BRATISLAVA. Smer nechce zrušiť povinnosť súťaží o veľké verejné zákazky, ako sú výstavba ciest či dodávka informačných systémov.
Tvrdí to minister vnútra Robert Kaliňák (Smer), ktorý má do jesene pripraviť novelu zákona o verejnom obstarávaní.
Kaliňák tým reagoval aj na správu portálu Aktualne.sk , podľa ktorej plánuje zrušiť súťaže na strategické zákazky. Tie by sa po novom mohli zadávať firmám priamo. Malo by ísť o veľké nákupy nad 35 miliónov eur.
Server Aktualne.sk sa odvoláva na anonymný zdroj z ministerstva, podľa ktorého by úradníci museli dva až tri mesiace vopred zverejniť zámer priklepnúť zákazku bez súťaže.
Kaliňák: Súťažiť sa bude
Hoci Kaliňák teraz takéto úvahy odmieta, ešte pred dvomi týždňami o nich verejne hovoril na seminári Transparency International.
„Hovoril, že minister by mal mať pri významných zákazkách možnosť zadať ju bez súťaže, pričom by mal možnosť dopredu si to verejne obhájiť,“ spomína napríklad poslanec SDKÚ Miroslav Beblavý.
Kaliňák vraví, že ide len o nepochopenie témy. „Naozaj chceme definovať určité okruhy nákupov, ktoré by mali špecifické podmienky,“ vysvetľuje minister.
Išlo by o zákazky, kde existuje len pár dodávateľov a môže vzniknúť pochybnosť, či boli pridelené férovo. Kaliňák hovorí najmä o autorských návrhoch.
Úradníci by dali dopredu vedieť, od ktorej firmy či konzorcia chcú tovar alebo služby nakupovať a prečo, verejnosť a konkurencia by mala mesiac na posúdenie tohto zámeru. Kaliňák očakáva, že takýto postup môže zrýchliť súťaže.
Aké tovary a služby by sa takto nakupovali, má byť ešte podľa neho predmetom diskusií. „Ale súťažiť sa bude, chceme posilňovať transparentnosť tendrov,“ dodal.
Šípoš: Bolo by to nelogické
Osobitná úprava strategických nákupov by bola ojedinelá, definované ich má napríklad Česká republika. Kritériá zákaziek, ktorých hodnota môže byť vyššia ako 300 miliónov korún, tam musí schvaľovať vláda.
Ak by Slovensko naozaj zrušilo súťaže na vybrané zákazky, narazilo by na Európsku komisiu.
Šéf Transparency International Slovensko Gabriel Šípoš upozorňuje, že takéto niečo eurosmernica o obstarávaní nepovoľuje.
„A nepáči sa mi to ani logicky, zákony sú postavené na filozofii, čím väčší nákup, tým viac kontroly,“ vraví Šípoš. Dnes sa musia napríklad veľké zákazky zverejňovať aj v eurovestníku.
Podobne to vníma aj Beblavý. „Je to v rozpore s eurosmernicou a so zdravým rozumom, pretože tie najväčšie a najdrahšie zákazky sú tie, ktoré mali v minulosti najväčšie problémy,“ upozorňuje poslanec. Ako príklad uvádza predražený mýtny systém.
Poslanca SaS a exministra hospodárstva Juraja Miškova úvahy o zrušení súťaží pri veľkých zákazkách rozosmiali. „Smer a transparentnosť nejde dokopy,“ dodal.