SME
Pondelok, 1. marec, 2021 | Meniny má AlbínKrížovkyKrížovky

Na čom by ste šetrili vy (návrhy čitateľov)

Publikujeme výber z navrhovaných opatrení bez editovania a posudzovania dôležitosti a uskutočniteľnosti.

(Zdroj: SITA)

V texte, kde sme vám ponúkli, aby ste si vybrali, ktoré šetriace opatrenia by ste zvolili vy, sme vás požiadali aj o vaše návrhy opatrení. Publikujeme výber z nich bez editovania a posudzovania dôležitosti a uskutočniteľnosti.

 • Odporúčal by som zrušiť príspevok pre Medzinárodnú organizáciu práce vo výške 532 803,- CHF.
 • Všetky výjazdy k dopravným nehodám, ktoré boli spôsobené pod vplyvom alkoholu alebo omamných látok by som spoplatnila. Ako ja daňový poplatník , ale tiež zodpovedný šofér , prídem k tomu aby sa z mojich daní platili výjazdy záchranných služieb, policajtov, požiarnikov a mnohokrát aj helikoptér osobám, ktoré sú nezodpovedné a pred cestou vedome požijú alkohol a následne spôsobia dopravnú nehodu s nutným ošetrením, resp. hospitalizáciou svojou ako aj ostatných nevinných účastníkov nehody. Prišli by si na svoje nemocnice ( ošetrenie, operácie,rehabilitácie, lieky ), pretože všetky tieto úkony by boli spoplatnené a hradil by ich ten, kto pod vplyvom alkoholu(drog) nehodu spôsobil. Ak by boli obete, musel by uhradiť aj výdavky spojené s pohrebom obetí. Taktiež by mal byť v takomto prípade spoplatnený výjazd policajtov, záchraniek, hasičov,helikoptéry....zdravotníctvo a aj iné zložky by si finančne veľmi polepšili. Vychádzam z toho, že aj keď cestujete a máte uzatvorené zdravotné poistenie, nárok na poistné plnenie Vám zaniká v prípade, že sa Vám poistná udalosť stala pod vplyvom alkoholu resp. omamných látok...logické
 • Pred časom boli zrušené záchytky, lebo štát to stálo nemalú sumu a opitých výtržníkov vodia policajné hliadky na psychiatrické oddelenia ( otvorené, kde sú ľahké diagnózy). Lenže ako k tomu prídu ostatní pacienti, ktorých v noci budia hluční opilci, ktorých privezú policajné hliadky( pretože nemajú kam inam ) a častokrát ohrozujú nielen ošetrovateľov ale aj pacientov svojou agresivitou. Taktiež by mal byť spoplatnený výjazd policajtov a dovoz dotyčného na psychiatriu a jeho „prenocovanie“ do vytriezvenia na oddelení. Ak by nemal prostriedky na zaplatenie okamžite ( najlepšie hneď na druhý deň) by mal byť pridelený na verejnoprospešné práce .
 • Taktiež nesúhlasím ( a väčšina mojej rodiny, známych) aby sme sa my, daňoví poplatníci, skladali na bezpečnostné opatrenia sprevádzajúce futbalové zápasy. Mal by to hradit usporiadateľ zo vstupného, ak zabezpečuje športové podujatie,vyberá vstupné, mal by sa postarať aj o všetko, čo je s tým spojené t.j. bezpečnosť ostatného obyvateľstva, ktoré už aj tak dosť trpí rôznymi miestnymi uzáverami, obmedzením parkovania v mieste svojho bydliska v čase zápasov.
 • Zrušila by som všetky rôzne vymoženosti ako prenájom štátneho bytu ( ak napr. zomrie majiteľ a nemá dedičov) za symbolickú cenu, mali by ísť buď do verejnej dražby alebo by sa mali losovať záujemcovia zo soc. Slabších rodín , ktoré sú v databáze prísluš. Mesta.
 • Stanovila by som jasné a prísne podmienky poberania platov a odmien štátnych zamestnancov, hlavne by mal byť určený strop pri ich prideľovaní
 • Zaviedla by som povinné poistenie štátnych zamestnancov (sťahovalo by sa to z ich platu) za škody nimi spôsobené, nakoľko doteraz to šlo vždy na vrub daňových poplatníkov a nik nebol stíhaný
 • Zaviedla by som niečo ako stavebnú políciu a pokuty do výšky trhovej ceny stavby na čierno s tým, že stavba by bola do určitého termínu odstránená na náklady súčasného majiteľa .
 • Zrušila by som vyplácanie 13. a 14. platov v štátnych podnikoch ako aj stravných lístkov, keďže je tu pomerne veľká skupina tých, ktorí pracujú ako SZČO ( aby zamestnávateľ nemusel za nich platiť odvody a pod.) a nemajú na ne nárok, pritom vykonávajú tú istú prácu.
