BRUSEL, BRATISLAVA. Investiční bankári z Commerzbank majú nárok na vyplatenie štedrých bonusov napriek tomu, že banka je v hlbokej strate a Nemecko do jej záchrany investovalo 18 miliárd eur. Rozhodol o tom minulý týždeň londýnsky súd.
Jeho rozhodnutie vzbudilo nevôľu v Bruseli. Rakúsky europoslanec Othmar Karas včera predložil na rokovanie Hospodárskeho a menového výboru Európskeho parlamentu návrh, aby sa výrazne obmedzili vyplácané bonusy bankárov.
Nariadenie musia podľa týždenníka The Economist schváliť Európsky parlament a krajiny únie.
Lobisti poslali list
Prémie by sa tak mali obmedziť len do výšky ich základného platu. Lobisti v službách veľkých bánk sa podľa TV Bloomberg snažili návrh o prémiách zmierniť. Vybraným europoslancom zaslali list s výzvou, aby hlasovali proti. „Narýchlo prijímané a neprediskutované rozhodnutie by mohlo mať vážne a nepredvídateľné následky pre európsku ekonomiku,“ tvrdili v liste.
Na neoprávnene vysoké bonusy pred časom upozornila aj Európska banková autorita, tá dohliada na európske banky. Bankári si tak na bonusoch zarobili desaťnásobne viac ako na základnom plate. Vysoké bonusy viedli finančníkov k väčším riskom, čo v roku 2008 spustilo finančnú krízu.
Banky nemajú disciplínu
Návrh podporil aj eurokomisár Michel Barnier, ktorý je zodpovedný za finančné trhy. Už v januári v rozhovore pre agentúru Reuters prezradil, že obmedzenie bonusov je nevyhnutné a bude zaň bojovať. „Ak banky nie sú schopné sebadisciplíny, musíme prémie obmedziť nariadením,“ povedal pre agentúru.
Navrhol dve možnosti: obmedziť bonusy k základnému platu, ako to navrhol Karas, alebo obmedziť priepasť medzi najvyšším a najnižším platom v banke.
Príkladom je Royal Bank of Scotland, ktorá bola po kríze zachránená od bankrotu zoštátnením. V roku 2010 si napriek tomu vyplatila na odmenách pol miliardy libier, z toho 110tisíc skončilo na účtoch troch topmanažérov. Po prevalení škandálu štát vedenie banky odvolal a exšéfovi Fredovi Goodwinovi odňal rytiersky titul.
Potom sa rozpútala ostrá diskusia o obmedzení bonusov, ktoré budú zdanené špeciálnou daňou. Tento rok by mala priniesť do britskej kasy 1,7 miliardy libier.
V minulosti k opatreniam pristúpila aj Európska únia. Väčšia časť bonusov nesmie byť vyplácaná v hotovosti, ale vo forme akcií rozdelených do niekoľkých rokov.