Agentúrny text bol 18:26 nahradený autorským článkom.
BRATISLAVA. Až o pätinu nižšie ceny priniesla elektronická aukcia pri nákupe právnych a konzultačných služieb či v stavebníctve oproti tomu, čo by priniesol klasický tender. Vyplýva to z analýzy Transparency International (TIS).
Za rok, odkedy sú aukcie vo verejnom sektore povinné, sa použili pri každom piatom obstarávaní. Za 12 mesiacov sa použili v 764 tendroch za 148 miliónov eur bez DPH. „Ich objem aj počet bol trojnásobne vyšší ako za celú históriu verejného obstarávania u nás,“ tvrdí TIS.
Sú aj tam, kde nemusia
Šéf Transparency Gabriel Šípoš to označil za slušné číslo. „Vidno, že sa aukcie používali aj v službách a stavebných prácach, keď sa tomu obstarávatelia mohli aj vyhnúť. Zákon ich totiž jasne prikazuje len pri tovaroch nad 40tisíc eur,“ povedal.
Optimálne by bolo, keby sa aukcie využívali v tretine až polovici tendrov podľa ich počtu aj objemu, tvrdí. Problémom však podľa neho môžu byť aukčné softvéry.
Tie totiž nemajú rovnakú kvalitu. Riešením by podľa neho mohli byť štátne certifikácie. Posilnil by aj Úrad pre verejné obstarávanie, aby mohol na aukcie viac dozerať a analyzovať ich.
Smer bude pokračovať
Šípoš očakáva, že aj za vlády strany Smer sa bude využívanie elektronických aukcií zvyšovať. Podpredseda strany Smer a budúci minister vnútra Robert Kaliňák to potvrdil. „Aukcie sú nevyhnutné,“ povedal Kaliňák.
Dodal, že sú dôležité najmä pri plne zastupiteľných produktoch, pri ktorých sú ceny porovnateľné. Šípoš ako príklady uvádza nákup papiera, potravín, energií či kancelárskej techniky.
Nie všetky služby a tovary sa dajú obstarať eaukciou, upozorňuje Kaliňák. Problematické sú podľa neho najmä tie, ktorým predchádza súťaž návrhov či autorské projekty. V takých prípadoch totiž treba posúdiť aj kvalitu návrhu.