Ako hodnotíte ozdravný balíček Smeru?
Adrián Ďurček, šéf Terno Slovensko:
Nehodnotím to veľmi pozitívne, pretože vláda chce konsolidovať verejné financie, ale pozerá sa iba na jednu stránku mince, iba na príjmy. Keď sme sa my v podnikaní dostali do problémov, museli sme si ich aj doma vyriešiť cez konsolidáciu výdavkov.
Martin Kohút, riaditeľ technologickej firmy NESS Slovensko:
Myslím si, že ako človek môžem len ťažko tieto opatrenia vítať. Určite sa dotknú aj mňa osobne. Ale určite treba niečo urobiť, pretože vývoj verejných financií nie je dobrý.
Patrik Bočkay, šéf Zväzu hotelov a reštaurácií:
Asi je potrebný, tak to hodnotím. Niekedy treba možno aj takýmto spôsobom zakročiť.
Stanislav Nemec, Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora:
Sme za to, aby sa dohody o pracovnej činnosti nerušili, ale aby na ne radšej vláda zaviedli odvody. Nesúhlasíme ani s návrhom, aby poľnohospodári museli platiť za prenajatú pôdu od Slovenského pozemkového fondu trhovú cenu. Nesúhlasíme ani s vyšším zdanením firiem.
Jozef Špirko, viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov:
Sú tam systémové opatrenia, no niektoré poškodia ekonomiku a smerujú proti zamestnanosti. Máme výhrady voči rušeniu rovnej dane, nutnosť podávaniu daňových priznaní aj na sociálne odvody a rušeniu zamestnávania na dohody.
Darina Mokráňová, riaditeľka pre stratégiu a rozvoj INDEX NOSLUŠ:
Za najväčší problém považujeme zrušenie dohôd. Týka sa to predovšetkým ľudí, ktorí si privyrábajú popri zamestnaní – nočné inventúry, balenia alebo prekládka tovarov. Zamestnať ich na trvalý pracovný pomer na jednu noc bude veľmi náročné. Principiálne považujeme riešenie dohôd za logický krok. Ak však budú zrušené, treba nájsť v Zákonníku prace inú formu pracovnoprávneho vzťahu s podobnou flexibilitou.