BRATISLAVA. Zmena vlády nezastavila škrtanie miest na železniciach. Svedčia o tom plány Železníc Slovenskej republiky (ŽSR), ktoré sa chystajú pokračovať v ozdravnom pláne z dielne bývalej vlády.
„V zmysle plánu revitalizácie, ktorý schválila vláda, majú ŽSR do konca roku 2012 prepustiť celkovo 2700 pracovníkov, čiže do naplnenia tohto plánu ostáva ešte znížiť stav zamestnancov o 156,“ povedala hovorkyňa ŽSR Martina Pavliková. Dodala, že zrejme nepôjde o prepúšťanie, ale iba sa nenahradia prirodzené odchody ľudí.
Osobný železničný dopravca prepúšťanie neplánuje. „V prípade poklesu výkonov spoločnosť možno pristúpi i k primeranému zníženiu počtu zamestnancov,“ povedal zástupca firmy Tomáš Šarluška.
Cargo malo podľa ozdravného plánu prepúšťať do konca minulého roka.
Pomoc bude iná
Špeciálny program na pomoc hromadne prepúšťaným, ktorý najmä pre železničiarov pripravila bývalá vláda, nová vláda zrušila.
Kým sa totiž v marci tohto roku projekt pripravil tak, že by sa mohlo začať hromadne prepúšťaným pomáhať, na úradoch práce zostalo podľa údajov z marca len 432 bývalých železničiarov. To je zlomok z vyše štyritisíc ľudí, ktorí prišli o prácu počas revitalizácie.
Väčšinou poodchádzali železničiari rovno do dôchodku alebo si už našli prácu. „Predovšetkým v priemyselnej výrobe a strojárstve,“ hovorí Luboš Sirota z personálnej agentúry Trenkwalder.
Projekt bývalej vlády chce nová vláda nahradiť novým, ktorý by bol zameraný na širšiu skupinu ľudí.
„Je pripravených päť variantov nového programu,“ povedal hovorca Ústredia práce Peter Zeman. Detaily nepovedal, rozhodnúť sa má do dvoch týždňov. Aj bývalá vláda tvrdila, že jej projekt bol orientovaný na všetkých ľudí, ktorých sa dotýka hromadné prepúšťanie.
„Nová vláda má právo na to, aby sa rozhodla, ako s týmto projektom naloží,“ povedal včera exminister práce Jozef Mihál (SaS).
Odborníci: Pomoc treba
Michal Páleník z Inštitútu zamestnanosti považuje nový program za rozumný. Tvrdí, že prepúšťaní majú s pomocou veľké šance rýchlejšie sa zamestnať, pretože ešte nestratili pracovné návyky.
Personalista Sirota z Trenkwalderu upozornil, že vláda by nemala zabúdať ani na dlhodobo nezamestnaných. „Program by sa mal zamerať na ľudí, ktorí patria medzi najohrozenejšie skupiny na trhu práce,“ povedal Sirota.