BRATISLAVA. Smer s podporou šiestich poslancov opozície zrušil emisnú daň.
Železiarne či teplárne tak nebudú musieť štátu odviesť 80 percent hodnoty nepoužitých emisných kvót.
Zdanenie emisií presadil bývalý minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ). Chcel ním zdaniť kvóty, ktoré podnikom rozdala prvá Ficova vláda, ktorej súčasťou boli aj nominanti SNS.
O príprave tejto zmeny Smer ani neinformoval verejnosť, na náhle zrušenie dane upozornil portál etrend.sk.
Za hlasovala aj opozícia
Návrh na zrušenie podal Smer mimo štandardného legislatívneho procesu. Vyhol sa tak pripomienkam rôznych úradov.
Takýto postup minister financií Peter Kažimír zo Smeru síce kritizuje, no tvrdí, že Radičovej vláda takto emisnú daň prijala.
Zrušenie dane navrhol Ľubomír Vážny (Smer) cez pozmeňujúci návrh novely zákona o spotrebných daniach. Jeho návrh podporilo nielen 83 poslancov Smeru, ale aj piati členovia klubu Obyčajných ľudí a Juraj Droba (SaS).
Poslanci zrušili emisnú daň týždeň pred koncom júna, keď mali továrne zaplatiť jej preddavky. Ich platbe by sa aj tak vyhli, minulý týždeň totiž platnosť dane pozastavil Ústavný súd.
Po zrušení dane už nebude rozhodovať, či jej zavedenie bolo v poriadku.
Arbitráž sa asi skončí
Vlani štát vybral na emisnej dani asi 50 miliónov eur, tento rok to malo byť asi 20 miliónov eur. O tie štát príde, fabriky budú môcť požiadať o vrátanie preddavkov, ktoré za tento rok zaplatili.
Zrušenie emisnej dane bolo podľa Kažimíra potrebné, keďže ju už vyšetruje aj Európska komisia. „Označila daň za rozpornú s európskym právom,“ tvrdil pred poslancami.
Proti Slovensku sa pre emisnú daň vedie aj arbitráž, podľa Kažimíra ju začal „jeden z najväčších zamestnávateľov“.
Môže ísť o amerických akcionárov košických oceliarní U. S. Steel. Kažimírov hovorca Radko Kuruc meno žalobcu nespresnil, košické železiarne na otázky neodpovedali.
Takto je to lepšie
Je lepšie, aby sa emisná daň zrušila, aby sa vyhlo možným arbitrážam a škodám, odôvodnil svoju podporu Vážneho návrhu poslanec Obyčajných ľudí Jozef Viskupič.
Nepozdáva sa mu však, akým spôsobom Smer zrušenie dane presadil.
Poslanec SaS Droba tvrdí, že zrušenie dane podporil omylom. Jeho spolustraníci z SaS sa zdržali hlasovania.
Emisnú daň počas Radičovej vlády kritizoval aj prezident Ivan Gašparovič, odmietol ju podpísať. Vtedajšia koalícia však jeho veto prelomila.
Gašparovič bude zrušenie dane komentovať najskôr budúci týždeň.