SME
Štvrtok, 22. august, 2019 | Meniny má Tichomír

Program Smeru: Minimálny dôchodok, vyššie dane a PPP projekty

Denník SME získal jednu z posledných verzií vládneho manifestu, o ktorom má dnes rokovať kabinet. Prísľuby v ňom nie sú veľmi konkrétne.

Smer nelieta v oblakoch. V návrhu programového vyhlásenia nie sú žiadne prevratné novinky. Na snímke predseda Smeru Robert Fico a minister financií Peter Kažimír.Smer nelieta v oblakoch. V návrhu programového vyhlásenia nie sú žiadne prevratné novinky. Na snímke predseda Smeru Robert Fico a minister financií Peter Kažimír.(Zdroj: TASR)

Zvýšenie spotrebných daní, zdanenie bohatých, valorizácia minimálnej mzdy či zmeny v justícií. To všetko avizuje Smer vo svojom vládnom programe. O zákaze zisku poisťovní manifest konkrétne nehovorí.

BRATISLAVA. Rozvoj a Európska únia sú najčastejšie skloňované slová nového programového vyhlásenia, ktoré pred dnešným zasadnutím vlády do poslednej chvíle pripravovala vláda Roberta Fica.

Denník SME získal jednu z posledných podôb dokumentu, v ktorom jednofarebná vláda s podporou 83 poslancov Smeru žiadnu výraznejšiu zmenu nesľubuje, či už ide o oblasť dôchodkov, zamestnanosti, sociálneho zabezpečenia, alebo zdravotníctva.

Významnú časť dokumentu tvoria neurčité konštatovania a prísľuby.

„Vláda považuje za nevyhnutné, aby sa formovali vedecké kapacity orientované na skúmanie budúcnosti krajiny. Bude uvažovať aj o vytvorení centra pre strategické riadenie na úrovni vlády,“ píše sa napríklad v dokumente.

ProgramFico_big.jpgČím väčšie slovo, tým častejšie sa vyskytuje v návrhu vládneho programu.


ico

Minimálny dôchodok a menej voľna

Vláda chce udržať všetky tri piliere dôchodkového systému.

BRATISLAVA. Seniori by mali mať nárok na minimálny dôchodok, hovorí Smer v návrhu programového vyhlásenia. Chce ho zaviesť zákonom, rovnako ako je to už dnes pri minimálnej mzde.

Minimálny dôchodok je podľa Kamila Vajnorského z Jednoty dôchodcov Slovenska dobrý nápad. „Niektorí hovoria, že by mal byť vo výške životného minima, iní, že by mal byť vyšší,“ hovorí.

Životné minimum je 189,83 eura. Starobní dôchodcovia dnes dostávajú v priemere 374,52 eura mesačne.

Analytik INEKO Peter Goliaš hovorí, že potreba minimálnej penzie je otázna: „Počet dôchodcov ohrozených chudobou je najnižší za posledných sedem rokov.“ Ak by sa zaviedol, je podľa neho dôležité, aby ľudia, ktorí nepracovali či pracovali málo, dostávali menej ako tí, čo robili.

Vláda tvrdí, že chce zabezpečiť udržateľnosť dôchodkového systému ako celku, teda jeho všetkých troch pilierov.

Podľa Národného programu reforiem sa má posúdiť zavedenie finančného stimulu pre firmu, ktorá pomôže zlepšiť kvalitu absolventov škôl. Smer chce aj zmeny v absolventskej praxi, má sa rozšíriť aj na samostatne zárobkovo činné osoby.

Podľa Roberta Kičinu z Podnikateľskej aliancie Slovenska by sa mal vytvoriť medzitrh práce, kde by štát určitou mierou pracovné miesta dotoval, napríklad daňovými úľavami. Tak by sa malo podporovať aj zamestnávanie ľudí, ktorí si dlho nevedia nájsť prácu, tvrdí.

Tí, ktorí prácu majú, budú zrejme pracovať viac dní v roku. Počet sviatkov sa totiž môže podľa návrhu programového vyhlásenia vlády zredukovať.

Veronika Folentová, Daniela Krajanová

ico

Za hazard chcú vybrať viac

Vláda musí nájsť zhruba 1,2 miliardy eur. Zvýšia sa spotrebné dane, viac zaplatia bohatí.