 • Aspoň symbolicky by som spoplatnila denné štúdium na 1. vysokej škole ( ak by chcel niekto pokračovať na ďalšej,resp. by chcel študovať externe, boli by sadzby vyššie)
 • Zvýšila by som daň na cigarety, alkohol a hazardné hry
 • Netreba vyplácať podporu v nezamestnanosti a sociálne dávky, ale treba zamestnať 300 000 nezamestnaných na štátnych zákazkach: 300.000 x 3,-€ vytvorená hodinová hodnota x 8-hodinová pracovná doba x 252 pracovných dní (toho roku) = 1.814.400.000,-!!! To je, myslím, viac, ako je treba ušetriť pre udržanie 3% deficitu. Ďalšie 3% na vyrovnaný rozpočet ušetrí každý predseda strany, ktorý v parlamente prosadí zmenu hospodárenia vlády a štátnych inštitúcií. Majú to v rukách a vedia, ako na to, len je pohodlnejšie zvyšovat dane a nešetriť na sebe
 • Privital by som moznost ovela radikalnejsie skrtat vydavky statu, od armady cez socialne vydavky az po zdravotnictvo. Mozno su to politicky nepriechodne temy, ale verim, ze moznost ich zaskrtnut by zviditelnilo moznosti ktore mame a rozprudilo diskusiu. Momentalny vyber evokuje dojem, ze bez zvysovania dani sa neda zostavit rozpocet, s cim sa samozrejme neda suhlasit.
 • Zakázať súbeh plného dôchodku a plného platu u dôchodcov v štátnej sfére. Sú to, okrem iného ľudia , ktorí boli piliermi komunistického režimu. Vždy budú robiť len šarapatu hlavne v štátnej správe a školstve.
 • Celoplosne znizenie uradnikov statnej spravy o viac ako 50% a vratenie sa na pocet uradnikov na uroven roku 1989,uz vtedy bola obrovska prezamestnanost v statnej sprave! S tym paralelne znizenie O 50% poslancov,zrusenie ich asistentov na tak maly stat je to obrovska uradnicka masineria,ktora je nevyrobnou sferou produkujucou akurat nezmyselne zakony,ktore chrania zlodejinu a korupciu s statnej a verejne sprave
 • Znizenie poctu strednych a vysokych skol produkujucich absolventou pre urady prace.Uplne sa vytratila rivalita a uroven skol.Skoly si kedysi vyberali studentov,teraz si ich kupuju aj tych neschopnych,len aby prezili zo statnych penazi.Z toho vyplyva skokove znizenie urovne odchadzajucich absolventov a ich nepouzitelnost v praxi.
 • Zrusenie zdravotnych poistovny,stacili by max,dve dalsia zbytocna uradnicka masineria tahajuca peniaze od obcanov na nezdravotnicke ucely ci vykony...
 • Pri škrtaní financií by bolo potrebne sa pozrieť aj na príjmy, ktoré ľudia skutočne zarobia a pomer výdavkov. Napriek tomu, že som riadne zamestnaná z môjho platu nevychádzajú 2% na darovanie daní. Rada by som porozumela, tomu odstupnému z politiky. Keď niekto nastupuje do zamestnania na dobu určitú, nieje možné odstupné. Navrhovala by som zrušiť tieto odstupné a určite by sa naplnila aj štátna kasa.
 • Znížiť počet poslancov v SNR na polovicu a znížiť ich platy na priemer v hospodárstve, poradcov môžu mať, ale platiť zo svojho.
 • Predčasné voľby boli kšeftom pre politické strany - mali by vrátiť príspevky
 • Zakázať hovorcov strán a štátnych úradov (sú to papagáje)
 • Zefektívniť štátnu správu (kto sa vyzná miestny úrad - okresný úrad -krajský úrad - VUC ?) Môžeme si dovoliť toľko úradníkov ? Dôsledkom je obrovská korupcia.
 • Sprehľadniť a "normalizovať" právomoc štátnych úradníkov, najmä ministrov pri rozdeľovaní financií - viď odmeny rozdané exministrami
 • Zaviesť trestnú zodpovednosť poslancov a ministrov (s podmienkou, že budeme právnym štátom)
 • Systémovo riešiť výber daní a odvodov
 • Skončiť s dosadzovaním politických nominantov do štátnych podnikov
 • Sme veľmi "sociálnym" štátom. Človek, ktorý nikdy nerobil má väčší dôchodok ako pracujúci celý produktívny vek - je to choré.
