PRAHA. Vyplýva to zo štúdie, ktorú zverejnila v pondelok medzinárodná sieť poradenských spoločností KPMG. Zo štúdie vyplýva, že celkovo 51 % kovospracujúcich podnikov vidí najväčší problém v nestabilite cien kľúčových vstupov. Takmer tretina firiem plánuje expandovať prostredníctvom fúzií či akvizícií.
"Ceny komodít v posledných rokoch výrazne kolíšu a najskôr to bude tak aj naďalej. V snahe uspieť na trhu aj za týchto podmienok pristupujú kovospracujúce podniky stále častejšie k tzv. vertikálnej koncentrácii. Skupovaním dodávateľov dostávajú pod kontrolu ceny vstupov, ale tiež si zabezpečujú prístup ku strategickým surovinám," uviedol pre agentúru Mediafax Jan Linhart, partner KPMG v Českej republike.
V minulom roku 28 % firiem uskutočnilo fúzie a akvizície, podobný vývoj v kovospracujúcom priemysle možno očakávať aj počas nasledujúcich dvoch rokov. Pravdepodobnosť, že kovospracujúce podniky budú týmto spôsobom expandovať, je pritom o 48 % vyššia než pri výrobných podnikoch všeobecne.
V prípade integrovaných oceliarní môže ísť o akvizície za účelom získania železnej rudy alebo koksovateľného uhlia pre vykurovanie vysokých pecí. Malé oceliarne zase môžu kupovať spoločnosti, ktoré spracúvajú kovový šrot. Primárni výrobcovia hliníku si chcú zabezpečiť zdroje bauxitu a oxidu hlinitého.
Firmy budú v nasledujúcom období dosahovať rast aj zvyšovaním výrobných kapacít (tento názor uviedlo v prieskume KPMG 30 % respondentov), zakladaním spoločných podnikov a strategickými partnerstvami (22 % respondentov) a investíciami do výskumu a vývoja nových produktov (11 % respondentov). Dôležitými krokmi sú predovšetkým štandardizácia vstupov a výstupov a skracovanie dodávateľského reťazca.
"Hlavným cieľom všetkých týchto aktivít je maximálne zefektívniť prevádzkové náklady, čo je priorita pre dve tretiny kovospracujúcich podnikov. Kapitálová náročnosť projektov si totiž zvyčajne vyžaduje vysokú mieru financovania a tieto náklady sú teda veľmi významnou položkou podnikania v kovopriemysle," spresnil Linhart.
Na štúdii "Globálny výhľad v oblasti kovov: Výrobná pružnosť" sa v roku 2011 zúčastnilo 220 vrcholových manažérov z oblasti kovospracujúceho priemyslu, inžinierstva, priemyslových produktov a leteckého a obranného priemyslu. Výsledky štúdie predstavujú názory 47 respondentov z kovospracujúceho priemyslu.