Ak sa bude II. pilier často otvárať, podpora stavieb môže byť otázna.
BRATISLAVA. Peniaze na výstavbu nájomných bytov, ktorú sľubuje vláda vo svojom programe, by mohla nájsť aj v druhom dôchodkovom pilieri.
„Nevylučujeme žiadnu z alternatív, no jej podmienky budú musieť byť detailne preskúmané,“ povedal štátny tajomník ministerstva dopravy a výstavby František Palko.
- zvýhodnený hypotekárny úver pre mladých,
- štátnu prémiu na stavebnom sporení,
- výhodnejší úver cez Štátny fond rozvoja bývania,
- ľudia v hmotnej núdzi môžu dostať príspevok na bývanie 55,8 eura mesačne pre jednotlivca, 89,2 eura, ak je viac posudzovaných osôb.
Ministerstvo má na stole aj návrh stavebných sporiteľní, aby sa nájomné byty stavali cez verejno-súkromné partnerstvo (PPP).
Počíta s tým, že by samosprávy s developermi vytvorili spoločnú neziskovú organizáciu, ktorá by byty stavala a prenajímala za podmienok, ktoré dohodne s mestami.
Už budúci týždeň by mohlo ministerstvo predstaviť viaceré modely financovania, ktoré chce ďalej analyzovať.
Byty či diaľnice?
Dôchodkové spoločnosti, ktoré dnes spravujú asi 4,9 miliardy eur, by mohli do výstavby infraštruktúry investovať maximálne miliardu eur.
Peter Socha z Asociácie dôchodkových správcovských spoločností (DSS) pripúšťa, že okrem nákupu dlhopisov by mohli poskytnúť aj úvery, ktoré by však museli byť kryté štátnou zárukou.
„Zatiaľ sme nerokovali, či to budú diaľnice, alebo byty,“ povedal Socha. Túto otázku by podľa neho mal aj tak vyriešiť štát. „Môžeme maximálne poskytnúť zdroje.“
Využitie zdrojov z II. piliera pri výstavbe nájomných bytov by preferoval poslanec SDKÚ Ľudovít Kaník. Nepáči sa mu totiž, že by výstavbu nájomných bytov podporoval štát formou daňových úľav.
Proti zapojeniu DSS do financovania nájomných bytov nie je ani poslanec KDH Július Brocka. Upozornil však, že správcovské firmy by mali byť v prvom rade zodpovednými správcami úspor. Rovnako tak aj sporiteľne.
Socha naznačil, že prípadné zapojenie správcovských spoločností do výstavby bytov bude možné len vtedy, ak vláda nebude tlačiť na zmeny parametrov II. piliera a dôchodkový systém bude stabilný.
„Ak sa rieši jeho otváranie, tak by boli debaty o financovaní komplikované,“ dodal.
Rozšíriť podporu úverov?
Analytička firmy NextFinance Markéta Šichtářová tvrdí, že sa vláda Roberta Fica pokúša vytvárať nový a neoverený model podpory bytovej výstavby.
Preferuje skôr rozšírenie podpory hypotekárnych úverov či stavebného sporenia. „Na Slovensku by bolo vhodné, keby sa prehodnotila práve možnosť rozšíriť podporu hypoték,“ dodala.
Štát už dnes podporuje hypotekárne úvery, no len pre mladých ľudí do 35 rokov a iba počas prvých piatich rokov splácania úveru. Vďaka bonifikácii sa dá úroková sadzba znížiť o tri percentuálne body.