Nedali vám vedieť, prečo ste na pohovore neuspeli? Nie ste sami

Uchádzačom o prácu zásadne chýba, ak nedostanú od firmy, kam zaslali svoju žiadosť o prácu alebo životopis, žiadnu odpoveď.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - FOTOLIA)

BRATISLAVA. Ľudia, ktorí si hľadajú prácu, hovoria, že ich frustruje, ako sa zamestnávatelia správajú k ich žiadostiam o pracovné miesto. Spätnú väzbu totiž dostávajú ojedinele.

Jana Predajnová, ktorá si ju tiež hľadá, túto situáciu riešila po svojom – keď sa prisľúbenej telefonickej odpovede nedočkala ani po niekoľkých týždňoch, firmu navštívila.

Pracovníkov to zaskočilo. Boli prekvapení, že celú vec zobrala tak vážne a čakala na telefonát s vyjadrením.

„Boli presvedčení, že ak sa neozývajú, znamená to pre mňa, že nemajú záujem,“ dodáva nezamestnaná absolventka marketingovej komunikácie. Prečo, to sa už nedozvedela.

Klára Javorská, špecialistka personálnej agentúry Trenkwalder hovorí, že neposlať žiadnu odpoveď je chyba. A v konečnom dôsledku je to vizitka spoločnosti, ktorej bol životopis zaslaný, rovnako ako zamestnanca, ktorý mal prípad na starosti. „Pojem profesionalita si zjavne nie všetci vysvetľujú rovnako,“ povedala Javorská.

Záleží od veľkosti náboru

Firmy a personálne agentúry hovoria, že ak sa prihlási na niektorú pozíciu enormný počet ľudí, nie je v ich silách dať každému spätnú väzbu, prípadne vysvetliť, čo bolo dôvodom zamietnutia.

Martina Šebestová, HR riaditeľka Edenred Slovakia hovorí, že u nich o výsledku prijímacieho pohovoru informujú aj neúspešných kandidátov. No čo sa týka podrobného zdôvodňovania, vraví, že by bol otázny jeho prínos.

„Pri výbere zásadnú úlohu zohráva aj to, ako sa uchádzač hodí do prostredia s určitou firemnou kultúrou a atmosférou,“ vysvetľuje. Vtedy zamietnutie nesúvisí s pracovnými schopnosťami a zručnosťami uchádzača.

V Henkel Slovensko v prípade uchádzačov, ktorí boli už v užšom výbere či v poslednom kole a neuspeli, je pravidlom telefonický vysvetľujúci rozhovor.

„V prípade, že robíme rozsiahlejší nábor, nie je kapacitne možné odpovedať každému uchádzačovi detailne,“ povedal Martin Resutík, HR manažér. Podľa neho by však každý uchádzač nejakú odpoveď mal dostať.

Sylvia Lakatošová z personálnej agentúry Proact People Slovensko povedala, že veľa ich klientov agentúre síce poskytne spätnú väzbu na uchádzačov aj s odôvodnením dôvodu odmietnutia, avšak stále je dosť takých, ktoré to nerobia.

„Nie každá spoločnosť to považuje za svoju povinnosť,“ vysvetľuje. Pritom každá rada a spätná väzba pre uchádzača by pomohla aj druhej strane, jej výber by mohol byť efektívnejší.

Ak zaujme profil

Väčšie šťastie majú uchádzači, ktorí sa zaujímajú o pozície v spoločnosti Dell Bratislava. Tu spätnú väzbu podľa slov Silvie Jeleníkovej, manažérky ľudských zdrojov Európskeho obchodného centra, poskytujú úspešným aj neúspešným kandidátom, s ktorými boli v kontakte.

V prípade, že sa uchádzač prihlási cez online portály, ako napríklad Profesia.sk, je vopred upozornený, že kontaktovať budú len kandidátov, ktorí spĺňajú uvedené kritériá.

„Kandidátom tlmočíme konkrétnu spätnú väzbu napríklad vtedy, ak neuspeli v jednom výberovom procese, ale ich profil je pre nás natoľko atraktívny, že s nimi chceme zostať v kontakte aj do budúcnosti,“ povedala Jeleníková.

ico

Čo určite pri pohovore neurobte

1. Zásadne nemeškajte

Veľa robí prvý dojem. Môžete ho pokaziť tým, že na pohovor budete meškať. Radšej sa dostavte o pár minút skôr, ako by ste na seba nechali čakať. Ak by ste predsa len meškali, zatelefonujte a ospravedlňte sa.

2. Nevymýšľajte si

V žiadnom prípade nedokresľujte svoje vzdelanie, či pracovné skúsenosti, ktorými nedisponujete. Údaje zo životopisu si personalisti dôkladne preverujú. Nepreceňujte svoje schopnosti. Ak vás neodhalia priamo na pohovore, všetky nezrovnalosti sa odhalia v praxi.

