Za viaceré medikamenty už platíme viac

Len čo sa pacienti otrasú z drahších liekov v apríli, čaká ich v júli ďalšie zvýšenie doplatkov.

(Zdroj: Ilustračné - SME - Tomáš Benedikovič)

BRATISLAVA. Takmer stopäťdesiat liekov ministerstvo zdravotníctva zakázalo zaradiť do zoznamu kategorizovaných liekov a tak za ne od 1. apríla musí pacient zaplatiť v plnej výške zo svojej peňaženky. Chýbajú v ňom lieky proti bolesti, niektoré lieky na srdcovo­cievny systém.

Kým do konca marca lekári mohli tieto lieky predpisovať a v lekárni sme zaplatili len doplatok, teraz zdravotné poisťovne pri ich predpísaní a výdaji neprispejú.

Ďalšie lieky zase prešli do inej kategórie a majú vyšší doplatok. V praxi túto zmenu pocítia napríklad alergici, pacienti so zníženou imunitou či s problémami kĺbov a iní.

Konflikt záujmov?

O zaradení či vyradení lieku z kategorizácie rozhoduje kategorizačná komisia, ktorá je zložená zo zástupcov Slovenskej lekárskej spoločnosti, predstaviteľov zdravotných poisťovní a zo zástupcov ministerstva zdravotníctva.

Zloženie tohto poradného orgánu ministra zdravotníctva sa však mnohým farmaceutickým spoločnostiam či predstaviteľom lekární nepozdáva.

Argumentujú tým, že pri účasti zdravotných poisťovní v komisii ide o konflikt záujmov. Veď zdravotné poisťovne sú nielen účastníkmi konania, no aj súčasťou rozhodovacieho orgánu. O zaradení liekov by teda mali skôr rozhodovať nezávislí odborníci.

Aj detská bolesť zdražela

Lieky, ktoré sú vyradené z kategorizácie, lebo sa dostali do vyhlášky o doplnkových liekoch, sa stávajú doplnkovým alebo podporným liečivom. Mnohé lieky sú z kategorizácie vyradené aj z iných dôvodov.

Pre pacienta to znamená, že niektoré napriek nevyhnutnosti predpisu lekára zaplatí v plnej výške. Medzi vyradenými liekmi proti bolesti sú napríklad aj známe lieky s ibuprofénom.

„Zdravotná poisťovňa už neuhrádza ani sirupy pre deti s obsahom ibuprofénu a paracetamolu,“ upozorňuje Ondrej Sukeľ, 1. viceprezident Slovenskej lekárnickej komory.

Pre lekárov i lekárnikov je nepochopiteľné, že tentoraz medzi doplnkové lieky preradili aj tie, ktoré boli často predpisované.

Sukeľ vraví, že pacienti sú o cenách liekov dnes už informovaní oveľa lepšie ako pred povedzme piatimi rokmi a pri vyšších cenách či doplatkoch sa pýtajú na lacnejšie alternatívy.

Desiatky eur navyše

V júli má začať platiť vyhláška o spôsobe určenia štandardnej dávky liečiva, ktorá zavádza skupinovú úhradu liekov. Odvtedy tak budú poisťovne platiť pacientom za lieky opäť menej.

Výrazné zníženie úhrad vybraných liekov by sa malo dotknúť aj pacientov s kardiovaskulárnym ochorením.

„V tejto súvislosti očakávame nárast doplatkov za základné lieky, ktoré si pacienti vyberajú na receptoch v lekárňach; pacienti budú platiť aj za lieky, ktoré mali doteraz bez doplatkov,“ povedal Karol Poloni, predseda Asociácie generických výrobcov.

Opatrenie postihne pacientov, ktorí užívajú lieky na zníženie cholesterolu, vysoký krvný tlak, migrénu, depresiu či alergiu.

"Napríklad pri liekoch, ktoré znižujú cholesterol či krvný tlak, to bude znamenať aj desiatky eur mesačne navyše,“ uviedla Jana Srníková z Asociácia dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok. Zmenu má pocítiť niekoľko stotisíc pacientov so srdcovo­cievnymi ochoreniami, prevažne v dôchodkovom veku.

ico

Zaradili nové lieky

 • Od 1. apríla majú pacienti k dispozícii spolu 5496 liekov.
 • Bez doplatku pacienta je 2098 z nich.
 • Doplatok pacienta od jedného do dvoch eur sa týka 682 liekov.
 • Nad 5 eur sa platí za 893 liekov.
 • Lekár má možnosť z počtu plne hradených liekov predpísať pacientovi liek bez doplatku alebo s minimálnym doplatkom.
 • Pribudlo viac liekov, napríklad na liečbu diabetes mellitus typu 2, na liečbu hypertenzie dospelých, alebo aj na liečbu onkologických ochorení.
ico

Čoho sa treba vyvarovať pri užívaní liekov

Štatistiky uvádzajú, že až dvaja z piatich pacientov užívajú predpísané lieky nesprávne. Mnohí si ani len neprečítajú príbalové letáky.

Očné kvapky majú obmedzenú spotrebu

Veľa ľudí skladuje doma otvorené očné kvapky. Ak by si však prečítali príbalový leták a riadili by sa ním, tak by vedeli, že napríklad po dvoch mesiacoch už nebudú účinné. Mali by sa použiť do určenej lehoty po otvorení. To isté sa týka kvapiek do nosa proti nádche. Po stanovenej lehote strácajú na účinnosti, lekárnici na to upozorňujú, no málokto sa tým riadi.

O liekoch nehovorte ako o cukríkoch

Mnohí rodičia sa dopúšťajú pred deťmi zásadnej chyby. V snahe dostať do nich lieky im nahovoria, že ide o cukríky. To by sa mohlo vypomstiť.

Rovnako by rodič nemal dať dieťaťu voľnopredajný liek, ktorý je určený pre dospelých, napríklad na zníženie teploty. Účinok môže byť odlišný ako u dospelého, a to aj vtedy, ak by mu podal len polovičku tabletky.

Či nalačno, alebo až po jedle, nie je jedno

Liek treba užívať v čase, ktorý určil lekár. Aby účinne pôsobil, musí sa v tele nachádzať v určitom množstve a v cieľovom orgáne postihnutom chorobou. Ak teda lekár povie, že liek treba užívať nalačno alebo naopak, až po jedle, nehovorí to len tak. Pri užívaní akéhokoľvek lieku nie je vhodný grepový džús ani samotný grep. Obsahuje totiž látku spomaľujúcu enzým, ktorý metabolizuje liek, a ten sa začne v organizme hromadiť.

Lyžička nie je odmerka

Pri tekutých liekoch používajte iba takú odmerku, ktorá bola pribalená. Väčšina kuchynských čajových lyžičiek alebo polievkových lyžíc nie je vhodná na meranie lieku. Pred užitím treba potriasť fľaškou, inak neužijete presnú dávku liečiva, účinná látka sa môže usadzovať na dne alebo na povrchu.

Kapsuly a tabletky zapite postojačky

Kapsuly a tablety by sa mali užívať postojačky alebo po sediačky. Ak ich užijete poležiačky alebo bez zapitia, môžu sa prilepiť na sliznicu, čo spomalí účinok lieku alebo môže poškodiť pažerák.

ico

Doplatky už nabiehajú na účty

Zdravotné poisťovne v marci už po tretíkrát začali pacientom, ktorých sa týka ochranný limit, vyplácať doplatky za lieky.

Tri zdravotné poisťovne vrátia poistencom na doplatkoch za lieky, ktoré nechali v lekárňach za štvrtý kalendárny štvrťrok minulého roku, vyše 87-tisíc eur.

Ide o peniaze, ktoré dôchodcovia a zdravotne postihnutí zaplatili od začiatku októbra do konca decembra 2011 za lieky nad rámec limitu.

Podľa zákona doplatky musia byť vyplatené do deväťdesiatich dní od skončenia kvartálu, takže v týchto dňoch ich už väčšina poistencov s ochranným limitom na doplatky za lieky dostáva.

Nič sa nenahlasuje

Poistenci, ktorých sa doplatky týkajú, nemusia do žiadnej zdravotnej poisťovne nahlasovať nijaké údaje ani predkladať doklady, doplatky za lieky dostanú automaticky na účet alebo poštovou poukážkou.

Najviac peňazí poistencom za doplatky vracia najväčšia Všeobecná zdravotná poisťovňa. „Doplatky vo výške 65 252 eur vrátime 4378 poistencom,“ povedala jej hovorkyňa Dana Gašparíková.

V Union zdravotnej poisťovni vznikol nárok na doplatky 293 osobám, vrátia im približne 4 340 eur. „Z toho je 268 zdravotne ťažko postihnutých a invalidných a 25 starobných dôchodcov,“ povedala hovorkyňa Judita Smatanová.

Poisťovňa Dôvera vracia doplatky za lieky 1163 poistencom, pošle im 18 000 eur. „Z celkového počtu poistencov, ktorí mali na vrátenie doplatku nárok, je 1026 zdravotne ťažko postihnutých, 137 je dôchodcov. Najvyšší vrátený doplatok dosiahol výšku 298 eur,“ povedala Monika Šimunová.

Aké sú limity

Ochranný limit sa pacientov týka od apríla 2011. Priniesla ho novela zákona o zdravotných poisťovniach. Nárok na preplatenie časti výdavkov na lieky majú dve skupiny pacientov.

Držiteľom preukazu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím a poberateľom invalidného dôchodku poisťovňa vráti doplatok po dosiahnutí limitu 30 eur za štvrťrok.

Vyšší limit platí pre starobných dôchodcov. Tým vráti poisťovňa peniaze za lieky po dosiahnutí hranice 45 eur.

ico

V júni poisťovne preplatia aj väčšinu antibiotík

Počet liekov, na ktoré sa vzťahuje ochranný limit na doplatky, sa od decembra 2011 rozšíril.

Od apríla minulého roku platia limity na doplatky za lieky. Týkajú sa dôchodcov s nízkymi mesačnými príjmami a zdravotne ťažko postihnutých.

Teraz zákon o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, ktorý vstúpil do platnosti v decembri, rozširuje počet liekov, na ktoré sa vzťahuje ochranný limit na doplatky.

Do limitu budú zakotvené všetky lieky, ktoré sú zaradené do kategorizačného zoznamu liekov, nielen tie, pri ktorých hradí poisťovňa najmenej 75 percent z ceny.

Patria medzi ne všetky lieky, ktorých úhradu čiastočne hradí poisťovňa. „Prvýkrát sa táto zmena využije v praxi za prvý štvrťrok 2012, pacienti ju teda pocítia pri vracaní doplatkov v júni 2012,“ vysvetlila Monika Šimunová z Dôvery.

Po novom sa budú peniaze vracať aj za väčšinu antibiotík.

Podľa zákona vzniká poistencovi nárok na vrátenie doplatku vtedy, ak za kalendárny štvrťrok prekročí svoj limit o viac ako tri eurá.

Ak je to menej, poisťovňa sumu prenesie do ďalšieho štvrťroka.

Doteraz poisťovne vrátili peniaze okolo 10­tisíc poistencom, po rozšírenom zozname liekov by ich mohlo pribudnúť.

ico

Čo ľudia najviac kupujú

Z voľnopredajných liekov sa najlepšie predávajú:

 • lieky proti bolesti,
 • kvapky do nosa,
 • lieky proti hnačke,
 • vitamíny.
 • stále viac ľudí zaujíma aj cena lieku.

Niektoré lieky, za ktoré od apríla platia pacienti viac alebo v plnej výške

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 4. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 6. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 8. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 9. Jarné prázdniny pri mori?
 10. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta
 1. Profesijný rast študentov médií sa začína už počas vysokej školy
 2. Paneurópska vysoká škola otvára špecializované kurzy IT
 3. Medzinárodná súťaž FIRST LEGO League na Fakulte informatiky PEVŠ
 4. S profesorom Michalom Miovským o prevencii závislostí
 5. Poslanci nevzdávajú boj proti herniam, chcú prísnu reguláciu
 6. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 7. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017
 8. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 9. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 10. Dokázali by ste nakúpiť so zavretými očami?
 1. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 10 016
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 7 813
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 7 065
 4. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 6 316
 5. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 6 228
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 5 958
 7. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 4 699
 8. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 4 670
 9. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 4 488
 10. Jarné prázdniny pri mori? 2 870

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu.

EKONOMIKA

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, Cargo neuspelo

Štátny prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo.

EKONOMIKA

Kotleba zamestnával načierno

Kraj prišiel o vyše 20 miliónov eur z eurofondov.

DOMOV

‘Kaliňák dáva peniaze na prijatie migrantov’ je hoax

Konšpirátori si vymýšľajú štátne dotácie.

Neprehliadnite tiež

Holjenčíkovho nástupcu oslabia, vláda rozdelí funkcie

Nový predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví už nebude šéfom regulačnej rady.

Sberbank ruší kreditky aj niektoré účty. Chystá sa na spojenie s Primou?

Ľuďom prišiel list, že musia minuté peniaze z kreditky zaplatiť do dvoch mesiacov.

Prečo je pre ľudí dobré, že začali ceny opäť rásť?

Výška prídavkov a dávok by sa mala rozmraziť a ich suma by mala opäť začať rásť.

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, slovenské Cargo v súťaži neuspelo

Štátny nákladný prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo o subdodávkach na slovenskom a českom úseku.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop