Štát invalidom ponúka tisíce, ťažko ich dostať

Úrady okrem zdravia ťažko postihnutého posudzujú aj jeho príjmy a majetok.

Súčasný systém posudzovania príjmov pri žiadostiach o príspevky diskriminuje snaživých.(Zdroj: Ilustračné - Fotolia)

BRATISLAVA. Na Slovensku je asi pol milióna hendikepovaných ľudí, ktorým môže štát prispieť na každodennú dopravu do práce, no aj pomôcť kúpiť si auto či upraviť bývanie na bezbariérové. Vo februári zinkasovalo takúto dotáciu 161-tisíc postihnutých.

Až 158-tisíc z nich dostalo pravidelné mesačné príspevky na kompenzáciu vyšších výdavkov. Za tieto peniaze si môžu invalidi kúpiť oblečenie či diétnu stravu. Mesačne môže štát prispieť aj na opatrovanie, dopravu či asistenta.

No invalidi môžu požiadať aj o jednorazové dotácie, ktorých je desať druhov. Napríklad na úpravu domu, kúpu a úpravu auta či nákup vozíka.

Nárok nie je

Množstvo invalidov v súčasnosti však radšej dotácie oželie. Ich vybavenie je zdĺhavé a spája sa so značnou byrokraciou. Zaberie im zhruba štvrť roka bez istoty, či dotáciu vôbec dostanú.

„Na príspevky nie je právny nárok. Zákon len hovorí, že ich môžeme získať,“ vysvetľuje šéfka Slovenského združenia telesne postihnutých Monika Vrábeľová. Odvolanie proti zamietnutiu príspevku je preto komplikované.

Žiadosť o konkrétny kompenzačný príspevok musí dostať miestny úrad práce aj s potvrdením o príjme postih〜nutého a jeho rodiny. Manžela či manželky, alebo rodičov, keď je invalidom dieťa.

Žiadateľ musí zdôvodniť, prečo žiada práve pravidelnú dotáciu na oblečenie alebo jednorazový príspevok na auto. No úrad môže požadovať aj ďalšie informácie a na rad prichádzajú posudky.

Zdravie posúdi úradník

Šancu získať dotáciu majú len ťažko zdravotne postihnutí – ľudia, ktorých miera funkčnej poruchy je podľa lekárskeho posudku úradu práce viac ako päťdesiat percent.

Úrady práce si o postihnutom napíšu ešte ďalší posudok. V ňom majú zhodnotiť postihnutie, jeho dôsledky pre život a navrhnú aj spôsob ich kompenzácie cez príspevok.

Súčasná podoba posudkovej činnosti invalidov od príspevkov odrádza. „Úrady sú z večera do rána schopné urobiť z postihnutého človeka zdravého,“ hovorí Vrábeľová.

Otázky posudkových lekárov bývajú aj nepríjemné, napríklad keď si chcú diagnózu overiť pohľadom na protézu nohy. „Tí ľudia nemajú ani taký prehľad a vedomosti ako lekári, ktorí nás ošetrujú,“ potvrdzuje aj Vrábeľová.

Invalidom dala za pravdu prvá Ficova vláda aj Radičovej kabinet, ktoré chceli posudkovú činnosť reformovať. Vytvoril by sa jeden úrad s odborníkmi a vypracovával by len jediný posudok.

To by zrýchlilo aj vybavenie dotácií. Bývalá ministerka práce Viera Tomanová zo Smeru v súčasnosti vidí presadenie tejto reformy reálne.

Hranica príjmov je nízko

Úrady sa zaujímajú aj o príjmy postihnutého a jeho rodiny za uplynulý rok. Výška priemerného mesačného príjmu totiž rozhodne napríklad o tom, koľko prispeje štát invalidovi na úpravu bytu, kúpu auta či vozíka.

Keď má žiadateľ s príjmom šesťsto eur manželku, ktorá mesačne zarobí tristo eur, úrady spriemerujú príjem na 450 eur. Človek s takýmto príjmom môže získať najvyššie príspevky, príjem totiž nedosahuje trojnásobok životného minima. Čím vyšší priemerný mesačný príjem, tým menšia dotácia.