 • Vzhľadom na to že slovensko nie je sebestačné v potravinárstve a teda vie nakŕmiť svoje obyvateľstvo iba na 45% pričom všetky okolité krajiny sú na hranici 85%. Ako príčinu vidím v dovoze lacných a možno aj nekvalitných potravín a tým pádom zánik resp. neschopnosť konkurovať domácich výrobcov. Zaviedol by som daň pre zahraničných dovozcov potravín "Daň z importovaných potravín pre výrobcov" Touto daňou by som znevýhodnil na našom trhu zahraničných výrobcov a tým by sa dostalo priestoru pre slovenských výrobcov potravín. Postupne by sa znovu štartovali slovenský výrobcovia potravín pretože by boli konkurencie schopní, zamestnávali by opäť ľudí, teda klesla by nezamestnanosť a ďalší pozitívny faktor by bol ten že na pultoch predajní by boli slovenské výrobky čo by znamenalo, že viac kapitálu by zostávalo na slovensku a nešiel by za hranice. Ďalšia vec ktorá by sa vyriešila, že slovensko by opäť bolo schopné nakŕmiť svoje obyvateľstvo napr. v prípade rôznych konfliktov. Samozrejme najvýhodnejšie by bolo keby sa aj potravinové reťazce začali budovať ako slovenské a zostal by na slovensku aj zisk z predaja. Samozrejme určite by som sa snažil odregulovať aj rabat potravinových reťazcov, pretože možno by aj slovák vedel konkurovať zahraničnému výrobku, lenže nedokáže sa dostať na pult reťazcov, pretože s pridaným rabatom reťazca je príliš drahý.
 • Zaviest bezhotovostne platby pri vyplacani prostriedkov statneho rozpoctu. Pripadne urcit limit napr: 1000€ a nad tuto sumu nesmu byt prostriedky vyplacane cash. Zaviest jasnu zodpovednost, KTO tieto prostriedky vyplatil, KTO platby schvalil a na co su urcene, najlepsie pomocou osobnych certifikacnych predmetov(ako napr: v banke platobne karty, grid karty, certifikacne kluce a ine ) aby nikto tieto skutocnosti nemohol spochybnitani v dlhsom casovom horizonte. A sucasne s tymto jasne urcit trestnopravnu zodpovednost za nehospodarne vynakladanie(samozrejme treba jasne urcit co to vlastne je, lebo sice kazdy vie o com sa hovori, ale kazdy z politikov si to vysvetluje po svojom) z prostriedkami SR s dostatocne dlhou premlcacou dobou. Ak bude nieco podobne zavedene, sledovane a vynucovana trestnopravna zodpovednost, urcite nebude potrebne zvysovat ziadne dane, co mimochodom dokaze akykolvek diletant, nepotrebujuc na to ani vysokoskolske (a uz vobec nie ekonomicke) vzdelanie.
 • Zavedenie registračnej dane z automobilov. Sadzby dane by boli progresívne od 0 do 1500 eur podľa emisií CO2. Je to jedna z mála správnych daní, ktoré by sa mali čím skôr zaviesť možno aj od 1. Septembra 2012.
 • okamžité zrušenie súbehu poberania akéhokoľvek dôchodku (starobného aj výsluhového) spolu s príjmom zo závislej činnosti zamestnancov štátnej a verejnej správy - teda všetkých, ktorí sú platení z verejných zdrojov na ministerstvách a ich priamoriadených organizáciách, krajských úradoch, obciach, v školstve, finančnej správe, NKU a podobne ! Penzisti by si mohli vybrať - buď dôchodok alebo plat.
 • Takto je možné dosiahnuť aj iný pozitívny efekt - uvolnenie pozícií pre vysokoškolsky odborne vzdelaných mladých ľudí ktorí nenachádzajú perspektívu zamestnania apostupne prepadajú beznádeji a apatii - takto zbytočne dovoľujeme niekomu zarobiť na úkor tých ktorí sa majú naučiť pracovať atvoriť hodnoty.
 • zavedenie internátnych škôl pre znevýhodnené deti z osád - zmena prostredia postupne zmení aj ich pohľad na život a na hodnoty.
 • okamžité prehodnotenie poskytovania dotácií v regionálnom školstve - zmena pravidla, že súkromné školy dostávajú rovnaký normatív ako štátne školy!!! Kvôli nedostatku detí sa napríklad zruší štátna škola a o niekoľko týždňov si niekto v tej istej obci urobí bezrizikový biznis a založí takú istú súkromnú školu! To je doslova kontraprouktívne takto podporovať ľahké a bezrizikové podnikanie niektorých osôb. A štát to platí !!!
 • okamžité zrušenie viacerých mandátov - alebo aspoň súbežne z nich poberaných príjmov.
 • Štát by mal platiť len raz !!! deň má 24 hodín - nie je predsa možné kvalitne zastávať viaceré mandáty súbežne - je to odfláknutá robota.
 • zrušenie možnosti vybrať si zdravotnú poisťovňu v prípade, ak ide o poistenca štátu - takto dochádza k tomu, že osoba ktorá je závislá na úhradách poistenia štátom si vyberá sama poisťovňu a to aj súkromnú . Takže niekto, kto neplatí žiadne odvody (dôchodca, dieťa, soc. odkázaný alebo vo výkone trestu) rozhoduje o tom, že štát bude zaňho platiť odvody do súkromnej zdr. poisťovne!!!
