Je čas zaplatiť dane z domu, bytu i poplatok za odpad

Platobné rozhodnutie obsahuje nielen sumu, no aj termín jej splatnosti. Mnohé nedoplatky sa nevymôžu ani exekúciou.

Zaplatiť sa dá aj priamo na obecnom alebo mestskom úrade. Je to lacnejšie ako poštou.(Zdroj: ILUSTRAČNÉ – SITA)

BRATISLAVA. Mnohé obce koncom minulého roka zvýšili dane z nehnuteľností a poplatky za odpad. Teraz nastal čas platiť.

Mestské úrady v Žiline a Prešove už poslali všetky platobné rozhodnutia, v Banskej Bystrici a Košiciach doručili aspoň výmery za smeti.

„Daň z nehnuteľností zatiaľ nebola vyrubená fyzickým osobám. Daňové priznania spracovávame,“ povedala hovorkyňa banskobystrického primátora Monika Pastuchová.

Aj ostatné krajské mestá majú naplánované doručovanie až do mája.

Najprv výzva

Miestne dane sú jednou z mála možností samosprávy, ako získať viac peňazí. Otázka je, ako sa ich zvýšenie premietne do platobnej disciplíny obyvateľov.

Žilina eviduje vyše 10-tisíc dlžníkov poplatku za komunálny odpad. „Mesto bude postupovať rázne, ale v zmysle zákona,“ povedal jeho hovorca Pavol Čorba.

Správca dane vyrubí úrok z omeškania. Ak daňovník nereaguje ani na výzvu na zaplatenie nedoplatku, uplatní sa niektorý zo spôsobov vymáhania nedoplatku vrátane exekúcie.

Mnohé dlhy sa rozplynú

info
Rok 2012
 • Sedem z ôsmich krajských miest zvýšilo dane zo stavieb a bytov. Výnimkou sú Košice.
 • V Trnave sa už neznižuje daň z garáží ľuďom v hmotnej núdzi a bezvládnym.
 • V Žiline sa zvýšila úľava na dani zo stavieb a bytov pre ťažko postihnutých a bezvládnych.

V krajských mestách sa počet dlžníkov pohybuje v tisíckach. „Všetky dlhy sa nevymôžu, niektoré exekúcie sú ukončené pre nemajetnosť,“ tvrdí Veronika Kmetóny Gazdová, hovorkyňa primátora Prešova.

Pokiaľ ide o právnické osoby, mnohé sú v konkurze a ten môže trvať roky, ale to je ešte ten lepší prípad. Stáva sa, že zadlžená spoločnosť skrachuje a podnikateľ si založí ďalšiu.

Obec má ešte jednu možnosť – zverejniť zoznam dlžníkov na úradnej tabuli alebo internetovej stránke.

U fyzických osôb je podmienkou nedoplatok vyšší ako 160 eur.

Podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska Jozef Turčány hovorí, že v komunite sa ľudia poznajú. „Je to aj akýsi verejný nástroj kontroly tých, ktorí si neplnia daňové povinnosti, a zároveň nástroj ochrany tých, ktorí si daňové povinnosti plnia.“

Hrozí ďalšie zvýšenie miestnych daní

Všetky nedoplatky za komunálny odpad v Košiciach dosahujú takmer dva milióny eur, predmetom exekúcie je ďalších 300-tisíc eur. Pri dani z nehnuteľností ide o čosi nižšiu sumu.

„Košice nie sú v najpriaznivejšej finančnej situácii. Keby sme tieto peniaze mali k dispozícii, mohli by sme investovať aj do rozvoja: nové cyklotrasy, pohodlnejšia doprava, viac parkovacích miest,“ tvrdí hovorkyňa mesta Martina Viktorínová.

Nedostatok peňazí môže mať za následok ďalšie zvýšenie miestnych daní a poplatkov. Hoci ide o príjem obcí, o daň z nehnuteľností sa zaujíma aj druhá vláda Roberta Fica (Smer). Dôvodom je potreba znížiť štátny deficit do konca roku 2013 o 1,5 miliardy eur.

ico

Čo hrozí v prípade dlhu

Aké sankcie uplatňujú obce voči neplatičom z radov fyzických osôb? Extrémne formy zabezpečenia nedoplatku ako exekúcia prichádzajú na rad ako posledné. Nikdy to nemusí zájsť tak ďaleko.

