BRATISLAVA. Ministerstvo financií malo za bývalého vedenia pripraviť materiál, ktorý počítal s výrazným zvýšením DPH. Povedal to premiér Robert Fico počas debaty v TA3 o tom, ako zlepšiť hospodárenie štátu.
Kým jeho vláda by DPH na základné tovary a služby nezdvihla, pravica by tak podľa neho urobila okamžite.
„Mali sme interný materiál z ministerstva financií, podľa ktorého keby pokračovala táto vláda, o štyri až päť percent ide hore DPH,“ povedal Fico.
Záhadný materiál

1,5 miliardy eur
- Zruší sa rovná daň
Fyzické osoby: Z príjmov nad 2750 eur mesačne budú platiť vyššiu daň, asi 25 percent.
Firmy: Zo zisku zrejme nad 33 miliónov eur ročne zaplatia vyššiu daň, zrejme 23 alebo 24 percent.
- Banky: Nebudú platiť odvod prevažne len z vkladov firiem, základ sa asi rozšíri. Nie je isté, či sa odvod zvýši z 0,4 %.
- Fond ochrany vkladov: Má sa presunúť pod okruh verejných financií, na konci roka v ňom má byť 168 mil. eur.
- Zvýšia sa majetkové dane: Zvýši sa daň z nehnuteľností z drahších domov, bytov či pozemkov.
- Stúpnu spotrebné dane: Už tento rok sa môžu viac zdaniť cigarety, pivo a víno.
- Sociálne dávky: Hovorilo sa o tom, že nebudú plošné, ako sa obmedzia, nie je známe.
- Druhý pilier: Vláda zvažuje zníženie príspevku z 9 na 6 percent, chcú ho tiež otvoriť.
- Koncesionárske poplatky sa zrejme nezrušia.
Základná sadzba DPH je dnes 20 percent. Ak by sa uvažovalo o jej zvýšení o štyri až päť percentuálnych bodov, čo mal premiér zrejme na mysli, stúpla by na 24 alebo 25 percent.
Ján Figeľ (KDH) aj Béla Bugár (MostHíd) odmietli, že by sa takéto zvýšenie DPH chystalo. „O žiadnom takom návrhu neviem,“ povedal aj Miroslav Beblavý z SDKÚ.
Hovorca tlačového odboru Úradu vlády Erik Tomáš vysvetľoval, že ide o materiál s opatreniami na konsolidáciu verejných financií, o ktorých v čase, keď sa chystal rozpočet na rok 2012, hovoril v médiách vtedajší minister Ivan Mikloš.
„Odmietol ich verejne konkretizovať, pričom sa odvolal na nedohodu v koaličnej rade,“ povedal Tomáš. Materiál mal Smer k dispozícii pred voľbami a medzi opatreniami bolo aj zrušenie vianočných dôchodkov či zvýšenie DPH.
Keď sme sa priamo pýtali na to, či v materiáli videli také zvýšenie DPH, o akom hovoril premiér, Tomáš už neodpovedal.
Rôzne prepočty sú bežné
Ministerstvo financií nám materiál, o ktorom hovoril premiér, neposkytlo.
Jeho hovorca Radko Kuruc povedal, že je úplne prirodzené, ak sa pri spracovaní rozpočtových východísk uvažuje o viacerých pracovných alternatívach. Súčasťou toho sú aj rôzne návrhy na výšku DPH.
Bývalý štátny tajomník ministerstva Vladimír Tvaroška však odmietol, že by pripravili materiál, v ktorom by sa uvažovalo o zvýšení DPH o štyri až päť percent. „Nie, nič také sme nepripravili, absolútne nie,“ povedal.
Jednou z alternatív, o ktorej sa aj verejne diskutovalo, bolo zvýšenie DPH na 21 alebo 22 percent. Nahor by šla aj daň z príjmov, zrušili by sa však zdravotné odvody.
Ekonómovia Ódor a Horváth túto možnosť spomínajú vo svojej analýze. Bývalá vláda taký model reformy odmietla.