Skylink je napriek poplatkom stále najvýhodnejší

Zrušenie služby sa možno oplatí vtedy, ak okrem televízie chcete aj telefón a internet.

Oplatí sa platiť 1,20 mesačne za televíziu cez satelitný Skylink, ktorý mi ešte pred tromi rokmi sľuboval, že bude vždy grátis? Áno, pretože 14,40 eura ročne za 39 programov cez Skylink je stále výrazne menej, ako by ste zaplatili za podobný produkt od iného operátora.

Napríklad DigiTV spoplatňuje základný balík 52 staníc 9,60 eura mesačne pri ročnej viazanosti, čo je vyše 115 eur za dvanásť mesiacov. Telekom si za balíček 12 programov cez MagioSat pýta ročne takmer 96 eur.

Najbližšie je k ponuke Skylinku služba freesat by UPC Direct, ktorá ponúka za 20 eur dekódovaciu kartu na príjem vyše 28 staníc bez možnosti dokúpenia prémiových staníc.

Účtuje si za ňu ročný servisný poplatok 20 eur, čo je mesačne 1,67 eura.

Zvýšia poplatok?

Počty sa zmenia, keby Skylink mesačný poplatok zvýšil. „Výška zodpovedá našim nákladom a nemáme ju v pláne zvyšovať,“ sľubuje Marek Němec zo skupiny M77, ktorej satelitná platforma patrí.

info
Satelit
Porovnanie cien
Poplatok za základný balík
 • Skylink: mesačne 1,20 eura, ročne 14,40 eura.
 • freesat: mesačne 1,67 eura, ročne 20 eur.
 • MagioSat: mesačne 7,99 eura, ročne 95,88 eura.
 • DigiTV: mesačne 9,60 eura, ročne 115,20 eura.
euroo0031-120x90.jpg
Foto: VLADIMÍR ŠIMÍČEK

Či sa po prípadnom zvýšení poplatku vyplatí prejsť ku konkurencii, závisí od jej budúcej ponuky. Keby si už dnes Skylink pýtal 3,90 za mesiac, prechodom na službu freesat by UPC Direct zákazník ušetrí asi 27 eur.

Asi 1,7 milióna zákazníkov Skylinku na Slovensku a v Česku sa však môže mesačnému poplatku úplne vyhnúť. Neplatia ho napríklad zákazníci, ktorí si priplácajú za prémiové stanice. Tie stoja od 2 do 19,90 mesačne.

Na dva roky sa môžu poplatkom za Skylink vyhnúť zákazníci, ktorí si službu aktivovali pred dvomi či tromi rokmi a majú ešte dekódovaciu kartu CryptoWorks. Za 24 eur si môžu kúpiť novšiu dekódovaciu kartu, servisnému poplatku sa vyhnú 24 mesiacov po jej aktivácii.

Nejde len o poplatky

Okrem mesačného poplatku treba rátať aj dodatočné náklady, napríklad inú cenu prémiových balíčkov či kúpu, alebo prenájom set-top boxov od konkurencie.

Prijímač, cez ktorý dnes využívate Skylink, totiž u iného operátora nepoužijete. Výnimkou je služba freesat by UPC Direct.

Skylink bude stále výhodný napríklad na chate či v záhrade. Keď totiž mesačný poplatok nezaplatíte, skupina M77 vás od signálu síce odpojí, no nie natrvalo. Keď sa po štvrť roku rozhodnete službu opäť využívať, stačí zaplatiť za aktuálny mesiac bez toho, aby od vás zvyšok vymáhali. Pri konkurenčných produktoch hrozia za nezaplatenie sankcie.

V meste skôr káblovku

Zrušenie Skylinku sa však môže vyplatiť ľuďom, ktorí bývajú v mestách a obciach, kde služby poskytujú klasickí kábloví operátori, ktorí majú v ponuke takzvaný balík triple-play: televíziu, rýchly internet a telefonovanie. Takýto balík stojí zväčša dvadsať až tridsať eur za mesiac a operátori ich poskytujú aj bez viazanosti.