Úrok z omeškania

Správca dane najprv vyrubí úrok z omeškania. Je to štvornásobok základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky v deň vzniku nedoplatku, no najmenej 15 percent z dlhu a za každý deň vrátane toho posledného.

Úrok z omeškania sa počíta najdlhšie za štyri roky omeškania s platbou. Nevyrubí sa, iba ak je nižší ako tri eurá.

Daňové exekučné konanie

Keď poplatník nereaguje na výzvu na zaplatenie, správca dane uplatní daňovú exekúciu. Robí sa to najmä prikázaním pohľadávky z účtu dlžníka v banke a v prípade bezpodielového spoluvlastníctva manželov sa to môže dotknúť aj účtu manžela dlžníka.

Predmetom tohto typu exekúcie sú predovšetkým zdaniteľné príjmy – nesiaha sa na sociálne dávky – a na účte musí ostať 165 eur.

Súdna exekúcia

Obec môže zabezpečiť vymáhanie nedoplatkov aj podľa Exekučného poriadku. Tento spôsob je údernejší a navyše drahší. Okrem všetkých možných dôsledkov to pre dlžníka znamená tiež, že musí zaplatiť aj za prácu súdneho exekútora.

Ak dostanete list o začatí exekúcie, máte 14 dní na to, aby ste dlh vyrovnali.

Záložné právo na nehnuteľnosť

Možnosťou zabezpečenia nedoplatku je aj záložné právo na nehnuteľnosť alebo na iný majetok dlžníka. Ak pohľadávka nebude riadne a včas splnená, obec môže začať výkon záložného práva a zálohu predať na dražbe.

Správca dane dbá, aby hodnota predmetu záložného práva bola primeraná výške nedoplatku.

ico

Dlžníkom nepatrí príspevok na bývanie

Nezaplatíte daň z nehnuteľností, nedostanete príspevok na bývanie. Úhrada poplatku za komunálny odpad sa nevyžaduje.

Dlh na dani z nehnuteľností sa premietne aj do nároku na jednu zo sociálnych dávok. Znamená stratu nároku na príspevok na bývanie.

info
Komu ho dajú

Príspevok na bývanie:

 • vlastníctvo alebo nájom bytu, rodinného domu alebo obytnej miestnosti,
 • úhrada nákladov spojených s bývaním za predchádzajúci polrok alebo dohoda o splátkach dlhu.
 • Tieto podmienky neplatia pre poberateľa dôchodku, ktorý dovŕšil 62 rokov.

Podmienkou jeho získania je totiž aj úhrada nákladov spojených s bývaním a za tie sa považuje aj daň z nehnuteľností.

„Ak je občan v hmotnej núdzi vlastníkom rodinného domu alebo bytu, úrad (práce) sleduje, či žiadateľ o príspevok na bývanie uhradil daň z nehnuteľností,“ píše Oľga Janíková z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.

Žiadateľ o príspevok alebo jeho poberateľ potrebuje potvrdenie obecného úradu o zaplatení dane.

Úhrada poplatku za komunálny odpad sa nevyžaduje. Bolo to predmetom návrhu zákona o príspevku na bývanie, ktorý predložilo ministerstvo práce za vlády Ivety Radičovej. Návrh však skončil spolu s ňou.

ico

Termíny splatnosti sa líšia od obce k obci

Rozhodnutia o výške dane z nehnuteľností a poplatku za odpad môžu prísť poštou. Niekde vás len vyzvú cez úradnú tabuľu, aby ste si išli po ne.

Daň z nehnuteľností i poplatok za odpad vyrubí obec. Spôsob doručenia závisí od miestnych podmienok.

Mnohé obce posielajú rozhodnutia poštou, iné šetria na poštovnom a vyzývajú ľudí, aby si ich prišli prevziať na úrad. Napríklad v Žiline robia doručovateľov zamestnanci mestského úradu, no možnosťou je aj nasadenie nezamestnaných v rámci aktivačnej činnosti.

Najviac práce majú v hlavnom meste. Fyzickým osobám treba expedovať okolo 180-tisíc rozhodnutí o dani z nehnuteľností. „Budú sa doručovať postupne koncom apríla a v priebehu mája,“ povedal hovorca primátora Ľubomír Andrassy. Pokiaľ ide o poplatok za odpad, v Bratislave sa nevyrubuje. Platí sa za každý mesiac.

