Mobil budeme ako peňaženku používať už čoskoro

Na platenie prostredníctvom smartfónov sa pripravujú banky, obchodníci aj výrobcovia mobilov.

Na zaplatenie bude stačiť priložiť mobil k terminálu.(Zdroj: Ilustračné – AFSCM)

Už tento rok by sa na Slovensku malo dať platiť mobilom na pumpách aj v obchodoch.

BRATISLAVA. Čas, keď namiesto platobnej karty zaplatíme v obchodoch mobilom, sa blíži.

Platba nemá zabrať viac ako pár sekúnd a bude na ňu stačiť priložiť telefón k platobnému terminálu.

Rýchle bezkontaktné platby pobežia vďaka technológii Near Field Communication (NFC), s ktorou sa pomaly spriateľujú banky aj výrobcovia mobilov.

Zatiaľ nebolo veľa mobilov, ktoré by si s NFC rozumeli, no to sa tento rok zmení.

Zatiaľ len puzdro

info
Technológia
Čo je NFC
 • Near Field Communication je krátkodosahové, bezdotykové, vysokofrekvenčné spojenie,
 • umožňuje používanie dát medzi zariadeniami do vzdialenosti asi 10 cm,
 • technológia sa dá využiť ako elektronická peňaženka, dopravná karta či bezkontaktné kľúče.
Existujú tri režimy:
 • emulácia karty, keď sa smartfón správa ako bezkontaktná karta;
 • čítací mód, keď mobil zobrazí dáta napríklad z reklamného pútača;
 • P2P mód, keď si zariadenia vymieňajú informácie,
Zdroj: Wikipedia

Na Slovensku sa už s NFC experimentuje, Tatra banka minulý mesiac predstavila puzdro iCarte, určené pre staršie aj novšie iPhony.

Smartfón s puzdrom sa dá používať ako bezkontaktná platobná karta, ku ktorej banka dáva aj aplikáciu (link na AppStore).

S príchodom nových smartfónov, ktoré si už s NFC budú rozumieť bez hardvérových pomôcok, sa však situácia trochu skomplikuje.

Banky budú musieť vyriešiť, kde budú ukladať citlivé bankové dáta, ktoré musia byť šifrované.

Tatra banka ich dnes ukladá do iCarte, po nástupe smartfónov s NFC sa môžu ukladať napríklad v SIM kartách.

„Už rokujeme s operátormi o možnej spolupráci,“ potvrdil šéf oddelenia platobných kariet Tatra banky Rastislav Vallo. Takéto rokovania vedú aj ďalšie banky.

Benzín aj potraviny

S bezkontaktnými platbami cez smartfóny počíta napríklad spoločnosť Slovnaft, ktorá u nás prevádzkuje 209 čerpacích staníc.

Termín nástupu NFC terminálov podľa hovorcu rafinérie Antona Molnára závisí od partnerskej banky, ktorou je Slovenská sporiteľňa.

Sporiteľňa by už tento rok mala predstaviť vlastné NFC riešenie. „Určené bude pre smartfóny so systémom iOS a Android,“ povedal hovorca najväčšej slovenskej banky Štefan Frimmer.

Bezkontaktné platobné terminály, ktoré dnes banky distribuujú obchodníkom, sú kompatibilné aj s technológiou NFC.

Keď teda banky predstavia platobné aplikácie pre nové smartfóny s NFC, mobilom by sa malo dať platiť v Carrefoure, Hypernove či Panta Rhei.

Tesco podľa šéfa komunikácie Michala Dytterta zatiaľ o NFC neuvažuje.

Kompatibilné terminály

Keď ste klientom Tatra banky a budete na jeseň platiť mobilom, malo by to ísť aj na platobných termináloch Slovenskej sporiteľne.

Finančné ústavy sľubujú, že ich technológie si budú rozumieť.

Rastislav Vallo z Tatra banky vysvetľuje, že všetky smartfóny a terminály s NFC technológiou musia prejsť certifikáciou kartových spoločností Visa alebo MasterCard.