 • Riaďme sa pravidlom - kto platí, ten rozhoduje a nebudeme musieť vymýšľať nad zákazom zisku zdravotných poisťovní - to naráža na právne problémy. V zahraničí je jedna štátna poisťovňa uhrádzajúca vymedzený rozsah zdr. starostlivosti a súkromné poisť. ktoré majú príjmy z doplnkového alebo nadštandardného poistenia.
 • Znížením počtu št. zamestnancov o 5% neprinesie úsporu iba 75 000 000 eur. Úspora je takmer nevyčísliteľná. Nejde len o platy, ale aj prevádzkové náklady - počítače, software, energie, kancelárske vybavenie, spotrebný tovar. Čo je však najhlavnejšie - úspora sa dá očakávať v efektívnejšom výkone státnej správy. Dnes si totiž nadbytoční št. zamestnanci hľadajú činnosti, spravidla na úkor podnikateľov zavádzaním nových povinností, vykazovaním zbytočných evidencií, hlásení a štatistík, prípadne kontrolou dodržiavania predpisov vytvorených na ešte prísnejšiu kontrolu.
 • Skúste dnes podnikať a vytvoriť autoservis, alebo inú dieľňu, máte stredoškolské vzdelanie, úspory nanajvýš na priemerné vybavenie dielne. Viete, koľko je s tým spojenej administratívy? Neplnenie týchto povinností je spravidla sankcionované. Nedostatok úradníkov by spôsobil úľavu v tom, že by kontroly boli cielené, subjekty vybrané na základe analýz, pričom by mohli kontroly vykonávať tí, čo niečo vedia a nie tí, čo sa doteraz len viezli a hľadali si opodstatnenie. Hrozba neustáleho prepúšťania v štátnej sfére za rôzne prehrešky etického alebo pracovnoprávneho charakteru by zlepšilo výkon a prístup štátnych úradníkov, zrýchlilo by konania, čím sa uvolnia ďalšie viazané financie. Teda úsporou na strane štátu a jeho úradníkov sa dosiahne rozvoj v podnikaní = zamestnávaní= príjme obyvateľov = zlepšení blbej nálady.
 • Nie som ekonom, ale nikde sa nespomina moznost ubrat z dotacii polnohospodarom, povedzme 10-20%. Tiez by som setril na poslancoch - znizit plosne platy o 25%, zrusit pausalne nahrady a dalsie priplatky, v dlhdobom horizonte znizit pocet poslancov na 100, zlucit ministerstva...
 • Odporucala ,by som platit odvody aj v pripade,ak zivnostnik je na PNK-marodke tak ako je to u nasich susedov v Rakusku. Potom by mala socialna poistovna viac penazi na vyplacanie a tym by sa mohol zvysit aj denny limit pri marodke.
 • Podľa príkladu Nového Zélandu zníženie štátnej byrokracie aspoň o 80% a následne môžeme znížiť aj všetky dane. Zostávajúcim úradníkom zrušiť "úradné hodiny" a zaviesť hmotnú a trestnú zodpovednosť za rozhodnutia v mene štátu. Ale to by sme sa museli vrátiť od štátnomafiánskeho zriadenia späť k demokracii. Nie je dlhodobo udržateľné zriadenie, kde zo 100 ekonomicky činných ľudí živí 83 ľudí 60% svojej produkcie 17 štátnych rentiérov napchatých v úradoch.
 • Prepustiť polovicu policajtov
 • Úplne zrušiť výsluhové dôchodky
 • Úplne zrušiť dotácie politickým stranám
 • Úplne zrušiť župy - kraje
 • Úplne zrušiť dedinské zastupiteľstvá – stačí jeden „tajomník“, ktorý bude pracovať v škole 1 deň v týždni
 • Stavy pracovníkov na okresoch znížiť na polovicu - zgrupujú sa tam politické zastupiteľstvá na náklady štátu
 • V Bratislave a v Košiciach zrušiť mestské časti – sú to len väčšie dediny
 • Zrušiť mestskú políciu
 • Počet všetkých poslancov znížiť na polovicu
 • Zrušiť VP televíziu a rozhlas
 • Zrušiť ministerstvo kultúry
 • Znova zaviesť povinný vojenský výcvik v rozsahu 3 mesiacov z terajších prostriedkov na armádu
 • Požiadať renomovanú IT firmu HP, IBM, SAP ,... na správu IT v celom štáte – 5,5 mil. krajina potrebuje jeden server a jeden SW a môže tam byť úplne všetko od DÚ,
 • Štátne poisťovne, štátna správa, register obyvateľstva, polícia, školstvo, zdravotníctvo,
 • Zrušiť prezidentskú funkciu
 • cigaretam by som zdvihol dan tak aby sa pokrylo vsetko....