Vrábeľová hovorí, že súčasný systém posudzovania príjmov diskriminuje snaživých. „Príspevky nezískajú zdravotne postihnutí, ktorí sa snažia začleniť do spoločnosti a zarábajú len priemerne.“

Dotáciu môže úplne stopnúť majetok za viac ako 39 833 eur. Nepočíta sa však dom, kde postihnutý býva a ani jeho nevyhnutné vybavenie.

ico

Lekár je viazaný tabuľkami, súdy to zmeniť nevedia

Invalidi, ktorí nezískali príspevok, môžu žalovať Ústredie práce. Neistý súd trvá aj dva roky.

Nárok na každý z trinástich druhov kompenzačných príspevkov posudzujú miestne úrady práce, sociálnych vecí a rodiny individuálne.

Ich verdikt však nemusí byť konečný. Keď s ním nesúhlasíte, odvolať sa môžete na Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny.

Rozhodovanie sa podľa advokáta Vendelína Benkóczkeho riadi aj Správnym poriadkom. Na odvolanie tak môžete využiť aj detaily, ktoré úrad práce na vašom prípade prehliadol.

Správny poriadok totiž hovorí, že rozhodnutie má vychádzať „zo spoľahlivo zisteného stavu“.

Šesť mesiacov aj dva roky

Ani rozhodnutie ústredia práce nemusí byť definitívne. „Právoplatné rozhodnutia sú preskúmateľné súdom,“ upozorňuje Benkóczki. Invalidi môžu požiadať o odpustenie súdnych poplatkov či bezplatného advokáta.

info
Kto rozhoduje o príspevkoch
 • Prvú žiadosť podávate miestnemu úradu práce,
 • rozhodnutie úradu môže zmeniť ústredie práce,
 • ked nesúhlasíte ani s ním, jedinou možnosťou je súd.

Na webe ministerstva spravodlivosti, kde sa od januára zverejňujú rozhodnutia súdov, je zavesených aj niekoľko desiatok rozsudkov o kompenzačných príspevkoch. Súdom trvá rozhodovanie najmenej pol roka, no zväčša ide o jeden či dva roky.

Vo väčšine zverejnených rozsudkov súdy potvrdili názor ústredia práce a invalidom dotácie nepriznali.

Zdravotne postihnutí namietajú napríklad postup posudkových lekárov, ktorí zle zohľadňujú choroby. „Je to síce nespravodlivé, no posudkoví lekári sú obmedzovaní rôznymi tabuľkami, kam sa snažia diagnózy zaradiť,“ vysvetľuje Eva, ktorá má ťažko poškodenú chrbticu.

Súdy môžu aj pomôcť

Medzi zverejnenými rozsudkami sú však aj také, kde súdy postup úradov kritizujú.

Pokiaľ majú zdravotne postihnutí viaceré diagnózy, ktoré na seba vzájomne vplývajú, podľa Krajského súdu v Prešove musia úrady tieto vplyvy riadne zhodnotiť.

Zákon totiž dáva možnosť, aby úradníci zvýšili funkčné poškodenie invalida o desať percent, pokiaľ má viaceré komplikované choroby.

Tých desať percent môže byť rozhodujúcich v prípadoch, keď posudkový lekár určí funkčné poškodenia človeka len na 40 percent.

Jednou z podmienok žiadosti o ktorýkoľvek príspevok je ťažké zdravotné postihnutie, čo je funkčné poškodenie nad 50 percent.

ico

Úpravu cudzieho domu dotácia zaplatí, auto už nie

Auto, ktoré si invalid kúpi so štátnym príspevkom, musí aj vlastniť. Exekútor mu ho zobrať nesmie.

Žiadať o príspevok na úpravu domu či bytu nemusí byť problém ani pre zdravotne postihnutých, ktorí bývajú v dome svojich detí.

„Ak žiadateľ o príspevok býva u detí, mal by tu byť prihlásený na trvalý pobyt,“ vysvetľuje hovorkyňa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Andrea Hajduchová.

Invalidi tak nemusia vlastniť nehnuteľnosti, kde chcú vybudovať za príspevok napríklad bezbariérový prístup.

Ťažko zdravotne postihnutí môžu získať na úpravu nehnuteľnosti najviac 6639 eur v priebehu siedmich rokov, keď žiadajú o dotáciu na rekonštrukciu domu či bytu. Na úpravu garáže im však štát za sedem rokov prispeje najviac 1660 eur.

Žiadateľom o príspevok na kúpu auta však už musí byť zdravotne postihnutý človek. Nemajetní ľudia, ktorí čelia exekúciám, sa pritom nemusia obávať, že by o auto prišli.

