Dôchodcovia menia poštárku za banku

Ak vám navrhne poštárka, aby ste si na doručovanie dôchodku zriadili účet, neznamená to, že musíte.

Účet pre dôchodcov je lacnejší, ušetriť možno 20 až 30 eur za rok.(Zdroj: ILUSTRAČNÉ – FOTOLIA)

Počet dôchodcov, ktorí si nechávajú peniaze posielať na účet v banke, v ostatnom čase rastie. Za minulý rok ich napríklad podľa údajov Sociálnej poisťovne pribudlo vyše 47-tisíc.

Tých, ktorí si nechávajú dôchodok posielať do banky, je už dokonca viac ako tých, ktorým dôchodok doručuje poštárka.

Zvýšený záujem o dôchodcovské účty potvrdzuje všetkých šesť bánk, ktoré ich na trhu ponúkajú. „V poslednom čase sme zaznamenali väčší záujem klientov o tento typ účtu. Spôsobila to aj komunikácia Sociálnej poisťovne s klientmi, ktorí poberajú dôchodok v hotovosti,“ povedala Alena Walterová z VÚB.

Tri spôsoby výplaty

Spôsob, akým chce senior dostávať dôchodok, si volí sám, často hneď pri spisovaní žiadosti o dôchodok. „Peniaze môže dostávať na účet v banke, v hotovosti prostredníctvom Slovenskej pošty alebo na účet manžela či manželky,“ vymenovala Jana Ďuriačová zo Sociálnej poisťovne.

info
Kam môžete dostávať dôchodok
 • ČSOB
 • mBank
 • Oberbank
 • OTP Banka
 • Poštová banka
 • Prima banka
 • Privatbanka
 • Slovenská sporiteľňa
 • Tatra banka
 • UniCredit Bank
 • Volksbank
 • VÚB banka
 • Zuno bank

Starší seniori využívajú častejšie doručovanie peňazí v hotovosti. Každý mesiac čakajú doma na poštárku s dôchodkom alebo si preň v určený deň chodia na poštu.

„Záleží na dôchodcovi, aký spôsob si vyberie,“ povedala hovorkyňa Slovenskej pošty Bela Lisáková.

Aj oni však stále častejšie prechádzajú na bankové účty a zvyčajne im to poradí poštárka, ktorá im doručuje dôchodok. Urobiť to však nemusia.

V prípade Poštovej banky si môžu otvoriť účet priamo na pošte. Ako hovorí Lisáková, aj naďalej si môžu nechať vyplácať dôchodok prostredníctvom poštového doručovateľa v mieste bydliska alebo na ktorejkoľvek pošte.

„Prípadne si môžu nechať vyplatiť iba časť dôchodku a zvyšné peniaze si nechajú uložené v banke,“ povedala.

Doručovanie dôchodku alebo jeho časti zdarma poštovým doručovateľom umožňuje Poštová banka ako jediná.

„Pre ľudí, ktorí trvajú na tom, aby dostali peniaze z dôchodku domov v hotovosti, to je veľká výhoda,“ povedal Maroš Ovčarik, šéf portálu na porovnávanie poplatkov www.FinancnaHitparada.sk.

Okrem toho ponúka balík v Poštovej banke najvyššie úročenie bežného účtu a to percento ročne. Ostatné banky ponúkajú takmer nulový úrok (0,05 percenta a menej).

Na druhej strane však v iných bankách môžu mať k bežnému účtu otvorený sporiaci účet s vyššími úrokmi.

Noví dôchodcovia sú na účet zvyknutí

Po účte v banke siahajú automaticky noví dôchodcovia, ktorí už s bankovými službami a účtami majú skúsenosti z čias, keď im na účet chodila výplata od zamestnávateľa.

Kto však chce mať po odchode do dôchodku svoj pôvodný účet lacnejší, musí o to banku požiadať. Oplatí sa to, ročne sa dá na poplatkoch ušetriť aj okolo 20 až 30 eur.

Dôchodcovské účty sú totiž výhodné hlavne cenou. „Mesačný poplatok za bežné dôchodcovské balíky sa pohybuje od nuly do jedného eura. To je výrazne menej ako pri balíkoch pre nedôchodcov,“ povedal Ovčarik. Tam sa cena pohybuje okolo troch až päť eur.

Na druhej strane však treba povedať, že balíčky pre seniorov sú zvyčajne svojím zložením chudobné.

V rámci mesačného poplatku býva zvyčajne poplatok za pripísanie platieb na účet, platobná karta či internet banking.

Len výnimočne sú v mesačnom poplatku aj jeden až dva výbery z bankomatov vlastnej banky, výber hotovosti na pobočke, prevodné príkazy, platby kartou či zmeny trvalých príkazov, inkás. Bežné balíky pre aktívnejších klientov sú oveľa bohatšie.

ico

Zmena trvá aj tri mesiace

Žiadosť o zasielanie dôchodku na bankový účet treba doručiť na ústredie Sociálnej poisťovne.

info
Ak chcete zmeniť banku
 • Aby ste sa vyhli tomu, že ostanete bez peňazí, istý čas si nechajte otvorený starý aj nový účet.
 • Kým Sociálna poisťovňa spracuje zmenu, môže to chvíľu trvať (do 3 mesiacov).
 • Starý účet zrušte, až keď dostanete prvý dôchodok na nový účet.

Ak už nechcete dostávať dôchodok od poštárky, prípadne si poň stále chodiť na poštu, môžete prejsť do banky.

Najprv si založte účet v banke, ktorú ste si vybrali. Potom o tom treba dať vedieť Sociálnej poisťovni.

Niektoré banky to urobia za vás, niekde musíte správne vyplnené tlačivo doručiť alebo zaniesť do Sociálnej poisťovne na ústredie sami.

„Treba tak urobiť čo najskôr,“ povedala Jana Ďuriačová zo Sociálnej poisťovne.

Zmena totiž môže chvíľu trvať – podľa zákona najviac tri mesiace.

Ak žiadosť o zmenu spôsobu výplaty dôchodku bude doručená Sociálnej poisťovni napríklad 10. januára 2012 a výplatný termín dôchodku je 20. deň v mesiaci, novým spôsobom bude dôchodok vyplatený najneskôr 20. apríla 2012.

ico

Seniorský účet má šesť bánk

Banky pri otvorení účtu pre dôchodcov vek zvyčajne nezaujíma, dôležitejšie je vyplácanie penzie.

Na to, aby ste v banke mali lacnejší účet, ktorý je určený špeciálne pre dôchodcov, musíte splniť podmienky. V piatich zo šiestich bánk, ktoré účet pre seniorov ponúkajú, je podmienkou, aby ste poberali niektorý z dôchodkov – od Sociálnej poisťovne, ministerstva vnútra, Vojenského útvaru sociálneho zabezpečenia či Zboru väzenskej a justičnej stráže.

„Nie je pritom smerodajné, o aký typ dávky dôchodkového zabezpečenia ide,“ povedala Zuzana Krenyitzká z OTP Banky Slovensko.

Môže to byť starobný, ale aj invalidný, výsluhový, vdovský alebo sirotský dôchodok. „Senior konto je určené všetkým poberateľom dávok, teda aj poberateľom predčasného starobného dôchodku,“ povedala Alena Walterová z VÚB banky.

UniCredit Banka má ako jediná podmienku dosiahnutie veku, a to 60. rokov.

„Podmienkou otvorenia balíka služieb Senior je len predloženie občianskeho preukazu a vloženie minimálneho vkladu tri eurá,“ dodala hovorkyňa banky Zuzana Ďuďáková. Ak má majiteľ tohto balíka služieb záujem, aby mu na toto konto posielali dôchodok, v pobočke banky vypíše potvrdenie pre Sociálnu poisťovňu, že má v banke zriadený účet na tento účel.

