BRATISLAVA. Takmer pred rokom prezident Ivan Gašparovič prekvapil, keď podpísal novelu Zákonníka práce, ktorú pripravila pravicová vláda Ivety Radičovej.
V stredu prekvapil opäť, keď po stretnutí so zástupcami automobiliek u nás povedal, že by sa Zákonník práce meniť nemal.
„Nie som za to, aby sa v súčasnosti Zákonník práce otváral. Bolo by to dosť náročné, najmä v čase, keď sa Slovensko musí vyrovnať s novými reformami a podmienkami pre podporu eurozóny a Európskej únie,“ citovala slová prezidenta agentúra SITA.
Prípravy ďalej pokračujú

- Čo sa asi zmení:
- vrátenie súbehu výpovednej lehoty a odstupného,
- obmedzenie reťazenia práce,
- zmeny v nadčasoch či odmeňovaní nočnej práce,
- flexikonto,
- pravdepodobne sa posilní postavenie odborov.
- Čo sa asi nezmení:
- päť týždňová dovolenka po dovŕšení 33 rokov bez dokladovania odpracovaných rokov,
- rozloženie rodičovskej dovolenky,
- delené miesto.
Ministerstvo práce vedené Jánom Richterom napriek tomu pokračuje v prípravách zmien v Zákonníku.
„Smer už pred voľbami a aj v programovom vyhlásení vlády garantoval zmenu Zákonníka práce,“ povedal hovorca ministerstva Michal Stuška.
Novela by mala byť pripravená v druhej polovici júna. Potom sa o nej má diskutovať so sociálnymi partnermi.
Smer už v minulosti povedal, čo chce zmeniť. Mal v pláne vrátiť súbeh odstupného a výpovednej lehoty, ktorý zrušil Jozef Mihál (SaS), keď bol ministrom práce.
Dnes si vyhodený zamestnanec musí vybrať, či si vezme odstupné, alebo bude pracovať vo výpovednej lehote. Smer chce, aby opäť dostal aj odstupné, aj výpovednú lehotu.
Predpokladá sa, že Smer zmení aj nadčasy a obmedzí možnosť reťazenia práce na určitý čas.
Odborári chcú zmeny
Na zmeny v Zákonníku najviac tlačia odborári. „Smer si musí uvedomiť, na základe akých sľubov dostal takú podporu. Keby nechcel zmeniť Zákonník, preferencie by mu klesli,“ povedal prezident Konfederácie odborových zväzov Miroslav Gazdík.
Odbory presadzujú podobné zmeny ako Smer, teda menej nadčasov, reťazenia práce, zmeny chcú aj v definícii závislej práce či v dohodách.
„Aj kompetencie odborov by sa mali posilniť,“ povedal Gazdík. Vďaka Mihálovej novele totiž firmám stačí, aby odborom niektoré zmeny ohlásili. Nepotrebujú na ne už ich súhlas, ako to bolo predtým.
Firmy: zmeny uškodia
Keď vláda ide cestou zvyšovania daní, nemala by zhoršovať podnikateľské prostredie aj zmenou Zákonníka práce, vraví Rastislav Machunka, prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení. Zamestnávateľom sa nepozdáva najmä možnosť zavedenia súbehu odstupného a výpovednej lehoty.
Aj keď zamestnávateľov postoj Gašparoviča potešil, Machunka si myslí, že by ďalšiu novelu Zákonníka nepodpísal len vtedy, ak by bola v rozpore s ústavou.
Prezidentov postoj k ďalšej novele ocenil aj exminister Mihál. Najviac podľa neho firmám ublíži, ak Smer posilní odbory či zavedie súbeh.