Konkurzný správca a advokát Ľubomír Bugáň vraví, že veci kúpené z kompenzačného príspevku nepodliehajú exekúcii ani konkurzu. Exekútor nesmie siahnuť na auto či invalidný vozík, na ktoré prispel štát.

Okrem kúpy môže štát zaplatiť invalidom aj úpravu auta. Napríklad, keď potrebujú nástupný schodík. Takéto auto však nesmie byť staršie ako päť rokov, najvyšší príspevok je 6639 eur.

ico

Na bývanie prispeje aj fond

Na kúpu alebo výstavbu bezbariérového bývania môže prispieť aj štátny fond. Na dotáciu si však počkáte mesiace.

Výstavbu alebo kúpu bezbariérového bytu či domu môžu hendikepovaní občania financovať aj nenávratným príspevkom zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Pri troj– a viacizbových bytoch ide najviac o 4880 eur.

Príspevok sa nedá získať na rekonštrukciu už existujúceho domu. Bezbariérovosť stavanej nehnuteľnosti treba fondu dokladovať projektovou dokumentáciou, pri kupovaných nehnuteľnostiach stačí kolaudačné rozhodnutie.

Žiadať môže aj príbuzný

Žiadosť o príspevok nemusí podpísať priamo zdravotne postihnutý, stačí, aby to bol člen domácnosti. Fondu však treba predložiť potvrdenie od lekára, ktoré bude potvrdzovať zdravotné postihnutie.

Dotácia je určená pre menej majetných ľudí, keď o ňu žiada len sám postihnutý, jeho príjem nesmie byť vyšší ako 664,41 eura, čo je triapolnásobok životného minima.

Výška samotnej dotácie potom závisí od nákladov na kúpu či výstavbu nehnuteľnosti. Na garsónku je to najviac 2440 eur, na jednoizbový byt 2960 eur a na dvojizbový byť 3820 eur.

Čaká sa mesiace

Žiadosť o príspevok zo Štátneho fondu rozvoja bývania sa podáva cez miestny úrad v okresnom meste. Ten má dva týždne na overenie žiadosti, ktorú potom posunie fondu.

Jeho rozhodnutie netreba čakať skôr ako za 90 dní. Vybavenie dotácie tak zaberie aj štyri či päť mesiacov.

Hendikepovaní ľudia nemajú na dotáciu z fondu právny nárok. Proti možnému zamietnutiu príspevku sa dá preto len veľmi ťažko odvolať.

ico

Dotácie na bývanie

 • Štátny fond rozvoja bývania plánujete tento rok postihnutým rozdeliť celkovo 431 521 eur,
 • najviac peňazí, 300-tisíc eur, je vyčlenených na výstavbu bytu,
 • najmenej, 40-tisíc eur, je určených na kúpu bytu,
 • keby fond peniaze vyčerpal, môže vládu požiadať o ďalšie.

Na čo štát prispeje

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Hitparáda štiav
 2. 14. ročník AmCham „JOB FAIR“ v Košiciach
 3. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 4. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 5. Malé knedličky, veľké dojmy
 6. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 7. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 8. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 9. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 10. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 11 835
 2. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 10 239
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 8 676
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 5 969
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 5 770
 6. Volkswagen Golf: Viac, než facelift 4 069
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 504
 8. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 3 116
 9. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017 2 363
 10. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet 2 187

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. Keď pôjdeme tvrdou silou, nemáme šancu.

KULTÚRA

Minúta po minúte: Moonlight má prvého Oscara

Odovzdávanie budeme sledovať naživo.

TECH

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali Nokiu 3310

Majú Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

ŠPORT

Sagan ukázal cit pre taktiku a ešte lepšiu formu ako pred rokom

V sobotu bol druhý, v nedeľu už vyhral.

Neprehliadnite tiež

Na letisku v Kráľovej prerušili prevádzku, na plochu vnikol bager

Incident na malom letisku 35 kilometrov od hlavného mesta pravdepodobne súvisí so sporom o pôdu.

Voľné ruky pre ministra Druckera už neplatia

Premiér Fico kritizoval šetriace opatrenia vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni.

Nakupovať pôdu na Slovensku zrejme budú môcť aj cudzinci

Ministerstvo chce predložiť návrh novely o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop