Prvé rozdávanie cestovín a múky má vyšetriť prokuratúra. Minister pôdohospodárstva už plánuje ďalšie.
BRATISLAVA. „Čo sme nejaká africká krajina, v ktorej musia humanitárni pracovníci rozdávať žobračenky?“ pýtal sa vlani Robert Fico, keď sa Radičovej vláda rozhodla rozdať chudobným asi 20-tisíc ton múky a cestovín z programu pomoci Európskej únie.
O pätnásť mesiacov neskôr Ľubomír Jahnátek, minister pôdohospodárstva vo Ficovej vláde, navrhol, aby sa v rozdávaní potravín pokračovalo. Ale až po ročnej pauze.
„Navrhujeme začať s dôslednou prípravou potravinovej pomoci na rok 2013,“ napísal agrorezort v dokumente, ktorý včera poslal na rokovanie vlády.
Simona sa zastal
Dokument hovorí aj o problémoch s prvým kolom pomoci, pre ktoré už Jahnátek podal trestné oznámenie. Štátu totiž chýba asi 3500 ton potravín, ktoré sa sociálne odkázaným nedostali.
Konzorcium Euromills dostalo z intervenčných zásob 45-tisíc ton obilia. Z nich malo vyrobiť 20-tisíc ton múky a cestovín, no štát vie len o 16 500 tonách potravín. V uplynulých dňoch Jahnátek tvrdil, že preveruje, kde je 3500 ton potravín.
Vo vládnom materiáli už píše, že dodávateľ dohodnutý objem potravín nevyrobil. Také podozrenie vyslovil aj exminister Zsolt Simon (Most-Híd).
Toho Fico s Jahnátkom obvinili, že si načas neprišiel potraviny skontrolovať a štát tak nad nimi stratil vplyv.
V dokumente, ktorý poslal Jahnátek na vládu, sa píše opak: „Pôdohospodárska platobná agentúra mala snahu o kontrolu, a to opakovane, avšak dodávateľ to neumožnil.“
Rezort pôdohospodárstva chce kauzu komentovať až začiatkom týždňa.
Chcú ročnú pauzu

- dodávateľ potravín v rozpore s platnou zmluvou nedodal celý ponúknutý objem potravín na distribúciu,
- charitatívne organizácie nemali personál, skúsenosti, peniaze na predfinancovanie nákladov počas programu.
Hoci Jahnátek predložil dve alternatívy, ako by pomoc mohla v tomto roku fungovať, vláde odporúča tretiu.
V nej navrhol, aby sa Slovensko tento rok do programu únie nezapojilo a v rozdávaní potravín pokračovalo až v roku 2013. Argumentuje tým, že projekt by sa tento rok nestihol zorganizovať.
V tomto roku môžeme z Bruselu získať asi 9000 ton jačmeňa a ďalších 3,6 milióna eur na priamy nákup potravín. Vládny dokument však nespomína, či ich pre problémy s prvou pomocou máme šancu od únie získať.
Ročná pauza je podľa Simona škoda. „Sociálna vláda mohla využiť prostriedky, ktoré Brusel ponúka najslabšej skupine ľudí,“ vraví.
Prestávku však víta hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Stanislav Nemec. Štát by sa za ten čas mal podľa neho poriadne pripraviť na nové kolo pomoci.
„Bude veľmi dôležité nájsť vhodné charitatívne organizácie, ktoré neprecenia svoje sily a dokážu potraviny aj reálne distribuovať,“ hovorí Nemec.