3. Nepomáhajte si ťahákom

Personalisti nevnímajú ako negatívum ak si na stôl položíte papier, na ktorom máte poznamenané otázky, na ktoré nechcete zabudnú. Ak by ste si však pomáhali papierikom pri rozprávaní o sebe, takýto ťahák by vám neprospel, lebo by bolo na počudovanie fakt, že neviete o sebe voľne a prirodzene hovoriť.

4. Nezdôrazňujte vzdelanie

Ak máte za sebou aspoň päťročnú prax sústreďte sa v rozhovore na ňu. Nezdôrazňujte svoje vzdelanie. Personalistov zaujíma vaša práca a skúsenosti a nie akademický titul.

5. Nebezpečné záujmy

Ak medzi vaše záujmy a koníčky patria aj také, ktoré hraničia s nebezpečenstvom, a viedli by k pracovnej neschopnosti, ako napríklad horolezectvo či bungee jumping, nechváľte sa nimi.

6. Pozor na fotografie

Ak k životopisu prikladáte fotografiu, tak by to určite nemali byť nejaké momenty alebo zábery z rodinného albumu. Najvhodnejšie sú fotky s rozmerom ako na občiansky preukaz.

ico

Životopis nemá byť krátky ani dlhý

Uchádzači často nemajú jasno v tom, či má byť ich životopis stručný, alebo obšírnejší.

Personalisti odporúčajú pri životopisoch zlatú strednú cestu, nemajú byť ani krátke, ani dlhé. Dĺžka životopisu by mala byť zvyčajne dva listy. Opis práce alebo veta na prvej strane by nemali prechádzať na druhú.

Prílišná stručnosť životopisu len s názvami spoločností, kde ste pracovali a s pozíciami bez ich podrobnejšieho opisu môže potenciálneho zamestnávateľa odradiť.

Uveďte preto podrobnejší opis pracovných činností, ktoré ste na uvedenej pozícii vykonávali. Zamestnávateľ tak získa lepší prehľad o vašich doterajších skúsenostiach.

Odradiť môže aj obšírne napísaný životopis. Ak je prehustený podrobnosťami o vašich pracovných skúsenostiach, okliešťujete tým možnosti druhej strany sa pýtať na viac detailov.

Nezabudnite: pri jazykových znalostiach treba uviesť ich úroveň.

ico

Na prvom pohovore sa plat zvyčajne nerieši

Ak vás firma pozve na pracovný pohovor, je to signál, že má o vás záujem. Pokiaľ platové podmienky nenadhodí druhá strana, uchádzač by ich nemal otvárať na prvom pohovore.

Plat je otázka, ktorá sa nezvykne riešiť už pri prvom pohovore. Silvia Jeleníková, manažérka ľudských zdrojov spoločnosti Dell hovorí, že u nich nástupná mzda závisí od viacerých okolností.

Aj v prípade, že ide o absolventa vysokej alebo strednej školy, môže sa líšiť v závislosti od povahy projektu alebo zaradenia. Jeleníková priznávam, že mzdové očakávania firmy aj kandidáta sú dôležitou súčasťou ďalších pohovorov.

Pri debate o výške platu je výhodná flexibilita. Agentúra Personal Swk.Service zo Stropkova odporúča, aby si uchádzači dali pozor, nech nie je ich odpoveď na túto otázku príliš suverénna.

Želanie musíte podložiť argumentmi. Nestačí pritom poukazovať na priemerný plat v odbore alebo na životné náklady.

Personálno-poradenská spoločnosť Synergie Group uchádzačom pri otázke o plate radí, aby s touto otázkou počkali na druhý či finálny pohovor.

„Určite však nehovorte, že ste si práve zobrali úver na byt a chcete ho čo najskôr splatiť,“ radí personalistka Kamila Janíková.

Rátajte s určitým časom na zapracovanie a preukázanie schopností. Plat môže byť upravený pri prvom pracovnom hodnotení, keď už budete mať prvé výsledky. Plat sa dá dorovnať napríklad užívaním firemného mobilu.

ico

Videovizitka

 • Niektorí zamestnávatelia uvítajú prezentáciu uchádzača cez krátku videovizitku. Môže pomôcť v tom, že doplní informácie uvedené v klasickom životopise.
 • Môže niekedy nahradiť prvé kolo pohovoru.
ico

Aké otázky môžete dostať telefonicky

Niektoré firmy pri veľkom záujme uchádzačov využívajú v predvýbere telefonický pohovor.

Ak ste sa s niečím podobným ešte nestretli, mali by ste vedieť, že takouto formou môžete očakávať dva druhy otázok.

Overovacie otázky

Personalista si pri telefonáte overuje údaje uvedené v životopise – napríklad najvyššie dosiahnuté vzdelanie, aký dlhý čas ste pôsobili v predchádzajúcich zamestnaniach a podobne. Môže sa opýtať aj na dôvody odchodu z vášho doterajšieho zamestnania.

Osobné otázky

V tomto prípade budú personalistu zaujímať dôvody vášho záujmu o pozíciu. Na túto otázku by ste mali pohotovo reagovať a mali by ste vedieť svoje rozhodnutie obhájiť. Môžete napríklad svoje znalosti a skúsenosti porovnať s inzerovanými požiadavkami na kandidáta.

Rozhovor aj v cudzom jazyku

Pokiaľ ste vo svojom životopise uviedli aktívnu znalosť cudzieho jazyka, je možné, že telefonický rozhovor bude prebiehať práve v ňom. Preto si dávajte pozor na to, aby ste v životopise uvádzali len pravdivé údaje. V opačnom prípade by ste si mohli veľmi uškodiť.

Na čo si dať pozor

Potenciálneho zamestnávateľa pri telefonickom rozhovore určite bude zaujímať, ako dokážete reagovať na neočakávané situácie. Majte na pamäti, že aj váš hlas v telefóne a spôsob komunikácie môžu pri rozhodovaní zabodovať. Hovorte jasne a zreteľne a pomalšie ako bežne.

ico

Nevýraznosť je na škodu

 • Častým dôvodom neúspechu uchádzačov je, že sú príliš nevýrazní.
 • Snažte sa zaujať, vo väčšine prípadov totiž nedostanete druhú šancu.
 • Nešokujte však výrazným oblečením.
ico

Pohovor cez skype

Skype firmy využívajú vtedy, ak by cesta na pohovor uchádzača stála veľa peňazí.

Aj keď veľa ľudí si pod prijímacím pohovorom stále predstavuje len rozhovor medzi štyrmi očami, mnohé firmy siahajú aj po menej tradičných formách. Niektoré tak už robia nielen cez telefón, ale aj cez skype.

Bývalá HR špecialistka Martina Ličková túto formu výberu uchádzačov považuje za prirodzený screening personalistov, či sa uchádzača oplatí pozvať na osobné stretnutie.

Telefón či skype teda osobný pohovor vo všetkých prípadoch nenahradia. Martin Resutík zo spoločnosti Henkel Slovensko zdôrazňuje, že telefonickým pohovorom by sa mal osobný pohovor nahrádzať len vo výnimočných prípadoch, pretože sa pri ňom stráca neverbálna komunikácia.

V ich spoločnosti používajú krátke telefonické pohovory pred výberovým kolom, keď si overujú len takzvané základné tvrdé faktory, ako napríklad znalosť jazyka. „Tým sa zabezpečí, že na pohovor neprídu ľudia, ktorí základné kritériá nespĺňajú,“ povedal Resutík.

V spoločnosti Grafton Recruitment Slovakia uprednostňujú osobný pohovor. „Táto forma umožňuje personalistovi lepšie ohodnotiť a pochopiť uchádzača, pretože môže sledovať nielen jeho verbálnu, ale i neverbálnu komunikáciu,“ povedala programová manažérka Ivana Vačoková.

V prípade, že cestovné náklady sú pre kandidáta príliš vysoké alebo musí cestovať na pohovor viac ako dve hodiny, použijú skype.

Silvia Jeleníková, manažérka ľudských zdrojov z Európskeho obchodného centra Dell Bratislava hovorí, že telefonické pohovory u nich trvajú približne desať až dvadsať minút, podľa pozície.

Tiež ich využívajú v situácii, keď sa kandidát nachádza v inej krajine alebo nemá možnosť pricestovať na osobný pohovor.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 4. Prijatie delegácie rektorov ekonomických univerzít z Indonézie
 5. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 7. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 8. Takmer polovicu porúch šikmých striech spôsobujú zlé doplnky
 9. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 12 063
 2. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 8 566
 3. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 7 599
 4. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 6 229
 5. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 5 898
 6. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 5 696
 7. Viete, čo kupujete? Ako rozoznať kvalitný chlieb od nekvalitného 5 364
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 5 314
 9. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 3 606
 10. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 3 170

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Jeden za všetkých, všetci za jedného. Čo má Kaliňák s tromi mušketiermi

Dom, v ktorom býva minister vnútra Robert Kaliňák, je pomenovaný podľa Aramisa z Troch mušketierov. Susedmi sú Athos a Porthos.

PRIMÁR

S vekom lekára môže stúpať aj počet úmrtí pacientov

Lekárom nad šesťdesiat úmrtnosť pacientov stúpla.

Neprehliadnite tiež

Zelenina z Lidla pohorela v amatérskom teste. Dá sa veriť domácim meračom?

Internetom sa šíri video, v ktorom neznámy muž meria dusičnany v zelenine a ovocí.

Vláda chce rodinám zaplatiť sťahovanie sa za prácou

Niekoľkotisícový príspevok by mal ľudí motivovať, aby opustili svoje domovy a za prácou sa presťahovali tam, kde je.

Francúzsky miliardár dostal zelenú na prevzatie značky Christian Dior

LVMH je najväčším výrobcom luxusného tovaru na svete.

Vyhlásili tender na obnovu Gabčíkova

Celý projekt obnovy si vyžiada celkovo vyše 144 miliónov eur.