BRATISLAVA. V návrhu vládneho programu sa hovorí menej ako na tlačovkách, kde bude Smer šetriť.

Ráta sa s vyšším zdanením bohatých a úspešných. Smer spresnil, že viac by mali platiť ľudia s ročným príjmom vyšším ako 30-­tisíc eur. Pri firmách sa daň zvýši, keď zarobia ročne viac ako 30 miliónov eur.

Nadpriemerné rodiny majú dostať menej aj na dávkach, píše sa to v Národnom programe reforiem. Podľa štúdie ekonómov Ľudovíta Ódora a Michala Horvátha by takýmto obmedzením štát získal asi 352 miliónov eur.

Viac za tabak aj alkohol

info
Čo s daňami
 • Zvýšia sa dane pre nadštandardné príjmy fyzických osôb, ako aj pre firmy a podniky.
 • Vláda zváži zvýšenie výberu z majetkových daní a zohľadní pri tom najmä faktory ako luxus či ekologická škodlivosť.
 • Vláda podnikne kroky smerom k rovnomernejšiemu daňovo-odvodovému zaťaženiu kapitálu a práce.
 • Zváži zavedenie dane z finančných transakcií.
 • Prehodnotí nastavenie bankového odvodu.
 • Vzrastie zdanenie hazardu.

Smer chce podľa návrhu svojho programu zvážiť zvýšenie majetkových daní zohľadnením luxusu či ekologickej škodlivosti.

Keby sa zaviedla registračná daň na autá podľa emisií CO2, podľa Ódora a Horvátha to prinesie ročne asi 24 miliónov eur.

Fico už oznámil zvyšovanie niektorých spotrebných daní, napríklad z tabaku. V Národnom programe reforiem vidí priestor aj na vyššie dane z alkoholu.

Nie je jasné, či sa bude viac platiť len za tvrdý alkohol, alebo sa dane zvýšia aj pri víne a pive.

„V najbližších dňoch zasadne pracovná skupina, kde budú zástupcovia všetkých troch skupín,“ povedal SME štátny tajomník rezortu financií Peter Pellegrini.

Za hazard 50 miliónov?

Zo zdanenia hazardu chce vláda získať tiež viac peňazí. Do dvoch týždňov má byť pripravená analýza, ktorá povie, akou formou a o koľko sa hazard viac zdaní.

Keby z hazardných hier platili dane aj ich hráči, štátu by to mohlo podľa štúdie ekonómov priniesť asi 50 miliónov eur.

Priestor na šetrenie vláda veľmi nevidí. V Programe reforiem tvrdí, že sa v krátkom čase nedajú urobiť systémové zmeny. V návrhu programu píše o prehodnotení štruktúry orgánov štátnej správy

Veronika Folentová, Adam Valček

ico

Zákaz zisku nespomínajú

Smer chce zastaviť rast počtu špecializovaných ambulancií na Slovensku.

info
Zdravotníctvo
Čo navrhujú
 • neuskutočniť transformáciu nemocníc na akciové spoločnosti,
 • zaviesť prísnu kontrolu hospodárenia nemocníc,
 • podporiť dostavbu komplexu Rázsochy.

BRATISLAVA. Premiér Robert Fico poveril ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú, aby pripravila zákon, ktorým sa zakáže zisk zdravotných poisťovní.

V návrhu programového vyhlásenia, ktoré má SME k dispozícii, sa však na to nezaväzuje.

„Vláda prijme opatrenia v súlade s ústavou a platnou európskou legislatívou, s cieľom maximálne možného využitia prostriedkov, ktoré zo zákona vyberajú zdravotné poisťovne od občanov na diagnostiku a liečbu pacientov,“ píše sa v návrhu.

Na konkrétne riešenia kritickej situácie v zdravotníctve je programové vyhlásenie skúpe. O tom, koľko dá štát do systému, nehovorí.

Smer chce rozvíjať veľké štátne nemocnice a zabrániť rastu špecializovaných ambulancií. Ich počet totiž podľa dokumentu „nekontrolovateľne rastie“.

