BRATISLAVA.
"Rast tržieb podporili vyššie kótované ceny rafinérskych produktov, ktoré sa však neprejavili na hospodárskom výsledku skupiny,“ uviedol hovorca Slovnaftu Anton Molnár. Rafinéria v prvom kvartáli zaznamenala prevádzkový zisk upravený o precenené zásoby na úrovni 9 mil. eur, čo je medziročne menej o 68 %.
Výšku prevádzkového zisku ovplyvnili najmä vyššie náklady na výrobu spôsobené predovšetkým nárastom cien ropy, vyššie náklady na spotrebované energie, pokles spotreby motorových palív na európskych trhoch, či nižší rozdiel medzi medzinárodnými cenami základných plastov.
“Rafinérske odvetvie bolo v úvode tohto roka naďalej pod tlakom. Historicky rekordné ceny ropy a ropných produktov na burzách v nadväznosti na pokračujúce dôsledky hospodárskej recesie v Európe negatívne zasiahli dopyt zo strany domácností i podnikateľských zákazníkov. Tento vývoj spôsobil, že už aj dovtedy nízke spracovateľské marže v celom ropnom a petrochemickom odvetví sa nezlepšili,“ okomentoval dosiahnuté výsledky šéf Slovnaftu Oszkár Világi.
V prvom štvrťroku tohto roka spracoval Slovnaft vo svojej bratislavskej rafinérii 1,44 milióna ton ropy, čo bolo o tri percentá menej ako v rovnakom období minulého roka. “Pod pokles sa podpísal nižší dopyt po motorových palivách a primárnych plastoch v Európe ako i nepriaznivé poveternostné podmienky sťažujúce export a následný predaj,“ vysvetlil Molnár.
V sledovanom období zaznamenal podnik pokles predaja pohonných hmôt na čerpacích staniciach na Slovensku, a to o 6,6 percenta. Dôvodom boli rekordne vysoké ceny palív, nepriaznivé počasie a nižšia ekonomická aktivita.
Slovenská rafinérka evidovala v sledovanom období kapitálové výdavky v objeme 26 mil. eur. Investície smerovali do zvýšenia efektívnosti výroby, udržania prevádzkovej spoľahlivosti a zlepšenia kvality výrobného procesu.
“Ich pokles o 12 miliónov eur oproti rovnakému obdobiu roka 2011 je dôsledkom predovšetkým odlišného časového plánu použitia výdavkov v oboch rokoch, pričom ambiciózny plán investícií do ďalšieho obdobia zostáva nezmenený,“ dodal Molnár.
V ďalších rokoch plánuje Slovnaft spolu s materskou medzinárodnou skupinou MOL uskutočniť investície v objeme niekoľkých stoviek miliónov eur. Medzi najdôležitejšie patria výstavba novej petrochemickej jednotky na výrobu polyetylénu a strategický projekt modernizácie a zväčšenia prepravnej kapacity ropovodného prepojenia medzi Slovenskom a Maďarskom.
Aj budúcnosť v rafinérskom priemysle je otázna. “Výhľad na ďalšie obdobie ostáva naďalej ťažko odhadnuteľný, a preto naďalej zostávame maximálne ostražití pri všetkých typoch prevádzkových nákladov. Zároveň sa sústredíme na hlavné investičné zámery,“ konštatoval Világi.

Klesol aj zisk MOLu
Zisk maďarskej ropnej a plynárenskej spoločnosti MOL v prvom kvartáli medziročne klesol. Podpísalo sa pod to okrem iného aj prerušenie produkcie v Sýrii. Spoločnosť v utorok informovala, že v období januára až marca jej čistý zisk oslabil na 73,7 mld. forintov (HUF) z úrovne 92,7 mld. HUF v rovnakom období vlaňajška.
Zisk v sledovanom období však stále prekonal očakávania analytikov, ktorých vo svojom prieskume oslovil ekonomický spravodajský portál portfolio.hu. Tí odhadovali, že MOL vykáže za prvý kvartál čistý zisk 42,5 mld. HUF.
Za menší než očakávaný pokles zisku firma vďačí lepšej výkonnosti divízie rafinácie a predaja, ktorá evidovala v sledovanom období prevádzkový zisk bez započítania jednorazových položiek v sume 21,4 mld. HUF. Bolo to o 45 % menej, než v rovnakom období minulého roka, išlo však o lepší výsledok v porovnaní so štvrtým kvartálom minulého roka, kedy divízia vykázala prevádzkovú stratu 40 mld. HUF.
"Ako odpoveď na nepriaznivé podnikateľské prostredie v segmente rafinácie a predaja sme navrhli a odštartovali obsiahly program na zvýšenie ziskovosti tejto divízie,“ povedal šéf spoločnosti Zsolt Hernadi.
"Nový program má za cieľ zlepšenie zisku pred úrokmi, zdanením a odpismi (EBITDA) počas nasledujúcich troch rokov o 500 až 550 mil. USD,“ uviedol. Zároveň dodal, že zvýšenie ziskovosti chce podnik dosiahnuť prevažne znížením nákladov. V rámci krokov na zvýšenie ziskovosti spoločnosť tiež plánuje zvýšiť efektivitu v jej piatich rafinériách a dvoch petrochemických divíziách.