Za viaceré medikamenty už platíme viac

Len čo sa pacienti otrasú z drahších liekov v apríli, čaká ich v júli ďalšie zvýšenie doplatkov.

(Zdroj: Ilustračné - SME - Tomáš Benedikovič)

BRATISLAVA. Takmer stopäťdesiat liekov ministerstvo zdravotníctva zakázalo zaradiť do zoznamu kategorizovaných liekov a tak za ne od 1. apríla musí pacient zaplatiť v plnej výške zo svojej peňaženky. Chýbajú v ňom lieky proti bolesti, niektoré lieky na srdcovo­cievny systém.

Kým do konca marca lekári mohli tieto lieky predpisovať a v lekárni sme zaplatili len doplatok, teraz zdravotné poisťovne pri ich predpísaní a výdaji neprispejú.

Ďalšie lieky zase prešli do inej kategórie a majú vyšší doplatok. V praxi túto zmenu pocítia napríklad alergici, pacienti so zníženou imunitou či s problémami kĺbov a iní.

Konflikt záujmov?

O zaradení či vyradení lieku z kategorizácie rozhoduje kategorizačná komisia, ktorá je zložená zo zástupcov Slovenskej lekárskej spoločnosti, predstaviteľov zdravotných poisťovní a zo zástupcov ministerstva zdravotníctva.

Zloženie tohto poradného orgánu ministra zdravotníctva sa však mnohým farmaceutickým spoločnostiam či predstaviteľom lekární nepozdáva.

Argumentujú tým, že pri účasti zdravotných poisťovní v komisii ide o konflikt záujmov. Veď zdravotné poisťovne sú nielen účastníkmi konania, no aj súčasťou rozhodovacieho orgánu. O zaradení liekov by teda mali skôr rozhodovať nezávislí odborníci.

Aj detská bolesť zdražela

Lieky, ktoré sú vyradené z kategorizácie, lebo sa dostali do vyhlášky o doplnkových liekoch, sa stávajú doplnkovým alebo podporným liečivom. Mnohé lieky sú z kategorizácie vyradené aj z iných dôvodov.

Pre pacienta to znamená, že niektoré napriek nevyhnutnosti predpisu lekára zaplatí v plnej výške. Medzi vyradenými liekmi proti bolesti sú napríklad aj známe lieky s ibuprofénom.

„Zdravotná poisťovňa už neuhrádza ani sirupy pre deti s obsahom ibuprofénu a paracetamolu,“ upozorňuje Ondrej Sukeľ, 1. viceprezident Slovenskej lekárnickej komory.

Pre lekárov i lekárnikov je nepochopiteľné, že tentoraz medzi doplnkové lieky preradili aj tie, ktoré boli často predpisované.

Sukeľ vraví, že pacienti sú o cenách liekov dnes už informovaní oveľa lepšie ako pred povedzme piatimi rokmi a pri vyšších cenách či doplatkoch sa pýtajú na lacnejšie alternatívy.

Desiatky eur navyše

V júli má začať platiť vyhláška o spôsobe určenia štandardnej dávky liečiva, ktorá zavádza skupinovú úhradu liekov. Odvtedy tak budú poisťovne platiť pacientom za lieky opäť menej.

Výrazné zníženie úhrad vybraných liekov by sa malo dotknúť aj pacientov s kardiovaskulárnym ochorením.

„V tejto súvislosti očakávame nárast doplatkov za základné lieky, ktoré si pacienti vyberajú na receptoch v lekárňach; pacienti budú platiť aj za lieky, ktoré mali doteraz bez doplatkov,“ povedal Karol Poloni, predseda Asociácie generických výrobcov.

Opatrenie postihne pacientov, ktorí užívajú lieky na zníženie cholesterolu, vysoký krvný tlak, migrénu, depresiu či alergiu.

"Napríklad pri liekoch, ktoré znižujú cholesterol či krvný tlak, to bude znamenať aj desiatky eur mesačne navyše,“ uviedla Jana Srníková z Asociácia dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok. Zmenu má pocítiť niekoľko stotisíc pacientov so srdcovo­cievnymi ochoreniami, prevažne v dôchodkovom veku.

ico

Zaradili nové lieky

 • Od 1. apríla majú pacienti k dispozícii spolu 5496 liekov.
 • Bez doplatku pacienta je 2098 z nich.
 • Doplatok pacienta od jedného do dvoch eur sa týka 682 liekov.
 • Nad 5 eur sa platí za 893 liekov.
 • Lekár má možnosť z počtu plne hradených liekov predpísať pacientovi liek bez doplatku alebo s minimálnym doplatkom.
 • Pribudlo viac liekov, napríklad na liečbu diabetes mellitus typu 2, na liečbu hypertenzie dospelých, alebo aj na liečbu onkologických ochorení.
ico

Čoho sa treba vyvarovať pri užívaní liekov

Štatistiky uvádzajú, že až dvaja z piatich pacientov užívajú predpísané lieky nesprávne. Mnohí si ani len neprečítajú príbalové letáky.