Špecialisti a súkromní lekári s tým súhlasia. „Súčasný stav je dobrý,“ povedal šéf Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor. Vláda by mala podľa neho vyriešiť čiastočné úväzky lekárov, ktorí pracujú aj v nemocnici a pritom si otvoria súkromnú ambulanciu.

Veronika Folentová

ico

Uberú školám bez uplatnenia

V oblasti školstva je návrh menej konkrétny, než bol doteraz Dušan Čaplovič.

BRATISLAVA. Školy by mali prísť o časť štátnych peňazí, ak si ich absolventi nenájdu prácu v odbore, ktorý vyštudovali. Zmenu financovania škôl navrhol do vládneho programu minister školstva Dušan Čaplovič.

Návrh nehovorí, či sa opatrenie má týkať vysokých alebo aj stredných škôl. Minister ho nechcel komentovať, lebo ešte nie je schválený.

„Opatrenie nevyrieši nedostatočnú kvalitu škôl. Len potrestá práve študujúcich študentov, na ktorých vzdelávanie by mohli škole chýbať peniaze,“ upozorňuje Zuzana Zimenová z Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika.

Hneď po utvorení vlády Čaplovič avizoval viac konkrétnych krokov, ktoré v programe nie sú. Ten iba spomína, že „zreálni“ počty žiakov na gymnáziách. Čaplovič vravel, že gymnáziám povolí brať iba žiakov, ktorí na základnej škole nemali priemer známok na vysvedčeniach horší ako 1,5.

Gymnáziá podľa Čaploviča produkujú oveľa viac nezamestnaných ako odborné školy. Z tridsaťtisíc absolventov bez práce je pritom len zhruba 2500 takých, ktorí vyšli z gymnázií. „Čísla jasne dokazujú, že rieši niečo, čo problémom nie je,“ vraví šéf školského parlamentného výboru Miroslav Beblavý z SDKÚ.

Chýba aj zmienka o zavedení povinnej maturity z matematiky pre gymnazistov, čo Čaplovič ohlasoval.

Mária Miháliková

ico

Malé firmy budú môcť výsledky skryť

Malé podniky nebudú musieť podľa Smeru robiť finančné výkazy.

BRATISLAVA. Podnikatelia, ktorí investujú do vývoja a výskumu vlastných produktov, by mohli podľa návrhu programu Ficovej vlády platiť nižšie dane.

Znížiť sa má minimálna výška investície, na ktorú môžu firmy získať stimuly. Dnes sa rôzni od 400-tisíc do 14 miliónov eur.

Smer chce posúdiť, či sa dotovaním zahraničných investorov neohrozujú domáci výrobcovia.

Vláda počíta aj s pravidelným zvyšovaním minimálnej mzdy. „Vláda upraví režim jej valorizácie vo väzbe na priemernú mzdu a na životné minimum,“ píše sa v návrhu.

Papiere má nahradiť web

Smer počíta so zavedením dátových schránok, ktoré začala riešiť už Radičovej vláda.

Pri nich platí fikcia doručenia, čo má zrýchliť vybavovanie úradných vecí. Ak sa používateľ dlhšie neprihlási, aby si prečítal poštu, považuje sa zásielka za doručenú.

„Upustí sa od povinnosti predkladania informácií, ktorými už štát disponuje, ako je napríklad výpis z obchodného registra,“ píše sa v Národnom programe reforiem, ktorý má dnes vláda prijať.

Malé firmy bez kontroly

Malé podniky s ročným obratom do milióna eur a najviac 15 pracovníkmi chce vláda odbremeniť od povinnosti zostavovať účtovnú závierku.

Finančné výsledky malých firiem tak môžu ostať pred verejnosťou skryté. „Je kľúčové, aby nedochádzalo k špekuláciám,“ upozornil Tibor Gregor z Klubu 500.

O zlepšení konkurzov hovorí vláda v návrhu programu nekonkrétne. Nie je v ňom ani zmienka o insolvenčnom registri, cez ktorý by bolo možné sledovať priebeh bankrotov.

„Je to štandard vo väčšine európskych krajín,“ hovorí Radovan Pala z advokátskej kancelárie e/n/w/c.

Slovensku podľa neho chýba aj elektronický súdny spis.

