BRATISLAVA. Záujemca o kúpu podielov v Slovenskom plynárenskom priemysle (SPP) víta nástup novej vlády. Ide o Energetický a průmyslový holding (EPH) vo vlastníctve najbohatšieho Čecha Petra Kellnera, finančníkov z J&T a Daniela Křetínského.
Očakáva totiž, že jednofarebná vláda bude veci riešiť rýchlejšie než početná koalícia. „SPP je spoločný podnik so štátom a takto máte jedného partnera na nejaké obdobie. Jeden partner je vždy lepší než štyria,“ povedal Kellner pre český denník MF Dnes.

- 51 % akcií v SPP vlastní štát.
- Zvyšok patrí firmám E.ON Ruhrgas a Gaz de France.
- Tie svoje podiely predávajú.
- Aké budú podiely vysoké, ani za koľko sa majú predávať, však zatiaľ nie je jasné.
- Štát má na predávané akcie podľa exministra Miškova predkupné právo. Premiér Fico však hovorí, že na to nie sú peniaze.
V SPP dnes vlastní štát 51 percent a nemecký E.ON Ruhrgas spolu s francúzskym Gaz de France zvyšných 49 percent.
Súkromník Ficovi rozumie
S menšinovým podielom, ktorý akcionári predávajú, sa však spája aj manažérska kontrola. Premiér Robert Fico (Smer) avizoval, že ak budú Nemci a Francúzi na predaji akcií trvať, manažérsku kontrolu prevezme štát.
„Budeme tvrdo pripomínať, že ak sa predá tých 49 percent, môže nastať zmena v tom, že už nebudú mať manažérsku kontrolu v predstavenstve. V tom okamihu prechádza kontrola nad SPP opäť do rúk štátu,“ citovala Fica agentúra TASR.
EPH s postojom Fica problém nemá. „Rozumieme pohľadu pána premiéra na situáciu okolo SPP, je dlhodobo konzistentný,“ povedal pre SME spolumajiteľ holdingu Daniel Křetínský.
Ficovi pripomenul, že Rusko postupne odkláňa tranzit plynu cez Ukrajinu a aj cez Slovensko. SPP musí nájsť nové cesty ako zarobiť, lebo tranzit prinášal firme najviac. „Akcionárska spolupráca štátu a EPH ako strategického investora v stredoeurópskej energetike je pre naplnenie tejto úlohy ideálnym modelom,“ dodal Křetínský.
Podľa informácií SME by však finančníci o kúpu podielov v SPP bez manažérskej kontroly nemali záujem.
Závisí to od spôsobu
Exminister hospodárstva Juraj Miškov (SaS) povedal, že zmluvy, ktoré súvisia s privatizáciou SPP, neumožňujú štátu opätovne získať manažérsku kontrolu bez súhlasu zahraničného akcionára. Dodal, že premiér Fico chce vyhláseniami o manažérskej kontrole len predísť tomu, aby mu niekto nevyčítal, že privatizuje alebo súhlasí s privatizáciou.
Na otázku, čím chce vláda prinútiť spolumajiteľov SPP, aby sa manažérskej kontroly vzdali, hovorca Smeru Erik Tomáš povedal: „Táto možnosť bude závisieť od spôsobu, akým sa prevod 49 percent akcií uskutoční.“
Dnes sa hovorí o rôznych variantoch predaja. Jednou z možností je odkúpenie polovice zahraničného balíčka s tým, že EPH bude mať opciu na ďalšiu polovicu. Druhý akcionár firma E.ON situáciu nechcel komentovať.