Na základe tohto potvrdenia mu bude Sociálna poisťovňa poukazovať dôchodok priamo na účet.

Žiadne potvrdenie od Sociálnej poisťovne pred otvorením účtu nepotrebujú ani VÚB banka a Volksbank.

Ostatné tri banky – OTP, Poštová banka a Slovenská sporiteľňa doklad o poberaní dôchodku žiadajú. „Pri zakladaní seniorského účtu je klient povinný predložiť k nahliadnutiu na obchodnom mieste banky Rozhodnutie o poberaní dôchodkovej dávky zo Sociálnej poisťovne,“ potvrdila Eva Sagálová z Poštovej banky.

ico

Číslo účtu po zmene ostáva

Ak už účet v banke máte, s dôchodkom ho môžete vymeniť za lacnejší.

Ani v prípade, že ste dosiahli dôchodkový vek, ani vtedy, ak ste začali poberať dôchodok, vám banka neupraví účet na lacnejší len tak sama od seba. O zmenu treba požiadať.

„Je potrebné predložiť potvrdenie zo Sociálnej poisťovne, ktoré banka potvrdí,“ povedal Štefan Frimmer zo Slovenskej sporiteľne. Je na ňom uvedené číslo a typ účtu. Klient následne potvrdenie doručí do Sociálnej poisťovne.

Tá začne zasielať dôchodok na uvedené číslo účtu. „Čas, za ktorý príde na účet prvý dôchodok, závisí od Sociálnej poisťovne – štandardne je to do troch mesiacov,“ uviedol Frimmer.

Po zmene účtu na dôchodcovský sa číslo účtu nemení. „Pôvodné číslo účtu, karty, prístupy k elektronickému bankovníctvu, inkasá, trvalé príkazy – nič z toho meniť nemusí, ostávajú pôvodné nastavenia,“ vraví Barbara Lamatová z Volksbank. Zmenia sa len poplatky, a to od nasledujúceho mesiaca.

ico

Oplatí sa vedieť

1. Čo je pre koho dobré

Pokiaľ dôchodcovia využívajú účet len minimálne, oplatí sa im balík pre seniorov. „Pokiaľ by však niektorý dôchodca využíval účet veľmi aktívne, je určite dobré pozrieť sa aj na ponuku bežných balíkov,“ hovorí Maroš Ovčarik z portálu www.FinancnaHitparada.sk.

2. Kde sa ešte pozrieť

Dôchodcovia majú možnosť využívať aj ponuku balíkov zadarmo, ktoré sú určené pre bežných klientov niektorých (najmä internetových) bánk. Prípadne môžu využiť balíky, pri ktorých je možné získať až 100­ percentnú zľavu z poplatku po splnení podmienok. Tieto balíky sú svojím zložením často oveľa bohatšie ako balíky pre dôchodcov.

3. Banky menia ceny

Zmena cenníkov bánk je v poslednom čase pomerne bežná. Niektoré zmeny sa týkajú aj dôchodcov. Od začiatku roka zvyšovala poplatok za vedenie účtu pre dôchodcov UniCredit Bank. „Je však pravda, že tento balík patrí k najbohatším, čo sa týka zloženia, v porovnaní všetkých balíkov pre dôchodcov,“ dodal Ovčarik. Ďalšie banky však zvyšovali ceny iných služieb, ktoré sa môžu dotýkať aj dôchodcov. Napríklad ide o vklady a výbery hotovosti na účte, platby zadané v pobočke, výbery z bankomatov či zmeny trvalých príkazov a inkás.

4. Dá sa aj sporiť

Niektoré banky ponúkajú k dôchodcovskému účtu možnosť využívať sporiaci účet. Jeho zriadenie aj vedenie sú bezplatné. Na týchto účtoch je možné získať výhodnejšie úročenie ako na bežných účtoch.

ico

Čo obsahujú špeciálne seniorské účty

Poštová banka - Dôchodok Plus

Je určený predovšetkým pre dôchodcov, ktorí nemajú veľa skúseností s bankovým účtom a chcú aj po založení účtu v banke využívať najmä doručovanie dôchodku až domov prostredníctvom poštového doručovateľa.

Balík obsahuje:

- založenie a vedenie účtu,

- zriadenie služby telefonického bankovníctva,

- službu Doručovanie dôchodku PLUS, teda bezplatné doručovanie dôchodku až domov prostredníctvom poštového doručovateľa,

- 1 x výber z účtu v hotovosti na obchodnom mieste banky,

- 1 x prijatú platbu, mesačný výpis preberaný osobne v pobočke banky,

- ročný výpis zasielaný poštou.

Cena: 0 eur

Poštová banka - Dôchodok Aktiv

Je určený pre aktívnejších dôchodcov, ktorí majú záujem využívať aktívnejšie bankové služby.

Balík obsahuje:

- založenie a vedenie účtu,

- možnosť ísť do mínusu,

- internetbanking alebo GSM banking,

- službu Doručovanie dôchodku PLUS, teda bezplatné doručovanie dôchodku až domov,

- zriadenie trvalej platby a povolenia na inkaso,

- 2 x uskutočnenie trvalej platby,

- 2 x uskutočnenie inkasa,

- 1 x mesačne výber hotovosti z bankomatu Poštovej banky,

- 1 x mesačne výber hotovosti cez Poštomat,

- všetky prijaté platby,

- vydanie a vedenie platobnej karty Maestro,

- ročný výpis zasielaný poštou.

Cena: 0,96 eura mesačne

Slovenská sporiteľňa - SPOROžíro senior

V cene účtu je:

- vedenie účtu,

- vydanie medzinárodnej elektronickej platobnej karty VISA Electron bez poplatku,

- platby kartou za tovar a služby na Slovensku i v zahraničí,

- pravidelné platby trvalým príkazom / inkasom (nájomné, telefón, sporenie, poistenie),

- elektronické bankovníctvo,

- možnosť ísť do mínusu,

- nulový minimálny vklad,

- pripisovanie úrokov mesačne.

Cena: 1 euro mesačne

VÚB - Senior konto

Balík služieb obsahuje:

- vedenie účtu v eurách s úročením podľa výšky zostatku,

- vydanie a obnova platobnej karty Maestro DOBRÝ ANJEL alebo VISA Inspire,

- internetbanking a telefonická služba Kontakt (zriadenie a vedenie obidvoch služieb),

- všetky bezhotovostné prijaté platby,

- zasielanie sumárneho výpisu z účtu poštou v rámci Slovenska ku koncu roka,

- zadanie a zmena trvalých príkazov a inkás,

- povolené prečerpanie na účte,

- sprostredkovanie nastavenia zasielania dôchodkových dávok v organizácii vyplácajúcej dôchodok - Sociálnej poisťovni, Ministerstve vnútra SR, Vojenskom útvare sociálneho zabezpečenia, Zbore väzenskej a justičnej stráže (klient žiadosť o zasielanie dôchodku na účet vypíše a podá priamo v banke, nemusí ísť napríklad do Sociálnej poisťovne).

Cena: 0,30 eura mesačne

UniCredit Bank - Senior Balík

Balík obsahuje:

- bezhotovostné kreditné prevody na účet,

- debetnú platobnú kartu Maestro alebo pre Bratislavčanov Bratislavskú mestskú kartu,

- neobmedzený počet výberov hotovosti z bankomatu UniCredit Bank vrátane výberov z bankomatov bánk patriacich do UniCredit v zahraničí,

- neobmedzený počet platieb v obchodoch doma i v zahraničí,

- zľavnený výber z účtu,

- služby internetového bankovníctva - bezplatný OnlineBanking a bezhotovostné elektronické debetné domáce platby i vrátane tzv. europlatieb.

Cena: 0,60 eura mesačne

OTP Banka - otp SENIOR Konto

Konto obsahuje:

- zriadenie a vedenie konta,

- žiadny povinný minimálny vklad, ani zostatok,

- bezplatné pripisovanie bezhotovostných platieb,

- vyhotovovanie výpisov 1 x mesačne,

- medzinárodnú platobnú kartu Maestro alebo VISA Electron,

- elektronické bankovníctvo.

