BRATISLAVA. Hlavnou agendou rezortu hospodárstva bude podľa slov jeho nového šéfa Tomáša Malatinského (nominant strany SMER) podnikateľské prostredie a najmä jeho zlepšovanie.
"Budeme presadzovať také princípy a opatrenia, ktoré budú zlepšovať podnikateľské prostredie na Slovensku," uviedol dnes na tlačovej besede v Bratislave Malatinský po rokovaní so zástupcami Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení, Republikovej únie zamestnávateľov), Klubu 500 a Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory.
Zákonník meniť nechce
Prvým krokom pri pôsobení v rezorte bude podľa ministra predovšetkým urýchlenie schválenia príslušnej legislatívy týkajúcej sa tzv. tretieho energetického balíčka, ktorého prijatie požaduje EÚ. V oblasti energetiky sa nový šéf ministerstva chystá prehodnocovať respektíve aktualizovať energetickú politiku.
V otázke Zákonníka práce Malatinský chce, aby Zákonník napomáhal rozvoju podnikateľského prostredia.
"Osobne by som na terajšom Zákonníku nemenil nič. Hlavne by som nemenil Zákonník tak často, ako to robíme na Slovensku. Zákonník v terajšej podobe mi vyhovuje. Z pohľadu ministra Ficovej vlády je to trošku iné, možno, že by som sa pri schvaľovaní terajšieho Zákonníka zdržal hlasovania," podotkol Malatinský k téme slovenského pracovného kódexu.
Prostriedkom k dosiahnutiu sociálnej politiky a solidarity je podľa predsedu SOPK Petra Mihóka je výkonná ekonomika.
"Bez výkonnej ekonomiky nemôžeme robiť účinnú sociálnu politiku, ani rozvíjať solidaritu medzi rôznymi segmentmi spoločnosti," podotkol na tlačovej besede Mihók s tým, že SOPK uvítala nomináciu Tomáša Malatinského na post šéfa ministerstva.
Prezident RÚZ Marián Jusko tiež potvrdil, že "len silná ekonomika môže zabezpečiť spokojnosť v sociálnej, kultúrnej a športovej oblasti". "Veľmi oceňujem schopnosť nového ministra hospodárstva SR diskutovať, schopnosť nachádzať kompromisy," povedal.
Veria mu
Predošlé manažérske pôsobenia Malatinského podľa slov výkonného riaditeľa Klubu 500 Tibora Gregora dáva "pevnú nádej a dôveru v to, že ministerstvo bude veľkým prínosom pre zlepšovanie podnikateľského prostredia do budúcnosti".
Podľa viceprezidenta AZZZ SR Rastislava Machunku pred novým ministrom hospodárstva "stoja nesmierne ťažké úlohy".
"Podnikateľské prostredie na Slovensku sa v ostatných 6 rokoch z rôznych príčin, pričom jednou z nich bola aj hospodárska kríza, postupne zhoršovalo a stále sa zhoršuje. Kľúčovou úlohou pre šéfa ministerstva, ale aj pre celú vládu, by malo byť zastavenie zhoršovania podnikateľského prostredia. MH SR by pri tejto snahe malo byť najmä garantom prijímania takých opatrení, ktoré by mali zlepšiť podnikanie na Slovensku," dodal Machunka.