Adam Valček

ico

Kritériá na sudcov sa zmenia

Vláda chce vrátiť justičných čakateľov a zvrátiť Žitňanskej kroky.

BRATISLAVA. Absolventi právnických fakúlt by mali pri čítaní vládneho programu spozornieť. Vláda ide totiž prehodnotiť doterajšie predpoklady na vymenovanie sudcov.

Vrátiť chce aj justičných čakateľov, ktorých exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská z SDKÚ zrušila. Dôvodom bolo nielen rodinkárstvo, ktoré výber čakateľov sprevádzalo, ale aj snaha otvoriť súdy.

Nielen táto jej zmena pôjde do stratena. To, čo Smer hovoril v opozícii, teraz totiž dal aj do vládneho manifestu. Ide prehodnotiť „neústavné zásahy do justičného systému“, ktorých cieľom vraj bolo spolitizovanie justície.

Spomína sa neústavnosť, hoci Ústavný súd o justičných zákonoch ešte nerozhodol. Minister spravodlivosti Tomáš Borec pritom avizoval, že chce pri „náprave“ čakať na jeho verdikt.

Ústavní sudcovia majú na stole aj novely týkajúce sa prokuratúry. V tomto prípade už nehovorí Smer vo vládnom programe o neústavnosti, ale prehodnotiť ich chce rovnako. Chce ponechať právnych čakateľov a sprísniť pravidlá ich prípravnej praxe.

Napriek popretiu takmer všetkého, čo Žitňanská zaviedla, našla vláda aj oblasť, v ktorej chce pokračovať. A tou je sprístupňovanie súdov a prokuratúry verejnosti. Chce zvyšovať informovanosť občanov o ich činnosti. Zároveň sa zaväzuje zriadiť protikorupčné linky.

Veronika Prušová

ico

S PPP sa stále počíta

Zadlženému Cargu môže vláda hľadať strategického partnera.

BRATISLAVA. Základom na odstraňovanie regionálnych rozdielov je pre Smer naďalej diaľničné prepojenie Bratislavy a Košíc. Píše sa to v návrhu programového vyhlásenia, ktorý SME získali.

Konkrétne termíny v ňom však nie sú. Vláda zato hlási, že sa pri výstavbe vráti k overeným verejno­súkromným partnerstvám, takzvaným PPP projektom.

Minister dopravy Ján Počiatek sa nedávno vyjadril, že ako PPP projekt si vie predstaviť teraz jedine obchvat Bratislavy, plánovanú diaľnicu č. 4.

Budúci podpredseda vlády Ľubomír Vážny hovoril ako o potenciálnych projektoch PPP aj o južnej ceste R 2 či D 3 smerom na Poľsko.

Vláda, ktorá kritizovala plány na privatizáciu štátnej nákladnej železničnej firmy Cargo, sa mu podľa návrhu chystá hľadať strategického partnera. Naprieč republikou pritom môže ísť širokorozchodná trať, ak sa ukáže, že je výhodná.

Daniela Krajanová

ico

Čo je ešte v programe Ficovej vlády

 • v záujme efektívneho súdnictva bude prijímať systémové opatrenia na posilňovanie práva občanov na včasné súdne rozhodnutia, a to najmä v podobe podstatnej revízie Občianskeho súdneho poriadku,
 • cez nový stavebný zákon, ktorý navrhne, sa skráti a zjednoduší náročnosť povoľovania stavieb a ustanovia sa lehoty vyjadrení dotknutých orgánov štátnej správy a úkonov v územnom a stavebnom konaní,
 • rozhodne o zrušení Fondu národného majetku efektívnym spôsobom,
 • vytvorí systém podpory leteckej dopravy vo verejnom záujme,
 • uvažuje o zriadení štátnej realitnej agentúry,
 • vytvorí podmienky na zlúčenie regulačných úradov cestnej, železničnej, leteckej, vodnej dopravy, výstavby, pôšt a telekomunikácií,
 • vytvorí podmienky na vstup súkromného kapitálu do výstavby nájomných bytov,
 • plánuje vytvoriť centrálny stavebný dozor, ktorý bude dohliadať na kvalitu stavieb realizovaných pre verejný sektor,
 • zabezpečí legislatívnu ochranu ľudí s nízkymi príjmami a menšín pred zadlžovaním najmä nebankovými subjektmi, ktoré poskytujú úvery hraničiace s úžerou,
 • navrhne opatrenia, podľa ktorých sa niektoré dávky nebudú poskytovať osobám dopúšťajúcim sa protiprávnych konaní alebo sa budú poskytovať alternatívnymi formami,
 • zvýši počet policajtov v základných útvaroch,
 • zváži možnosť podpory výtvarnej tvorby cez zavedenie povinnosti použiť stanovené percento z celkových nákladov verejnej stavby na nákup umeleckých diel.

