SME
Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky

Ľudia s platmi nad 1000 eur majú viac prispievať na dôchodky

Ľudia s platmi nad 1000 eur majú byť viac solidárnejší s ostatnými pri prispievaní na dôchodky.

BRATISLAVA. Vyplýva to z návrhu zmien ministerstva práce v prvom dôchodkovom pilieri. Na dnešnej odbornej konferencii Inštitútu hospodárskej politiky (IHP) o nich informoval štátny tajomník rezortu práce Jozef Burian.

Podľa jeho slov by sa mal stať prvý dôchodkový pilier na Slovensku viac solidárnejší. "Tí, ktorí zarábajú nad 1000 eur, budú čiastočne solidárni s ostatnou skupinou ľudí," opísal Burian. Týkať by sa to malo podľa jeho slov asi 18 % ľudí s príjmami nad 1,25-násobok priemernej mzdy.

"Solidarita je jeden zo základných atribútov Európskej únie," skonštatoval Burian. Solidárny systém je zároveň podľa jeho slov riešením dôchodkovej situácie v krajinách únie. "Aj po zavedení takejto solidarity nebude ešte Slovensko z tých krajín, ktoré majú najsolidárnejší systém," dodal Burian. Napríklad Česká republika má podľa neho ešte solidárnejší systém.

Podľa bývalého ministra práce Jozefa Mihála (SaS) si treba ešte počkať na výsledné riešenia v prípade zmien v prvom pilieri. "Bude to však znamenať to, že tí, ktorí mali podpriemerné príjmy, tým bude do dôchodku mierne pridané, ale tí, ktorí mali nadpriemerné príjmy, tým bude pomerne razantným spôsobom ubraté," zhodnotil Mihál.