„Certifikovaný smartfón je vlastne vašou platobnou kartou v inej podobe, aj na karte máte logo Visa alebo MasterCard,“ hovorí Vallo.

V predajniach s logom bezkontaktných platieb Visa sa tak bude dať platiť mobilmi, ktoré majú certifikát tejto spoločnosti.

Smartfóny s NFC, ako nový iPhone či Samsung SIII, majú certifikovať obe firmy.

ico

Manažér banky: NFC je bezpečné

Bezpečnosť smartfónov sa testuje, tvrdí šéf oddelenia platobných kariet Tatra banky RASTISLAV VALLO.

Prečo ste zvolili iCarte, ktoré je len pre iPhone?

„Na trhu sú síce riešenia pre viaceré platformy, no iPhone je jedna z najstabilnejších a najbezpečnejších, bezpečnosť aplikácií v AppStore je kontrolovaná. Z pohľadu banky je tiež veľmi dôležitá certifikácia kartovou spoločnosťou.“

Čo to znamená?

„Každé zariadenie, ktoré prijíma NFC platby, musí byť certifikované kartovou spoločnosťou Visa alebo MasterCard. Táto certifikácia potom zaručuje, že kompatibilné sú aj produkty konkurenčných bánk. Pokiaľ s NFC príde na trh iná banka, bude možné platiť aj na termináloch Tatra banky. Platí to aj pre turistov zo zahraničia.“

Budete hľadať hardvérové riešenia aj pre Android či Windows?

„Neuvažujeme o tom. Chceme sa sústrediť priamo na mobilné telefóny, ktoré budú podporovať NFC technológiu a budú certifikované kartovými spoločnosťami na finančné transakcie.“

O mesiac sa začne predávať Samsung SIII s NFC, kde beží Android. Budete môcť okamžite ponúknuť platobnú aplikáciu pre toto zariadenie?

„Odpoveď je zložitejšia. Dnes ponúkame puzdro iCarte, ktoré si pripojíte k iPhonu. Všetky bankové dáta sú zároveň bezpečne uložené v čipe, ktorý je v iCarte. Je to ako platobná karta v inej podobne. Okrem toho je v iCarte anténa, ktorá umožňuje NFC komunikáciu. Keď prídu smartfóny s NFC, riešenie sa nám komplikuje, bankové dáta totiž musíme niekde bezpečne uložiť. Môžeme sa dohodnúť s výrobcami telefónov alebo s mobilnými operátormi.“

A rokujete o takomto riešení s operátormi?

„Áno, operátori by nám mohli vyčleniť časť miesta na SIM karte, kde by boli bezpečne uložené bankové dáta. Prístup k takýmto dátam by bol umožnený len bankovej inštitúcii. Druhá vec je samotná používateľská aplikácia, ktorá môže vyzerať odlišne na Samsungu ako pre iPhone. Predpokladáme však, že všetky telefóny s Androidom by mali mať niečo spoločné a aplikácie pre NFC by sme im nemuseli šiť na mieru.“

Čo bezpečnosť?

„Takýto telefón musí prejsť spomínanou certifikáciou, kde sa preveruje bezpečnosť smartfónu, aplikácie a tiež čipu. Dostupnosť dát, ochrana pred zneužitím, ako aj reakcie v kritických situáciách - napríklad keď sa počas komunikácie vybije batéria a podobne.“

Možno údaje ukradnúť? Napríklad, keď mám telefón vo vrecku.

„NFC je krátkodosahová technológia. Dáta možno čítať len vtedy, keď je v telefóne zapnutá aplikácia. Obavy o odcudzenie dát, keď je telefón vo vrecku, sú preto neopodstatnené. Smartfón je chránený aj tým, že medzi terminálom a ním nesmie byť žiadna prekážka.“

Podľa čoho zistím, že v mojich potravinách môžem platiť smartfónom s NFC?

„Potrebujete mať svoj NFC mobil naviazaný na bankový produkt v príslušnej banke. Klientovi potom stačí sledovať označenie obchodníka znakom bezkontaktnej platby, ktoré je vždy spojené s kartovou spoločnosťou VISA alebo MasterCard.“

S príchodom nových smartfónov sa bude NFC ešte viac rozširovať, kam všade chcete dostať bezkontaktné platobné terminály?

„Do predajní s tovarom dennej spotreby, ktorý sa rýchlo predáva. V súčasnej dobe je možné platiť mobilom u všetkých obchodníkov Tatra banky, ktorí prijímajú bezkontaktné platby. Sme napríklad v Carrefoure, Hypernove, DM Drogerie či Panta Rhei.“

V niektorých krajinách, napríklad na Britských ostrovoch či v Paríži, sa NFC využíva aj ako električenka. Chcete ísť aj týmto smerom?

„Zatiaľ sme neoslovili žiadneho dopravcu, no nevylučujem, že v budúcnosti sa to stane. Otázkou je, akou cestou sa Slovensko vyberie. Prvou možnosťou je, že telefón sa môže stať peňaženkou, ktorou si zaplatíte za lístok, na čo by stačila aj naša aplikácia. No je aj druhá možnosť, že sa z telefónu stane priamo električenka, ktorá sa bude dať dobíjať kreditom.“

ico

Počet telefónov s NFC začína rásť

Nový Samsung s NFC sa začne predávať v najbližších dňoch, bezhotovostné platby má zvládnúť aj nový iPhone. Či sa dostane NFC do tabletov, nie je jasné.

BRATISLAVA. Prvým telefón s integrovaným NFC čipom uviedla na trh Nokia. Model 6131 NFC prišiel na trh v roku 2007, kedy ešte nebola samotná technológia rozšírená.

NFC sa potom sporadicky objavovalo v rôznych telefónoch a profesionálnych PDA prístrojoch výrobcov C-mii a Casio.

V súčasnosti je na trhu niekoľko desiatok smartfónov a telefónov vybavených NFC. Mnohé z nich sú ale určené pre konkrétne krajiny a sú nadstavbou ich bežne dostupných verzií.

Napríklad Samsung Galaxy S II, ktorý bol s NFC pôvodne dostupný len v Kórei.

NFC sa nachádza aj v smartfónoch od Google (rodina Nexus), Samsung čoskoro začne predávať ďalší NFC model Galaxy S III. Ponuku obohacuje HTC, LG a Huawei, nárast záujmu o NFC môže spustiť aj implementácia NFC do nového smartfónu od Apple.

Niektorí výrobcovia sa snažia hľadať rozšírené využitie pre technológiu NFC. Sony k svojmu smartfónu Xperia S ponúka NFC štítky, ku ktorým je možné si priradiť určité akcie a zmenu nastavení.

Štítok v spálni môže aktivovať nočný režim a budík, v automobile sa môže napríklad zapnúť GPS a Bluetooth.

NFC ale nie je výsadou len prémiových smartfónov. Čoraz častejšie sa začínajú objavovať aj v lacnejších modeloch od pre nás neznámych Čínskych značiek.

Aj keď spĺňajú technologické štandardy, nemusí byť zaručená ich podpora zo strany lokálnych bankových aplikácií.

Rozšírenie technológie NFC tabletoch je zatiaľ otázne. Bezhotovostné platby pravdepodobne nebudú tým hlavným stimulom – brať si na nákupy tablet nie je praktické.

Uplatnenie by technológia mohla nájsť napríklad v hoteloch a na letiskách pri platenom prístupe na internet.

ico

Lákajú aj dopravcov

Aj keď väčšina platieb sa v autobusoch robí bez hotovosti, nie je isté, či NFC dopravcov osloví.

6925_res_res.JPGBRATISLAVA. Vo francúzskom Nice sa dá vďaka smartfónom s NFC bezstarostne cestovať mestskou hromadnou dopravou. V mobile stačí mať aplikáciu dopravného podniku, v ktorej si cez web kúpite lístok.

