BRATISLAVA. Podľa aktuálnej predikcie, zverejnenej v utorok, by totiž tohtoročný rast hrubého domáceho produktu mal dosiahnuť 2,5 %, kým v marci centrálna banka predpokladala hospodársky rast na úrovni 2,1 %.
V budúcom roku by podľa centrálnej banky malo hospodárstvo Slovenska rásť 3,1-percentným tempom. V marci pritom predpokladala pre rok 2013 rast hrubého domáceho produktu na rovnakej úrovni. V roku 2014 centrálna banka aktuálne očakáva rast na úrovni 4,3 %, čo oproti marcu znamená mierne navýšenie prognózy o 0,1 percentuálneho bodu.
K prehodnoteniu tohtoročnej predikcie podľa guvernéra centrálnej banky Jozefa Makúcha prispel priaznivejší vývoj ekonomiky a zamestnanosti Slovenska v prvom štvrťroku tohto roka. S výslednými číslami by však mohla zamiešať konsolidácia verejných financií, ktorá ešte do prepočtov nebola zahrnutá.
V čase zostavovania predikcie totiž neboli známe a vyčíslené konkrétne opatrenia. Tento fakt spolu s možným zhoršovaním dopadu dlhovej krízy tvoria najväčšie riziko pomalšieho hospodárskeho rastu, ako centrálna banka momentálne predikuje.
"Z predbežných informácií je však možné odhadnúť, že opatrenia budú prijaté skôr na príjmovej strane a takého charakteru, že by v krátkodobom horizonte nemali mať výrazný negatívny vplyv na HDP. Otázny však môže byť dopad na udržateľnosť verejných financií a ekonomického rastu v dlhodobejšom horizonte," konštatoval na utorňajšej tlačovej konferencii Makúch.
Podľa neho totiž nárast výberu daní nemusí byť z dlhodobejšieho hľadiska taký, ako sa momentálne očakáva, či už vplyvom postupnej daňovej optimalizácie či postupného transferu ziskov do materských a sesterských spoločností v zahraničí. Vyššie dane zároveň znamenajú obmedzenie zdrojov podnikateľských subjektov, čo môže zvýšiť tlak na spomalenie hospodárskeho rastu.

Špekulácie o odchode Grécka sú podľa Makúcha predčasné
Špekulovať o odchode Grécka z eurozóny je aj necelý týždeň pred parlamentnými voľbami v krajine, ktoré môžu o jej osude v eurozóne rozhodnúť, predčasné. Povedal to na utorňajšej tlačovej konferencii guvernér Národnej banky Slovenska Jozef Makúch, ktorý je zároveň zástupcom Slovenska v rade guvernérov Európskej centrálnej banky.
"Grécko bude mať voľby 17. júna. Do volieb platí, že nikto z Európskej únie si neželá odchod Grécka z eurozóny, alebo dokonca z Európskej únie," povedal novinárom Makúch. Ako dodal, všetky signály tak od Európskej centrálnej banky ako aj od politických európskych inštitúcií hovoria, že chcú, aby Grécko bolo naďalej členom klubu.
"Samozrejme za podmienok, že si bude plniť povinnosti a záväzky, ku ktorým sa zaviazalo," dodal guvernér NBS.
Predstavitelia rezortov financií Európskej únie už pritom údajne diskutovali o obmedzení výberov z bankomatov, zavedení hraničných kontrol a uplatnenia kontroly kapitálu v rámci eurozóny pre prípad, že by sa Atény rozhodli z menovej únie odísť. Uviedli to predstavitelia únie pre agentúru Reuters, podľa ktorých boli tieto myšlienky súčasťou núdzových plánov.