BRATISLAVA. Dane a odvody vlani ukrojili z príjmov zamestnancov viac ako rok predtým vo väčšine z 34 krajín Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Vyplýva to zo správy, ktorú OECD zverejnila.
Najviac medziročne vzrástlo daňové a odvodové zaťaženie v Írsku, Luxembursku, Portugalsku, ale aj na Slovensku. U nás dane a odvody zobrali podľa OECD takmer o percento viac peňazí z výplat, ako v roku 2010.

- Najväčšiu časť príjmu zhltnú dane a odvody v Belgicku: 55,5 %. Slovensko je na 14. mieste s 38,9 %.
- Najviac medziročne rástlo zaťaženie príjmov daňami v Írsku, Luxembursku, Portugalsku a na Slovensku.
- Rekordne rástlo zaťaženie v Maďarsku, slobodným a bezdetným.
- Zdroj: OECD
V Čile odvedú najmenej
Vysoký nárast daní sa vlani týkal aj Maďarska. Išlo však iba o tých občanov Maďarska, ktorí nie sú zadaní a nemajú deti. Maďarským rodinám s deťmi naopak klesli dane.
Pokles daňového zaťaženia pocítili aj ľudia na Novom Zélande, v Spojených štátoch, Austrálii či vo Veľkej Británii.
Nulovú zmenu zaznamenalo Čile, ktoré má spomedzi 34 krajín OECD najnižšiu daňovú záťaž. Podľa údajov OECD tvorí príspevok štátu iba sedem percent príjmov tamojších obyvateľov.
Nasledujú Nový Zéland s 15,9percentným a Mexiko s 16,2percentným daňovým zaťažením.
Pokles sa zastavil
Slovensko sa v rebríčku OECD umiestnilo na štrnástej priečke. Spomedzi krajín V 4 platia na dane a odvody väčšiu časť zo mzdy než my v Česku a Maďarsku. Náš južný sused získal tretie miesto v zaťažení príjmov daňami a odvodmi.
OECD upozornila, že počas posledných desaťročí zdanenie príjmov klesalo, ale v rokoch 2010 a 2011 sa postup zastavil. Viaceré vlády totiž v reakcii na dlhovú krízu zavádzajú nové úsporné opatrenia.