Ten sa aktivuje priložením ku klasickému označovaču, ktorý je aj NFC terminálom.

Aj keď väčšina ľudí v autobusoch na Slovensku platí už dnes bezkontaktnými kartami, rozšírenie terminálov na NFC platby je neisté.

Dopravcovia síce sledujú vývoj tejto technológie, no jej nasadenie by si vyžadovalo veľkú výmenu pokladníc v autobusoch.

„Počkáme, ako bude nová technológia v mobiloch fungovať a ako rýchlo sa rozšíri do praxe,“ reagoval šéf spoločnosti Slovak Lines Peter Sadovský.

Najbližšie zavedeniu NFC sú žlté autobusy firmy StudentAgency a jej dcérska firma RegioJet, ktorá podniká na železniciach.

Nástup NFC terminálov do autobusov či vlakov podľa hovorcu firmy Aleša Ondrůja závisí od partnerskej banky, ktorou je Slovenská sporiteľňa.

Tá by mohla NFC spustiť už tento rok. „Pokiaľ ho naozaj naštartuje, sme pripravení zvážiť integráciu NFC,“ dodal Ondrůj.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Recenzie.sme.sk udelili 60 certifikátov Ocenený expertmi
 2. 5 krokov k vlastnému bývaniu
 3. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 4. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 5. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 6. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 7. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 8. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 9. Inteligencia vo všetkom
 10. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo
 1. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 2. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 3. BILLA a Jamie Oliver pozývajú deti do zázračnej záhradky!
 4. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 5. Odšťavovač s veľkým plniacim otvorom? Nenachytajte sa!
 6. Advokáti budú v stredu bezplatne radiť v 8 mestách
 7. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 8. Apartmány s výnosom až 4% v lyžiarskom stredisku Obergurgl
 9. Finále súťaže CEWE Fotokniha roka 2016
 10. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 1. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 23 405
 2. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 8 571
 3. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 7 844
 4. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie 7 763
 5. 5 krokov k vlastnému bývaniu 4 728
 6. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo 3 869
 7. Moderný bungalov očami mladých architektov 1 943
 8. Rodinná dovolenka v Burgenlande 1 805
 9. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne 1 783
 10. Continental spúšťa dlhodobý test pneumatík s vodičmi z Facebooku 1 618

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Laššáková jazdí zadarmo, Kiska za vlaky platí

Najvýhodnejšie podmienky cestovania majú sudcovia Ústavného súdu v Košiciach, nemusia platiť za vlaky ani autobusy.

KOMENTÁRE

Hnev, strach a frustrácia na zmenu nestačia

Nevyháňal migrantov, nestaval múry, nenadbiehal skroteným rasizmom,

DOMOV

Poisťovne otočili. Dopoludnia sa vakcína platila, popoludní nie

Dve z troch poisťovní tvrdia, že očkovanie proti osýpkam preplatia.

Neprehliadnite tiež

Kataster bude splácať milióny za pochybný tender, o vinníkoch mlčia

Úrad musí vrátiť 14 miliónov eur za pochybné súťaže. Či peniaze aspoň sčasti zosobní zodpovedným ľuďom, mlčí.

Viedenské letisko straší Bratislavou. Bojí sa o tisícky pracovných miest

Najväčšie rakúske letisko chce postaviť tretiu pristávaciu dráhu. Tamojší súd však jej výstavbu zakázal. Teraz inzeruje alarmujúce slogany

Ovocie zamrzlo u nás aj v Poľsku. O koľko zdražejú jablká a jahody?

Premiér Robert Fico hovorí o odškodňovaní ovocinárov. Nárok však nebudú mať všetci.

Stovky zamestnávateľov ponúknu na veľtrhu 31 tisíc pracovných miest

Veľtrh práce nie je určený len ľuďom, ktorí si hľadajú prácu, ale aj pre generáciu vstupujúcu na trh práce.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop