BRATISLAVA. V koho prospech rozhodol Súdny dvor Európskej únie, keď posudzoval tender na elektronické mýto? To je otázka, na ktorú sa po zverejnení verdiktu nenašla jednoznačná odpoveď.
Štát tvrdil, že verdikt potvrdil jeho pravdu. „Rozsudok zohľadňuje nároky Slovenskej republiky, ktoré prezentovala v konaní,“ povedal hovorca ministerstva dopravy Martin Krajčovič.
Zvýhodil štát víťaza?
Žalobcovia ho však chápali vo svoj prospech. Domnievali sa, že súd potvrdil nesprávny postup štátu, ktorý ich z tendra vyradil bez toho, aby sa jasne alebo vôbec spýtal, čo mu v ponukách nie je jasné. Tvrdia preto, že ich z tendra vyradili netransparentne a že štát zvýhodnil víťaza.
Nezávislí právnici, ktorých SME oslovilo a ktorí si verdikt preštudovali, sa prikláňajú skôr k názoru, že porazený by sa mal cítiť skôr štát.
„Súdny dvor zvýraznil princíp rovnakého zaobchádzania a princíp transparentnosti. Vzhľadom na uvedené sa možno domnievať, že rozhodnutie je v prospech žalobcov,“ píše advokátska kancelária Čavojský & Partners.
V prospech žalobcov čítajú verdikt advokát Radovan Pala z kancelárie e/n/w/c a advokát Vendelín Benkóczki z kancelárie Kubicová - Benkóczki - Baláž. Právnici upozornili, že ide o výklad.
Rozhodne Najvyšší súd
Rozhodnúť musí Najvyšší súd. Práve ten sa totiž na európsky súd obrátil s predbežnými otázkami. Jeho názor chcel poznať ešte predtým, ako rozhodne v spore medzi štátom a firmami vylúčenými z tendra.
V tendri na elektronické mýto Národná diaľničná spoločnosť vyradila tri lacnejšie ponuky. Zostala jediná a víťazná ponuka SkyTollu vo výške 852 miliónov. To je o vyše 200 miliónov viac než najlacnejšia alternatíva.