Cena: 0 eur mesačne

Volksbank - Konto tretieho veku

Je to samostatný účet, ale ak má klient záujem, získa k nemu platobnú kartu a elektronické bankovníctvo zadarmo.

Poplatky:

- poplatok za vedenie účtu 0,99 eura mesačne,

- poplatky za transakcie maximálne 0,33 eura mesačne,

- výpis z účtu je spoplatnený (odporúčame využívať výpis zo zákona, na základe ktorého banky zadarmo generujú účty pre klientov fyzické osoby a jeden výpis ročne si klient samostatne zaplatí).

Cena: 0,99 eura mesačne

Poznámka: ostatné banky špeciálne účty pre dôchodcov neponúkajú.

Zdroj: banky, jpa

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. 100 %-nú hypotéku môžete dostať aj na mestský apartmán
 2. Mama taxi: Koľko najazdí rodič mesačne kvôli svojim deťom?
 3. Od septembra opäť po starom
 4. ENERGOFÓRUM® 2017 spojí elektrinu a plyn pod jednu strechu
 5. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd
 6. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte
 7. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 8. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 9. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 10. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 1. 10 vecí, ktoré môžete dostať od zdravotnej poisťovne zadarmo
 2. Úspech na Majstrovstvách sveta v Quadrathlone
 3. Mama taxi: Koľko najazdí rodič mesačne kvôli svojim deťom?
 4. Od septembra opäť po starom
 5. Máte doma retro kúsky spojené s pivom Šariš?
 6. ENERGOFÓRUM® 2017 spojí elektrinu a plyn pod jednu strechu
 7. 100 %-nú hypotéku môžete dostať aj na mestský apartmán
 8. Business Smartphones Connected to Public Wi-Fi Can Be in Danger
 9. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd
 10. Poslanec Borguľa žiada o uvoľnenie parkoviska pre rezidentov
 1. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov 6 932
 2. Od septembra opäť po starom 4 996
 3. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd 4 456
 4. Mama taxi: Koľko najazdí rodič mesačne kvôli svojim deťom? 2 554
 5. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku 1 821
 6. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte 1 769
 7. Ako sme jazdili v socializme 1 300
 8. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole 1 262
 9. Lety do exotiky už aj z Bratislavy 1 059
 10. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami 1 023

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Odsedel si trest za protest proti okupácii ČSSR. Neľutuje

O stovkách tých, ktorí sa nebáli pozdvihnúť hlas proti vojenskej intervencii, netušíme takmer nič.

EKONOMIKA

Kedy dostanete 13. a 14. plat? Fico podporil Dankov návrh

Koalícia sa zrejme dohodne na úľavách.

KOMENTÁRE

Kresťanstvo stojí v otázke homosexuality na križovatke

Neudržateľnou sa stala argumentácia Bibliou.

Neprehliadnite tiež

Volkswagen hľadá v Bratislave stovky ľudí, pripúšťa aj nábor cudzincov

V automobilovom závode by mohlo do konca roka pracovať takmer 14-tisíc ľudí.

Volkswagen vyrobil o tisíce áut menej. Aké sú škody po štrajku

Slovenské automobilové závody podľa analytika opäť prekonajú ročný výrobný rekord, napriek štrajku vo Volkswagene.

Obchvat Ružomberka: už mal byť hotový, nakoniec bude meškať roky

Úsek D1 medzi Hubovou a Ivachnovou, ktorého súčasťou je aj obchvat mesta s 27-tisíc obyvateľmi, plánujú dokončiť až v roku 2021.

Babiš má prísť o eurofondy, znie z europarlamentu

Politici si musia vybrať, či budú sedieť vo vláde, alebo budú ich firmy čerpať eurofondy, tvrdí nemecká europoslankyňa.