Očné kvapky majú obmedzenú spotrebu

Veľa ľudí skladuje doma otvorené očné kvapky. Ak by si však prečítali príbalový leták a riadili by sa ním, tak by vedeli, že napríklad po dvoch mesiacoch už nebudú účinné. Mali by sa použiť do určenej lehoty po otvorení. To isté sa týka kvapiek do nosa proti nádche. Po stanovenej lehote strácajú na účinnosti, lekárnici na to upozorňujú, no málokto sa tým riadi.

O liekoch nehovorte ako o cukríkoch

Mnohí rodičia sa dopúšťajú pred deťmi zásadnej chyby. V snahe dostať do nich lieky im nahovoria, že ide o cukríky. To by sa mohlo vypomstiť.

Rovnako by rodič nemal dať dieťaťu voľnopredajný liek, ktorý je určený pre dospelých, napríklad na zníženie teploty. Účinok môže byť odlišný ako u dospelého, a to aj vtedy, ak by mu podal len polovičku tabletky.

Či nalačno, alebo až po jedle, nie je jedno

Liek treba užívať v čase, ktorý určil lekár. Aby účinne pôsobil, musí sa v tele nachádzať v určitom množstve a v cieľovom orgáne postihnutom chorobou. Ak teda lekár povie, že liek treba užívať nalačno alebo naopak, až po jedle, nehovorí to len tak. Pri užívaní akéhokoľvek lieku nie je vhodný grepový džús ani samotný grep. Obsahuje totiž látku spomaľujúcu enzým, ktorý metabolizuje liek, a ten sa začne v organizme hromadiť.

Lyžička nie je odmerka

Pri tekutých liekoch používajte iba takú odmerku, ktorá bola pribalená. Väčšina kuchynských čajových lyžičiek alebo polievkových lyžíc nie je vhodná na meranie lieku. Pred užitím treba potriasť fľaškou, inak neužijete presnú dávku liečiva, účinná látka sa môže usadzovať na dne alebo na povrchu.

Kapsuly a tabletky zapite postojačky

Kapsuly a tablety by sa mali užívať postojačky alebo po sediačky. Ak ich užijete poležiačky alebo bez zapitia, môžu sa prilepiť na sliznicu, čo spomalí účinok lieku alebo môže poškodiť pažerák.

ico

Doplatky už nabiehajú na účty

Zdravotné poisťovne v marci už po tretíkrát začali pacientom, ktorých sa týka ochranný limit, vyplácať doplatky za lieky.

Tri zdravotné poisťovne vrátia poistencom na doplatkoch za lieky, ktoré nechali v lekárňach za štvrtý kalendárny štvrťrok minulého roku, vyše 87-tisíc eur.

Ide o peniaze, ktoré dôchodcovia a zdravotne postihnutí zaplatili od začiatku októbra do konca decembra 2011 za lieky nad rámec limitu.

Podľa zákona doplatky musia byť vyplatené do deväťdesiatich dní od skončenia kvartálu, takže v týchto dňoch ich už väčšina poistencov s ochranným limitom na doplatky za lieky dostáva.

Nič sa nenahlasuje

Poistenci, ktorých sa doplatky týkajú, nemusia do žiadnej zdravotnej poisťovne nahlasovať nijaké údaje ani predkladať doklady, doplatky za lieky dostanú automaticky na účet alebo poštovou poukážkou.

Najviac peňazí poistencom za doplatky vracia najväčšia Všeobecná zdravotná poisťovňa. „Doplatky vo výške 65 252 eur vrátime 4378 poistencom,“ povedala jej hovorkyňa Dana Gašparíková.

V Union zdravotnej poisťovni vznikol nárok na doplatky 293 osobám, vrátia im približne 4 340 eur. „Z toho je 268 zdravotne ťažko postihnutých a invalidných a 25 starobných dôchodcov,“ povedala hovorkyňa Judita Smatanová.

Poisťovňa Dôvera vracia doplatky za lieky 1163 poistencom, pošle im 18 000 eur. „Z celkového počtu poistencov, ktorí mali na vrátenie doplatku nárok, je 1026 zdravotne ťažko postihnutých, 137 je dôchodcov. Najvyšší vrátený doplatok dosiahol výšku 298 eur,“ povedala Monika Šimunová.

Aké sú limity

Ochranný limit sa pacientov týka od apríla 2011. Priniesla ho novela zákona o zdravotných poisťovniach. Nárok na preplatenie časti výdavkov na lieky majú dve skupiny pacientov.

Držiteľom preukazu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím a poberateľom invalidného dôchodku poisťovňa vráti doplatok po dosiahnutí limitu 30 eur za štvrťrok.

Vyšší limit platí pre starobných dôchodcov. Tým vráti poisťovňa peniaze za lieky po dosiahnutí hranice 45 eur.

ico

V júni poisťovne preplatia aj väčšinu antibiotík

Počet liekov, na ktoré sa vzťahuje ochranný limit na doplatky, sa od decembra 2011 rozšíril.

Od apríla minulého roku platia limity na doplatky za lieky. Týkajú sa dôchodcov s nízkymi mesačnými príjmami a zdravotne ťažko postihnutých.

Teraz zákon o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, ktorý vstúpil do platnosti v decembri, rozširuje počet liekov, na ktoré sa vzťahuje ochranný limit na doplatky.

Do limitu budú zakotvené všetky lieky, ktoré sú zaradené do kategorizačného zoznamu liekov, nielen tie, pri ktorých hradí poisťovňa najmenej 75 percent z ceny.

Patria medzi ne všetky lieky, ktorých úhradu čiastočne hradí poisťovňa. „Prvýkrát sa táto zmena využije v praxi za prvý štvrťrok 2012, pacienti ju teda pocítia pri vracaní doplatkov v júni 2012,“ vysvetlila Monika Šimunová z Dôvery.

Po novom sa budú peniaze vracať aj za väčšinu antibiotík.

Podľa zákona vzniká poistencovi nárok na vrátenie doplatku vtedy, ak za kalendárny štvrťrok prekročí svoj limit o viac ako tri eurá.

Ak je to menej, poisťovňa sumu prenesie do ďalšieho štvrťroka.

Doteraz poisťovne vrátili peniaze okolo 10­tisíc poistencom, po rozšírenom zozname liekov by ich mohlo pribudnúť.

ico

Čo ľudia najviac kupujú

Z voľnopredajných liekov sa najlepšie predávajú:

 • lieky proti bolesti,
 • kvapky do nosa,
 • lieky proti hnačke,
 • vitamíny.
 • stále viac ľudí zaujíma aj cena lieku.

Niektoré lieky, za ktoré od apríla platia pacienti viac alebo v plnej výške

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 9. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 3. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 4. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 5. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 6. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 7. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 8. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 9. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 10. Prijatie delegácie rektorov ekonomických univerzít z Indonézie
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 15 314
 2. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 10 471
 3. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 7 991
 4. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 319
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 6 201
 6. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 5 761
 7. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 5 738
 8. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 4 417
 9. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 4 411
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 3 969

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálny zákrok

Ak by mali policajti kvalitnú výbavu, počet incidentov by klesol, tvrdí policajný odborár MARIÁN MAGDOŠKO.

KOMENTÁRE

Ťapákovci uvažujú o lapaní kotlebovcov

Kotlebovcom vraj percentá porastú. Tak radšej seďme a buďme.

KOMENTÁRE

Dni Islamského štátu sú takmer spočítané, ale teror v Európe nezmizne

Radikálni bojovníci sa vracajú do Európy.

ŽENA

Chcete vyzerať atraktívnejšie? Mali by ste sa vyspať

Vedci oficiálne potvrdili, že dostatok spánku súvisí s tým, ako pôsobí náš výzor na ostatných.

Neprehliadnite tiež

Legendárne Hviezdne vojny majú 40 rokov. Pozrite sa, koľko zarobili

Prvý diel kultovej série Star Wars mal premiéru pred 40-timi rokmi. Vtedy stál 11 miliónov dolárov

Môžete si doma otestovať zeleninu na dusičnany? A čo tým získate?

Prístroje na meranie dusičnanov si na internete bez problémov kúpite, ale ich výsledky sú otázne.

Autododávatelia tlačia, aby štát zjednodušil prijímanie cudzincov

Na Slovensku pôsobí asi tristo dodávateľských firiem. Svoje výrobky dodávajú aj pre automobilky v samotnom regióne

Rusko považuje novú spoluprácu s OPEC za úspešnú

Všetko naznačuje tomu, že OPEC sa s producentmi mimo kartelu dohodne na predĺžení aktuálnych ťažobných limitov až do marca 2018.