BRATISLAVA. Zároveň plánuje v najbližšom čase osloviť aj medzinárodné organizácie s cieľom informovať ich o súčasnom dianí na Slovensku a požiadať ich o podporu. Ako na utorňajšej tlačovej besede uviedla prezidentka komory Mária Lévyová, ešte tento týždeň sa obrátia so svojimi podnetmi aj na ombudsmanku.
Kroky podniká aj Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek (OZSaPA), ktoré v týchto dňoch skladá tím právnikov, ktorí majú za úlohu študovať dodatky k zmluvám. V závislosti na tom, ako sa odbory dohodnú so zamestnávateľmi, sa budú podľa predsedu OZSaPA Viliama Záborského odvíjať aj ich ďalšie kroky.
"Ak bude mať členská základňa požiadavku, že si treba svoje práva vybojovať všetkými dostupnými prostriedkami v zmysle zákona, budú tieto závery pre nás záväzné," povedal Záborský. Konkretizovať opatrenia nechcel, ale nevylúčil vyhlásenie štrajkovej pohotovosti či podávanie hromadných výpovedí. "Na jeseň plánujeme zorganizovať ustanovujúci snem členskej základne a tam padnú ďalšie rozhodnutia," uzavrel.
Z počtu 22 980 zdravotných sestier a pôrodných asistentiek, ktoré vyplnili dotazník s otázkou, či je v ich prípade dodržiavaný zákon o minimálnych mzdových nárokoch, nahlásilo problémy s jeho uplatňovaním 10 tisíc.
"Zhruba 6 600 sestier z dvoch tretín regionálnych komôr bolo donútených podpísať dodatky upravujúce ich pracovné zaradenie do rôznych pozícií. Zároveň pri ďalších 3 500 sestrách máme avíza, že sa obchádza zákon rôznymi formami. Napríklad je im navrhnuté krátenie odbornej praxe z 30 rokov na jeden rok, aby sa im nemusela vyplácať táto mzda, alebo im zamestnávateľ vypláca 40 eur mesačne a podobne," povedala Lévyová.
Ako ďalej uviedla, tento stav je prevažne v neštátnych zdravotníckych zariadeniach, na ktoré nemá nikto priamy dosah aj napriek tomu, že sú financované z verejných zdrojov. Najväčší počet zdravotníckych zariadení, ktoré delia úväzky sestrám je v Banskobystrickom, Košickom a Prešovskom kraji.
Okrem dotazníkovej formy spustila komora prieskum aj na svojej internetovej stránke. Zo 4 007 respondentov 21,4 % uviedlo, že ich zamestnávateľ zákon dodržiava. Prieskum realizovala komora po prvom výplatnom termíne od nadobudnutia účinnosti zákona, teda 1. apríla tohto roku, v jednotlivých regiónoch a zdravotníckych zariadeniach.