Farmaceutickú firmu, ktorá by pre nás v čase pandémie vyrobila vakcíny, chce Smer vybrať cez verejnú súťaž.
Agentúru správu sme o 19:42 nahradili článkom SME.
BRATISLAVA. Smer nestopne výstavbu továrne na výrobu liekov pri Malackách, v ktorej sa majú v čase pandémie vyrábať vakcíny pre obyvateľov Slovenska.
A to napriek tomu, že šéf Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) Kajetán Kičura (nominant Smeru) dá preveriť okolnosti výstavby prokuratúre.
„Presun výstavby továrne do Malaciek považujem za neodôvodnený a neúčelný,“ odpovedal Kičura, prečo sa chce obrátiť na vyšetrovateľov.
Továreň sa mala stavať v Šarišských Michaľanoch, kde firma Imuna Pharma ponúkala štátu pozemky a výrobnú technológiu za jedno euro. Vedenie SŠHR za Radičovej vlády si však vybralo hektárový pozemok na Záhorí.
Vyšiel na 454-tisíc eur bez technológie. Celkovú škodu odhadol Kičura na 880-tisíc eur.
Chcú nájsť nájomcu

- štát nechce byť pri pandémii chrípky závislý od farmafiriem zo zahraničia,
- v roku 2009 Ficova vláda rozhodla o výstavbe továrne, kde súkromník vyrobí v čase pandémie vakcíny pre ľudí,
- Ficova vláda rozhodla aj o utajení tohto projektu,
- projekt mala získať Imuna Pharma, tá ponúkala za euro pôdu a technológie v Šarišských Michaľanoch,
- za Radičovej vlády sa rozhodlo o presune fabriky do Malaciek, kde štát zaplatil za pôdu 454-tisíc eur,
- odporučila to komisia, v ktorej sedel aj Ján Koritko, polícia ho obvinila v kauze platinové sitká,
- okolnosti presunu fabriky má vyšetriť polícia.
Zatiaľ nie je jasné, kto bude vakcíny v továrni vyrábať. Pred dvomi týždňami pritom premiér Robert Fico (Smer) pripustil, že výstavba fabriky sa pozastaví, kým sa cez tender nevyberie farmaceutická firma, ktorá ju bude spravovať.
Presunom projektu z východného Slovenska na Záhorie prišiel štát aj o možnosť prenajať fabriku Imuna Pharme. Smer chce nájsť nového nájomníka cez tender.
„Je to extrémne ťažké,“ povedal o hľadaní Kičura. Dodal, že sa už stretol aj s asociáciou farmaceutických firiem.
Štefan Mesároš ani Soňa Strachotová zo Slovenskej asociácie farmaceutických spoločností však včera o rokovaniach nič nevedeli.
Asociácia zastupuje aj firmu GlaxoSmithKline. Tá patrí medzi tri firmy, ktoré by pandemickú vakcínu mohli vyrábať. Okrem nej majú licenciu ešte spoločnosti Baxter a Novartis.
Vraj bude bezpečná
Na výstavbu továrne upozornil týždenník Trend, celý projekt v roku 2009 utajila prvá Ficova vláda.
Fabrike pritom chýba posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA). „Nebolo to naše pochybenie, príslušné orgány túto štúdiu nepožadovali,“ povedal Kičura.
Rozhodnutie dostavať továreň považuje za škandalózne exminister obrany a poslanec SaS Ľubomír Galko. Pre fabriku sa obrátil na Najvyšší kontrolný úrad. „EIA je v prípade takýchto stavieb povinné bez výnimky,“ dodal.
Trend napísal, že farmaceutická firma má v továrni na výrobu vakcín spracovať asi 5,25 milióna vajec, pričom vytvorí asi 300 ton rôzneho živočíšneho odpadu, napríklad infikovaných kuracích embryí. V Malackách, kde má fabrika stáť, však nie je kafiléria.
„Tento pavilón je absolútne bezpečný. Je bezpečnejší ako ktorákoľvek školská jedáleň,“ ubezpečil včera verejnosť Kičura.