Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
WASHINGTON, BRATISLAVA. Mal to byť človek, ktorý internetovému gigantu vráti dávnu slávu. Mal firme zmietanej vnútornými problémami priniesť stabilitu a pomôcť v boji proti najväčším konkurentom ako Google a Facebook.
Po štyroch mesiacoch v Yahoo však jeho nový šéf končí. Scott Thompson odstúpil po tom, ako sa objavili podozrenia, že klamal vo svojom životopise.
Hovorí sa, že skutočným dôvodom môže byť rakovina.

- V roku 1994 Jerry Yang a David Filo zakladajú stránku Jerryho a Davidov sprievodca svetovým webom. O pár mesiacov neskôr sa volá Yahoo!
- Microsfot chcel v roku 2008 firmu kúpiť za 45 miliárd dolárov. Dohoda stroskotala.
- Yanga nahradili na čele firmy, tento rok odišiel aj z dozornej rady.
Problémy s firmou
Yahoo patrí medzi najstaršie a kedysi to bola aj jedna z najvplyvnejších firiem na internete.
Pred rokmi bol jej vyhľadávač minimálne taký populárny ako podobná služba od spoločnosti Google.
Medzičasom však Yahoo nedokázalo zareagovať na meniace sa trendy a vplyv firmy postupne klesal. Napriek tomu však spoločnosť stále patrí medzi najväčšie na internete.
Množstvo nespokojných akcionárov, ktorí vlastnia rôzne veľké podiely vo firme, sa preto minulý rok rozhodlo vyhodiť jej šéfku Carol Bartzovú. Nahradil ju práve Scott Thompson.
Spočiatku vyzeral ako ideálny, rázny kandidát. Bývalý riaditeľ internetového platobného systému Pay Pal sa chcel zamerať na nové trhy a zlepšiť fungovanie spoločnosti.
Rozhodol sa, že ušetrí a prepustí každého siedmeho zamestnanca vo firme. A povedie s Facebookom vojnu o porušovaní patentov.
„Táto spoločnosť mala dlho problém nájsť svoju cestu,“ hovorí pre agentúru Reuters analytik Ben Schacter. „A to ešte pred touto novou situáciou. Nebudem preháňať, ak poviem, že Yahoo má vážne vnútorné problémy.“
Rakovina a akcionári
Situácia vo firme je však pravdepodobne oveľa komplikovanejšia. Podľa blogu magazínu The Economist medzi majiteľmi a akcionármi spoločnosti zúri boj o moc a jeden z akcionárov chcel väčší vplyv v dozornej rade.
Práve správca hedžových fondov, spoločnosť Third Point tak pred desiatimi dňami obvinila Thompsona, že klame vo svojom životopise.
Riaditeľ firmy v ňom tvrdil, že získal vysokoškolské diplomy z účtovníctva aj informatiky. To však nie je pravda a potvrdil to aj sám Thompson – bakalársky stupeň z informatiky nikdy nezískal.
Vedeniu firmy odkázal, že netuší, ako k takejto chybe v jeho údajoch došlo.
Third Point však aj naďalej trval na odstúpení. A na nových miestach v dozornej rade Yahoo.
Prekvapením však bola nedeľná správa, že šéf firmy naozaj odstupuje. No za týmto rozhodnutím zrejme nie sú nespokojní akcionári.
„Thompson prezradil správnej rade a ďalším kolegom, že mu diagnostikovali rakovinu,“ píše americký biznisdenník Wall Street Journal. Odvoláva sa pritom na nemenovaný zdroj blízky vedeniu spoločnosti.
Teraz už bývalý riaditeľ mal ostatným manažérom odkázať, že mu minulý týždeň lekári objavili rakovinu štítnej žľazy. A že sa radšej bude venovať intenzívnej liečbe.