(výber SME)

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. Oslava prvého miliónu dopadla šokujúco
 2. Zaspomínajte si na detstvo s tradičnými pochúťkami
 3. Najväčšia konferencia o doprave v SR sa už blíži
 4. Tajné funkcie áut: vedeli ste o nich?
 5. Barbados, Portoriko: Plavte sa Južným Karibikom (letenka v cene)
 6. Posezónna špeciálna ponuka na špičkové japonské klimatizácie
 7. Do čoho obliekate svoje deti? Nekvalitnými materiálmi im škodíte
 8. Horúčavy na Slovensku budú častejšie. Koľko stupňov dosiahnu?
 9. Mesto Košice hľadá riaditeľov mestských podnikov
 10. Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Mexiku?
 1. Mimoriadny úspech na medzinárodnej súťaži v Číne
 2. Zaspomínajte si na detstvo s tradičnými pochúťkami
 3. Filmári objavili skryté krásy Novej Bane – tu je video
 4. IT je dokonalá ukážka slovenskej kreativity
 5. Tajné funkcie áut: vedeli ste o nich?
 6. Najväčšia konferencia o doprave v SR sa už blíži
 7. Opätovne ožíva bratislavská Koliba Expo
 8. Prvý dojem urobíte len raz. Prečo to platí práve pri predaji?
 9. Otvoria prvú časť zrekonštruovaného Polusu
 10. Dobrá správa z Domaše: Hotel Zátoka na Eve opäť funguje
 1. Barbados, Portoriko: Plavte sa Južným Karibikom (letenka v cene) 12 891
 2. Tajné funkcie áut: vedeli ste o nich? 12 392
 3. Horúčavy na Slovensku budú častejšie. Koľko stupňov dosiahnu? 10 054
 4. Do čoho obliekate svoje deti? Nekvalitnými materiálmi im škodíte 9 355
 5. Oslava prvého miliónu dopadla šokujúco 8 444
 6. Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Mexiku? 6 552
 7. Najväčšia konferencia o doprave v SR sa už blíži 5 626
 8. Malebné severné Taliansko: Hory, jazerá, krásne mestá aj móda 4 641
 9. Farma v Krtíši je stredoeurópskym unikátom. Majiteľ neberie plat 4 380
 10. Na horúčavy myslite už pri stavbe domu 4 365

Hlavné správy zo Sme.sk

Kalavská: Z ministerstva sa vrátim do nemocnice

Chcem sa vrátiť na internú kliniku, vraví ministerka zdravotníctva ANDREA KALAVSKÁ.

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Polícia zasahalovala u Jankovskej, zobrali jej mobil

Štátnu tajomníčku spomína aj Kočnerova komunikácia so Zsuzsovou.

Monika Jankovská.
Marian Kočner.
Poľskí záchranári v akcii.

Neprehliadnite tiež

Slovnaft dividendy nevyplatí, zisk chce investovať

Világi bude na čele predstavenstva už tretie funkčné obdobie.

Slovnaft.

Sú roztomilé, ale ničia úrodu. Karibských farmárov trápia malé opičky

Na ostrovčeku Svätý Krištof žije viac mačiakov ako ľudí.

Ilustračné foto.

Kurz eura vo štvrtok stagnoval

Devízový trh sa čoraz viac sústredí na menovú politiku.

Ilustračné foto.

Poplatkom za vklad na účet sa dá (zatiaľ) ľahko vyhnúť

Zariadenia nepoužívajú len bežní klienti, ale aj podnikatelia.

Vkladomat v banke