Oproti satelitu má digitálna káblovka viaceré výhody: ponúka archív vysielania, internet v televízore a kvalita signálu nezávisí od počasia.

ico

Oplatí sa vedieť vopred

Na čo treba myslieť, ak chcete vymeniť káblovú televíziu.

1. Skúste najprv veľkých

Vo veľkých mestách nie je problém so službami veľkých operátorov Orange, Telekom a UPC. Presnú dostupnosť vo vašej lokalite zistíte priamo na ich webových stránkach, prípadne telefonátom na zákaznícke centrum.

2. Menší operátor, menej muziky

Dediny sú odkázané na lokálnych poskytovateľov služieb. Ich riešenia môžu byť technologicky zastarané s pomalým prístupom na internet a obmedzenou ponukou televíznych programov.

3. V mestách môže byť aj lokálna konkurencia

Menšie mestá môžu ponúkať lepšie služby v porovnaní s veľkými operátormi. Nie je výnimkou kvalitné optické prepojenie s cenovo výhodným balíčkom za internet, televíziu a telefonovanie.

4. Pozor na súvisiace poplatky

Pozorne si všímajte aktivačné poplatky a poplatky za požičanie zariadenia. Zopár eur mesačne sa po prerátaní môže výrazne zvýšiť. Pri dvojročnej viazanosti sa cena môže vyšplhať aj na vyše 50 eur, bez viazanosti môže stáť aj raz toľko.

5. Nezabudnite na prémiové balíčky

Porovnajte si jednotlivé balíčky, na prvý pohľad cenovo výhodná ponuka môže byť chudobnejšia ako jej len mierne drahšia alternatíva.

Matúš Paculík

ico

Servisný poplatok je zrejme legálny

Obchodná inšpekcia zatiaľ postup Skylinku kvituje. Namietať možno už len na súde.

Veľa možností brániť sa proti spoplatneniu satelitnej služby Skylink nie je. Už v minulosti si totiž jej majitelia vyhradili právo kedykoľvek meniť obchodné podmienky či cenník služby.

„Ak v predchádzajúcich obchodných podmienkach bolo vymienené právo ich zmeny, ako i zmeny cenníka, a ak k tejto zmene mieni poskytovateľ služieb v budúcnosti pristúpiť, nejde o konanie v rozpore s predpismi,“ tvrdí Slovenská obchodná inšpekcia, ktorá sa už spoplatnením Skylinku zaoberala.

Čakajte zásielku

Dôležité je podľa inšpekcie, aby Skylink ľudí informoval o spoplatnení vopred. „Všetkých zákazníkov Skylinku budeme postupne informovať listom, kde budú všetky potrebné informácie,“ tvrdí Marek Němec zo skupiny M77, ktorá Skylink vlastní.

Spoločnosť už informovala, že keď zákazníci nebudú súhlasiť s ponukou predĺženia zmluvy s novými podmienkami, prestane im služby poskytovať. Takýto postup umožňujú aj staršie obchodné podmienky Skylinku, ktoré má SME k dispozícii.

Ľudí vraj neklamali

Skylink má na Slovensku a v Česku asi 1,7 milióna zákazníkov, pričom väčšinu zlákal na ponuku kvalitného televízneho príjmu bez mesačných poplatkov. Stačilo zaplatiť poplatok za dekódovaciu kartu, kúpiť si prijímač a neplatené stanice sa mali dať pozerať bez poplatkov.

Skupina M77 podľa oficiálnych autorít ľudí neklamala. Obchodná inšpekcia sa zhodla s Radou pre reklamu, že reklama bola korektná. Základný balíček televíznych staníc totiž Skylink naďalej poskytuje bez poplatkov. Formálne si 1,20 eura mesačne nepýta za program, ale za technický servis a podporu satelitnej služby.

(ava)

ico

Peniaze vymáhať nebudú

Keď zákazníci súhlasili so spoplatnením Skylinku, no poplatok nezaplatili, firma od nich peniaze vymáhať nebude.

info
Koľko sa platí?
14,40 eura
je ročný servisný poplatok za satelitnú platformu Skylink, platiť sa dá aj mesačne.

Zákazníci, ktorí servisný poplatok za Skylink nezaplatia, nebudú môcť televíziu cez túto satelitnú platformu sledovať. „Opätovná aktivácia služby nastane automaticky po uhradení servisného poplatku, ďalšia administratíva nie je potrebná,“ vysvetľuje Marek Němec z luxemburskej skupiny M77, ktorá Skylink prevádzkuje.

Zaplatením servisného poplatku, ale aj predplatením balíčka prémiových staníc však zákazníci súhlasia s novými obchodnými podmienkami Skylinku. Tie upravujú platenie servisného poplatku mesačne alebo raz ročne.

Aj keď s týmito podmienkami zákazníci už súhlasili, podľa Němca to neznamená, že si od nich bude skupina M77 nezaplatený servisný poplatok vymáhať. „Keď nebude kedykoľvek v budúcnosti servisný poplatok zaplatený, služba bude automaticky deaktivovaná,“ vysvetlil.

Zmluva so Skylinkom sa dá vypovedať bez pokuty či poplatkov. „Uhradené poplatky a predplatné sa nevracajú,“ upozorňuje Němec. Týka sa to najmä zákazníkov, ktorí majú prémiové stanice či celý Skylink zaplatené na rok dopredu a zmluvu by vypovedali v polovici roka.

(ava)

ico

Digitálnou káblovkou ušetria len niektorí

Bezplatná káblovka cez internet nie je zadarmo. Raz platíte za prijímač, pravidelne za rýchly a neobmedzený internet.

Digitálnou káblovkou cez internet môžete nahradiť satelitný prijímač zväčša len v obciach a mestách, kde operátori poskytujú rýchly a neobmedzený internet. Ten je totiž podmienkou kvalitného príjmu televízie.

Pri porovnávaní nákladov na Skylink oproti digitálnym káblovkám preto treba rátať s mesačnými poplatkami za internet.

Základný balíček grátis

info
Vedeli ste?
Televízia cez net
 • Digitálna káblovka cez internet (IPTV) funguje bez zapnutého počítača,

 • obraz sprostredkúva na TV osobitné zariadenie, takzvaný set-top box,

 • v priemere dve hodiny pozerania programu v štandardnej kvalite zhltnú najviac gigabajt dát.

drotysxc-120x90.jpg
Foto: SXC.HU

Bezplatnú digitálnu káblovku cez internet má napríklad Slovanet, no poskytuje ju len zákazníkom vo svojej optickej sieti. Dostupnosť si môžete preveriť na webe dostupnost.slovanet.sk.

V bezplatnom balíčku programov ponúka Slovanet základných 19 staníc, týždňový archív vysielania, nahrávanie, videopožičovňu a programového sprievodcu. Okrem bezplatného balíčka programov má operátor v ponuke ďalšie tri, ktoré stoja mesačne 7,92 až 15,60 eura.

Digitálny set-top box na príjem televízie Slovanet nepredáva, len požičiava.

Bezplatnú digitálnu káblovku cez internet chce od júla ponúknuť košický operátor Antik Telecom, podmienkou pritom nie je jeho internetové pripojenie. Televíziu cez set-top box Antiku budú môcť sledovať aj zákazníci konkurenčných operátorov, ktorí majú dátovo neobmedzené internetové pripojenie s rýchlosťou najmenej dva megabity za sekundu.

Set-top box bude Antik predávať za 99 eur, pri kúpe cez web sa cena zvýši o poštovné. Základný balík 21 staníc je bezplatný a „bez skrytých poplatkov“.

Zákazníkom ponúkne aj takmer trojtýždňový archív, vysielanie, videopožičovňu, nahrávanie a internet v televízore. Okrem bezplatného balíčka ponúka Antik štyri ďalšie, ktoré stoja mesačne 2 až 9,40 eura.

Službu môžu obmedziť

Kvalita televízneho príjmu bude cez set-top box Antiku závisieť od internetového pripojenia, testy novej služby zatiaľ známe nie sú.

Rizikom je aj možnosť, že konkurenční operátori, cez ktorých internet budú zákazníci káblovku Antiku využívať, túto službu obmedzia. Veľkí operátori si takúto možnosť vyhradili v obchodných podmienkach.

Vo väčších mestách poskytujú digitálnu káblovku cez internet Orange aj Telekom, ani jeden však nemá v ponuke bezplatný balík programov a všetky služby sú viazané na zákazníkov ich vlastných sietí.

FiberTV ponúka Orange za 19,99 eura mesačne, v čom je okrem 61 staníc aj neobmedzený internet a pevná linka. Magio od Telekomu zasa stojí od 7,99 do 16,99 mesačne.

(ava)

ico

Starú parabolu môžete využiť

Naťahovaniu káblov sa nevyhnete, keď chcete mať po výmene Skylinku prijímač s nahrávaním.

Výmene satelitného set-top boxu sa síce po odchode od Skylinku zväčša nevyhnete, no parabolu s LNB konvertorom môžete používať aj u konkurencie. „Technické podmienky spĺňa každé štandardné LNB,“ vraví Tomáš Palovský z Telekomu, ktorý ponúka satelitnú televíziu MagioSat. Podobne reagovali aj v spoločnosti DigiTV.

Keď ste sa však rozhodli využívať set-top box s pokročilými funkciami nahrávania, čo ste doteraz nevyužívali, investíciám do inštalácie sa nevyhnete. Na parabole musíte vymeniť LNB konvertor za model, ktorý má najmenej dva výstupy. Takýto konvertor dostanete od nového operátora, inak stojí desať až dvadsať eur. Po jeho montáži zasa budete musieť natiahnuť od „taniera“ k set-top boxu druhý kábel.

Zmenu satelitnej platformy môže skomplikovať aj nastavenie samotnej paraboly na zodpovedajúcu svetovú stranu. Keď prechádzate na MagioSat, DigiTV či UPC, parabolu budete musieť značne otočiť alebo ju pripevniť na úplne inú stenu domu.

(ava)

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 2. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 3. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 4. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 5. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 6. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 7. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 8. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 9. Kam do tepla v januári?
 10. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 3. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 4. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 5. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 6. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 7. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 8. Tipy pre atraktívne poprsie po dojčení. Plastike povedzte nie
 9. Stanovisko spoločnosti Advokátska kancelária JUDr. Radomír Bžán
 10. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 1. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 6 249
 2. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 4 987
 3. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 3 779
 4. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 3 372
 5. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali 2 928
 6. Kam do tepla v januári? 2 534
 7. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 2 309
 8. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 2 195
 9. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru? 1 468
 10. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur 1 430

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Harabin má k prezidentskej petícii bližšie, ako priznáva

Čím viac hlasov, tým ľahšie rozhodovanie o kandidatúre, tvrdí konšpirátor a bývalý minister spravodlivosti. Zneužitia svojich údajov sa nebojí.

Neprehliadnite tiež

Amazon vybral dvadsať kandidátov na umiestnenie druhej centrály

Výber miest a lokalít odštartoval prvú etapu súboja o tisícky pracovných miest a miliardy dolárov

Prečo zas meškajú tlačivá daňových priznaní a ako tomu predchádzať

Štát roky nerešpektuje vlastné pravidlá, aby zmeny zákonov plánoval dostatočne vopred.

Poplatok za sobáš budú možno platiť aj neveriaci, diskrimináciu odmietajú

Matriky majú s cirkevnými sobášmi viac práce ako s civilnými, tvrdia autori poplatku.

Slovensko vyšlo ako 30. najlepšia krajina sveta pre život

Zo susediacich krajín je lepším miestom pre život iba Česko a Rakúsko.

V USA žiada o podporu v nezamestnanosti najmenej ľudí za posledných 45 rokov

Ide o najnižší počet žiadostí od februára 1973.