Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Rozdávaním múky a cestovín pre sociálne slabších ľudí na Slovensku sa bude zaoberať prokuratúra.
Strestným oznámením na neznámeho páchateľa sa totiž na ňu obrátilo ministerstvo pôdohospodárstva.
Má podozrenie, že v dôsledku podvodu môže za 3500 ton potravín dostať ich dodávateľ peniaze, aj keď sa potraviny nerozdali a nie je jasné, či sa vôbec vyrobili.
Aj potraviny, aj kauciu?

- Z únie sme dostali 45tisíc ton obilia.
- Víťaz tendra, konzorcium okolo firmy Euromills iich mal spracovať na vyše 20tisíc ton múky a cestovín pre približne 500-tisíc sociálne slabých ľudí.
- Takmer 90-tisíc ľudí stále čaká na 3500 ton potravín.
- Nie je jasné, či ich firma Euromills vôbec vyrobila.
Minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek (Smer) tvrdí, že za to môže dodatok. Ten bol po páde vlády s výrobcom potravín podpísaný v čase, keď ešte viedol rezort Zsolt Simon (MostHíd).
V dodatku sa píše, že ak si štát nepríde skontrolovať vyrobenú múku a cestoviny po výzve dodávateľa, potraviny sa považujú za odovzdané a zmluva je splnená.
„Ministra vyzvali, aby do 9. marca prišiel skontrolovať vyrobené potraviny. Nikto z ministerstva ani Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) na to nemal čas,“ povedal Jahnátek.
Potraviny sa mali skontrolovať v konzorciu firiem Euromills, ktoré vyhralo tender na spracovanie múky a cestovín.
Do svojich skladov momentálne úradníkov nevpúšťa. Jahnátek hovorí, že sa hľadá dvojkilometrový vlak plný potravín.
Konzorcium, ktoré tender vyhralo, dostalo obilie na výrobu potravín z Európskej únie.
Od štátu si teraz nárokuje aj zábezpeku, ktorú za obilie zložilo a je vo výške 1,2 milióna eur. Jahnátek tvrdí, že konzorcium cez súd zablokovalo zábezpeku, aby nemohla prepadnúť štátu.
Simon hovorí, že pracovníci PPA najprv do skladov na kontrolu nešli, pretože mali prísľub Potravinovej banky Slovenska, že potraviny prevezme a rozdá. Keď sa tak nestalo, neohlásene prišli 7. a 8. marca úradníci do skladov. Dodávateľ potravín ich však nevpustil dnu.
Príkaz nevydali
„Jediný biznis by sa na tejto kauze dal urobiť v prípade, keby ministerstvo pod mojím vedením vydalo príkaz uvoľniť zábezpeku. Takýto príkaz nebol vydaný,“ dodal Simon.
Bývalému šéfovi PPA Vadimovi Harajovi, ktorý dodatok podpisoval, sme sa v stredu nedovolali. Euromills na otázky nereaguje.
Ministerstvo tvrdí, že dodatok nie je platný. Pre problémy s múkou a cestovinami však môže mať Slovensko problémy s Bruselom.