ico

Čo by ste urobili na Kažimírovom mieste?

Budúci rok musí vláda ušetriť respektíve znížiť schodok o približne 1,5 miliardy eur. Vžite sa do úlohy ministra financií a škrtajte vy.

 • Vyberte z opatrení, ktoré navrhli ekonómovia Ódor a Horváth, INESS, alebo o ktorých hovoria plány predstaviteľov Smeru.
 • Niektoré z navrhovaných opatrení nie je možné vzájomne kombinovať. Preto, ak pri niektorom zakliknete áno, deaktivujú sa všetky, ktoré sa s ním vylučujú.
 • Pri každej položke zakliknite ÁNO alebo NIE, vynechať nestačí.
 • Sledujte na hornej lište, koľko ešte treba ušetriť.

((rozpocet))

Našli ste chybu? Máte iné odporúčanie?
Napíšte na ekonomika@smeonline.sk
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. FIIT – vedomosti, ktoré majú zmysel
 2. Štúdium, ktoré sadne
 3. Získaj náskok pred štartom
 4. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme
 5. Buďte v najlepšej spoločnosti!
 6. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami
 7. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou
 8. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID
 9. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov
 10. Petit Press a RegioMedia rozbiehajú spoločný predaj v regiónoch
 1. 26 years of providing you with essential information
 2. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami
 3. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou
 4. Tieto farmy dávajú prácu domácim. A podporujú región
 5. Cirkevné gymnázium v Snine patrí medzi najlepšie v kraji
 6. O2: Mentálne zdravie zamestnancov je pre nás veľkou prioritou
 7. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID
 8. Varso Tower od HB Reavis je najvyššou budovou v EÚ
 9. Dáma s pávím pierkom
 10. Slovensko zasiahla vlna nárastu dopytu po produktoch na kĺby!
 1. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 23 034
 2. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID 12 986
 3. Séria dvoch príloh: Angličtina nielen pre maturantov 10 479
 4. Volkswagen Tiguan: takto by malo vyzerať rodinné auto! 10 008
 5. V sobotu do bezpečného Ománu so zľavou 486 eur 8 326
 6. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje 7 637
 7. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte 7 121
 8. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov 6 007
 9. Príbeh Patrika Tkáča a J&T, Lidl verzus Tesco a investičné tipy 5 510
 10. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť 5 052
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Alena Zsuzsová počas hlavného pojednávania vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku. (14.1.2020)

Tep srdca merajú veľmi presne.

9 h
Opatrenia v boji s koronavírusom sa opäť sprísnia.

Bude sa dať chodiť do prírody? Kde bude nutný respirátor?

11 h

Maďarsko rozdalo krajanom viac ako miliardu.

9 h

Neprehliadnite tiež

Bytovka vo Vrakuni, ktorú pstavila firma Ivanská cesta. Pôvodne to bol starý internát.

Mestá so zmenami nesúhlasia.

9 h
Mobilné odberové miesto.

Slovensko je na chvoste krajín OECD.

9 h
Ilustračné foto

Hladina vo vodných nádržiach klesla na kritickú úroveň.

15 h
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak.

Minister verí, že by odškodnenie mohlo spolu s pandemickou PN vykryť úroveň čistej mzdy

19 h