BRATISLAVA. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa ukončila minulý rok so ziskom 5,7 milióna eur.
Napriek tomu jej hrozilo, že v júli nebude platobne schopná. Vtedy majú totiž začať platiť prísnejšie pravidlá na platobnú schopnosť pre poisťovne.

- Poisťovňa nesmie mať neuhradené faktúry viac ako 30 dní po lehote splatnosti. To VšZP spĺňa.
- Vlastné imanie poisťovne musí byť aspoň tri percentá z poistenia, ktoré do poisťovne príde. Tu VšZP chýbalo asi 30 miliónov eur.
- Poisťovňa nesmie uzavrieť zmluvy s poskytovateľmi za viac peňazí, ako jej príde z poistenia. To VšZP spĺňa.
30 miliónov v rezervách
Poisťovňa by mala problém najmä s výškou vlastného imania. Podľa nových pravidiel má byť aspoň tri percentá z poistenia, ktoré do poisťovne príde. Na jej splnenie poisťovni chýbalo asi 30 miliónov.
Všeobecná s asi 3,5 miliónom poistencov pre agentúru SITA uviedla, že prvé dva mesiace tohto roku skončila so ziskom 31,5 milióna eur. Tvrdí, že peniaze našla v rezervách.
„K priaznivému výsledku prispelo najmä rozpustenie rezervy na čakacie listiny a nižšie čerpanie starostlivosti vo februári,“ povedala hovorkyňa poisťovne Dana Gašparíková.
V rezervách však má dosť peňazí, tvrdí poisťovňa. S takýmito výsledkami by Všeobecná podľa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou spĺňala aj nové požiadavky na platobnú schopnosť. „Plnenie kritérií však musí dodržiavať počas celého obdobia činnosti,“ dodáva úrad.
Všeobecná má napriek zisku, ktorý dosiahla k februáru starú stratu asi 120 miliónov eur. Je z obdobia, keď poisťovňu viedla budúca ministerka Zuzana Zvolenská (Smer).
Kritériá sa možno zmenia
Je otázne, či prísnejšie kritériá pre poisťovne začnú platiť. Bývalý minister zdravotníctva Richard Raši (Smer) tvrdí, že by ich zmenil. „Sú zlé, lebo ich nastavili, aby Všeobecnú dostali do krachu a mohli ju rozdeliť,“ povedal. Ako by sa mali zmeniť, nekonkretizoval.
Zvolenská sa k tejto otázke ešte nechce vyjadrovať.
Všeobecná by zmenu privítala. „Nepovažujeme pravidlá ani tak za veľmi prísne ako skôr za vecne nevhodné na sledovanie finančného zdravia zdravotných poisťovní,“ tvrdí.
Naopak, zdravotná poisťovňa Union s pravidlami súhlasí. Mali by zabezpečiť, aby poisťovne po ukončení činnosti nenechali dlhy voči poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, čo sa v minulosti stalo, povedal jej finančný riaditeľ Martin Hargaš.
Úrad pre dohľad vidí priestor na zmeny. Tvrdí, že napríklad preukazovanie dostatku vlastných peňazí poisťovne každý mesiac nie je potrebné.
Odchádzajúci minister Ivan Uhliarik (KDH), za ktorého sa zmena podmienok schválila, dal ešte pred odchodom do pripomienkového konania novelu, ktorá posúva platnosť nových kritérií až na jún 2013. Je otázne, či si ju Smer osvojí.