BRATISLAVA. "Tento rok je pred nami prípravná fáza, ktorá obsahuje výber poradcu na nacenenie spektra či navrhnutie vhodného typu aukcie," uviedol v rozhovore pre TASR predseda Telekomunikačného úradu (TÚ) SR Ladislav Mikuš.
Úrad pri prideľovaní frekvencií uprednostňuje formu elektronickej aukcie pred klasickou "obálkovou" metódou. Na to sa však ešte musí zmeniť zákon o elektronických komunikáciách, ktorého úpravu v krátkom čase už avizovalo ministerstvo dopravy. "Ak bude možnosť elektronickej aukcie, jednoznačne pôjdeme do elektronickej aukcie," potvrdil Mikuš.
V tejto súvislosti však upozornil, že úrad doteraz pridelenie spektra formou elektronickej aukcie nikdy nerobil. Bude preto potrebovať určitú prípravnú fázu, vrátane výberu poradcu na stanovenie korektnej "vyvolávacej" ceny frekvencií. "Potom tu bude druhá otázka, či máme aukciu realizovať sami, teda obstarať si na to špeciálny softvér, vyškoliť ľudí, alebo, čo je bežnejšie, obstarať to outsourcovaním. Teda poveriť tým renomovanú firmu, ktorá už takéto aukcie robila pre našich partnerov v EÚ. Asi pôjdeme týmto smerom," priblížil šéf TÚ SR.
Práve táto nevyhnutná príprava spôsobí aj posun samotného výberového konania na mobilné frekvencie. "Aj keď začneme dnes, tak celý proces bude trvať takmer do konca roka. Reálne je preto, že aukciu otvoríme začiatkom budúceho roka," konštatoval Mikuš.
Od elektronickej aukcie si sľubuje dve veci - lepší výnos pre štát a väčší priestor pre samotných uchádzačov na premyslenie vlastnej stratégie. Zatiaľ čo tí majú pri klasickej "obálkovej" súťaži jediný pokus, aukcia umožňuje mnohonásobné podávanie ponúk. Aj keď si už úrad vypracoval predbežné odhady, o možnom zisku štátu nechcel Mikuš v predstihu špekulovať. Správanie záujemcov totiž počas súťaže ovplyvnia viaceré faktory.
"Prvým je strategické vlastníctvo spektra, snaha mať ho v majetku. Ten je u nás veľmi významný. Druhý dôležitý faktor je, čo som ochotný za spektrum dať v porovnaní s konkurenciou. A to sa prejaví len v aukcii," vysvetlil Mikuš s tým, že práve z týchto dôvodov sa konečná cena v tejto chvíli ešte nedá určiť. "Ale keď si pozrieme okolité štáty, urobíme jednoduchý priemer pri prepočítaní na počet obyvateľov Slovenska a zohľadníme sentiment operátorov, ktorí to chcú vlastniť, bude to určite nemalý prínos pre Slovenskú republiku," dodal.