Termín splatnosti závisí od viacerých okolností. Bratislava, Trnava a Nitra ohraničili daň, ktorú treba zaplatiť do 15 dní od doručenia rozhodnutia, a len vyššiu sumu možno uhradiť v niekoľkých rovnakých splátkach. Ostatné krajské mestá umožňujú rozložiť akúkoľvek sumu na splátky.

Niekdajšie platobné výmery patria do vlastných rúk daňovníka. Kto ich nedostane, mal by sa informovať na obecnom úrade. Obce o povinnostiach informujú aj obecným rozhlasom, na úradnej tabuli alebo na internete.

ico

Zoznam hanby môže zapôsobiť

Niektoré krajské mestá využili možnosť zverejniť zoznam daňových dlžníkov. Vždy to má aký-taký ohlas.

Trenčín zverejnil zoznam dlžníkov vo februári, Bratislava avizuje, že to urobí do konca mája. Košice zvažujú, či to má zmysel.

„Zistíme situáciu v iných mestách a na základe ich skúseností sa rozhodneme. Máme totiž informácie, že nie všetky mestá zverejnením dlžníkov dosiahli želaný efekt,“ povedala hovorkyňa Košíc Martina Viktorínová.

Prečo nie?

Prešov, tretie najväčšie mesto Slovenska, zavesil zoznam hanby na web ani nie pred mesiacom a už sa mu vrátila nezanedbateľná suma.

Hovorkyňa primátora Veronika Kmetóny Gazdová v utorok povedala, že podlžnosti si vyrovnalo 30 dlžníkov. Dlh sa znížil o viac ako 15-tisíc eur a radnica očakáva, že postupne bude klesať.

„O tom, že takáto forma má zmysel, svedčí aj návštevnosť stránky mesta z ďalekých krajín, ako je Austrália, Peru, Cyprus, USA, Fínsko,“ tvrdí.

Kto tam je a dokedy

Zákon o správe daní hovorí, že fyzická osoba patrí do zoznamu, ak jej celkový daňový nedoplatok k 31. decembru predchádzajúceho roka prevyšuje 160 eur. Uvádza sa jej meno a priezvisko, trvalý pobyt alebo miesto podnikania, ak je odlišné od trvalého pobytu, a výška dlhu.

„Tých, čo si svoju daňovú povinnosť voči mestu vyrovnajú, automaticky zo zoznamu odstránime,“ dodáva Kmetóny Gazdová.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 3. Malé knedličky, veľké dojmy
 4. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 5. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 6. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 7. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 8. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 9. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 10. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 11 769
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 10 349
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 9 058
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 6 256
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 5 825
 6. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 509
 7. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 3 429
 8. Volkswagen Golf: Viac, než facelift 3 364
 9. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 2 767
 10. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017 2 468

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Ako prvá žena pred takmer sedemsto rokmi prežila cisársky rez

Až do minulého roka bol najznámejším prvým cisárskym rezom, keď prežili žena aj dieťa, prípad z roku 1500. Tím českých vedcov však prišiel s novým objavom.

EKONOMIKA

Osem zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Ľudí čaká viac dokladovania a prísnejšie posudzovanie.

ŠPORT

Sagan pobavil otázkou na súpera aj odpoveďou, prečo bol na toalete

Špekulovalo sa o zdravotných problémoch.

Neprehliadnite tiež

Fico vyzval na trhanie faktúr a počet neplatičov vzrástol

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví dokončuje rozhodovanie o nových cenách elektriny. Budú platiť spätne od januára.

Fico o VšZP: Nebudeme tolerovať zajacoviny, tvrdo zakročím

Premiér tiež odsúdil popieranie holokaustu a z nárastu preferencií extrémistov obvinil médiá.

Brexit možno prinúti univerzitu v Oxforde otvoriť si novú základňu

Francúzsko už predložilo univerzite v Oxforde lákavú ponuku.

Opel zrejme skončí vo francúzskych rukách. Bude sa vyrábať na Slovensku?

Francúzska spoločnosť PSA Group rokuje o kúpe nemeckej automobilky Opel od amerického koncernu General Motors. Značka je v dlhodobej strate.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop