Bez českej firmy ČEZ nepostaví Slovensko novú atómku v Bohuniciach, lebo sa k tomu zaviazalo v zmluve. Česká firma však potrebuje stavať aj elektráreň v Temelíne a našej vláde hovorí o nových investoroch.
BRATISLAVA. Plány Roberta Fica vybudovať u nás niekoľko nových jadrových blokov, majú trhliny. Nie je zatiaľ jasné, kto zafinancuje a postaví nový zdroj plánovaný v Jaslovských Bohuniciach.
Spoločnosť ČEZ, ktorá mala atómku financovať a postaviť so štátnou Jadrovou a vyraďovacou spoločnosťou, totiž už dlhšie uvažuje, že si na jej financovanie prizve partnera.
Možné riešenie cez nového investora avizoval aj český premiér Petr Nečas predvčerom na jadrovom fóre. „Úvaha poobzerať sa po partnerovi v rámci diverzifikácie rizík je úplne legitímna a my sme ju pri rokovaní s pánom Ficom otvorili,“ povedal Nečas.
ČEZ má zastrešiť aj elektráreň v Temelíne, pre ktorú tiež plánuje hľadať partnera.
Kto by mal záujem?

- V Jaslovských Bohuniciach má atómku postaviť spoločný podnik ČEZu a Jadrovej vyraďovacej spoločnosti.
- ČEZ však zvažuje, že prijme ďalšieho investora. Cena atómkysa odhaduje na 2 až 6 miliárd eur.
- Dostavba 3. a 4. bloku Mochoviec mešká rok. Posledný blok má byť hotový asi v auguste 2014.
- Financuje sa z nevyplácaných dividend Slovenských elektrární, v ktorých má štát 34 % aa Enel 66 %. Má stá vyše 2,6 miliardy eur.
Šancu zapojiť sa do investície by tak mohli mať aj firmy, ktoré ju pôvodne nedostali. Prvá vláda Roberta Fica si totiž ČEZ vybrala za partnera pre atómku bez súťaže.
Energetické firmy z celého sveta by sa o túto investíciu minimálne zaujímali, myslí si analytik Inštitútu pre energetickú bezpečnosť Peter Marčan.
V Bohuniciach je totiž infraštruktúra po odstavených elektrárňach. Viaceré zdroje elektriny sa pritom odstavujú pre nehodu elektrárne v japonskej Fukušime.
Viaceré firmy na trhu, ktoré sme oslovili, sa nevyjadrili, či by mali záujem spolupracovať na stavbe blokov.
Jednoznačne ju však vylúčil nemecký RWE. „Nemáme žiadne takéto plány,“ povedala hovorkyňa firmy Brigitte Lambertz.
Energeticko-průmyslový holding, ktorý čoraz viac preniká do energetiky, tvrdí, že ho jadro neláka.
Ďalšie bloky meškajú
Taliansky Enel, ktorý u nás prostredníctvom Slovenských elektrární dostavuje tretí a štvrtý blok Mochoviec, nekomentoval, či by sa do novej investície zapojil.
Má problémy s ročným meškaním Mochoviec. Zdržanie spôsobili podľa hovorkyne elektrární Jany Burdovej nové bezpečnostné normy či záťažové testy. Tie nasledovali po tragédii vo Fukušime.
Exminister hospodárstva Juraj Miškov (SaS) pripúšťa možnosť, že aj nehoda vo Fukušime mohla stavbu zdržať.
Dôvod však vidí skôr v tom, že sa na stavbu nevybral generálny dodávateľ, ale zastrešuje ju dcérska firma Enelu. Ten nemá veľké skúsenosti so stavbou atómiek, dodal Miškov.