Živnosť si pýta tlačivo typu B

Daňová priznanie treba podať do 2. apríla.

Živnostníkov dobehnú následky minulého roka. Aj keď nepatril k najlepším, môžu mať vyššiu daň z príjmov.(Zdroj: ILUSTRAČNÉ – FOTOLIA)

BRATISLAVA. Rok 2011 je za nami, no jeho následky ešte pocítime. Celoročný príjem z podnikania vyšší ako 1779,65 eura znamená povinnosť podať daňové priznanie.

Znížila sa nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka i na manželku a už sa neráta životné poistenie či doplnkové dôchodkové sporenie. Tlačivo typu B prešlo niekoľkými zmenami.

Daniari majú problémy

Kto si robí priznanie sám, vie, že najlepším spôsobom je editovateľný formulár. Dosadíte potrebné údaje a ostatné za vás urobí program. Aplikácia e-Dane, do ktorej sa dostanete cez stránku Finančného riaditeľstva, by to mala robiť oddnes.

„Finančné riaditeľstvo predpokladá, že to bude funkčné v piatok,“ povedala včera popoludní Gabriela Dianová z komunikačného oddelenia.

Absencia tlačív je len jedným z problémov v daňovej správe. Pre problémy s prechodom z jedného informačného systému na druhý prišiel o funkciu šéf riaditeľstva Igor Krnáč aj riaditeľ Kompetenčného centra finančných operácií Miroslav Mikulčík.

Bezplatný editovateľný formulár nájdete na stránke spoločnosti KROS.

„Považujeme za vhodné informovať širokú verejnosť o alternatívach pri vyplňovaní daňových priznaní, ktoré už k dispozícii sú,“ píše Ondrej Svoboda z tejto spoločnosti.

Zmenila sa aj platba daní

Daňové priznanie treba podať do 2. apríla. Posledný marcový deň pripadne na sobotu. Aj teraz však bude možnosť odkladu.

Daň na úhradu treba zaplatiť v rovnakom termíne. Dôležité sú aj zmeny účtov. Nové číslo účtu tvorí predčíslie a základné číslo.

Predčíslie je šesťmiestne a označuje druh dane. Samotné číslo účtu je desaťmiestne a každý daňovník má svoje.

Potrebné údaje obsahuje list, ktorý koncom minulého roka poslalo daňové riaditeľstvo. Na prvej strane priznania, vpravo hore, musíte vyznačiť, či ste číslo účtu dostali alebo nie.

ico

Remeselníci už nemajú výnimku

Paušálne výdavky už nemôžu dosiahnuť 60 percent príjmov. Všetci sú si rovní.

Majitelia remeselných živností si už nemôžu znížiť príjmy o 60 percent. Ako všetci ostatní majú možnosť využiť paušál v rozsahu 40 percent.

„Teraz už musia všetci využívať reálne výdavky,“ myslí si Viola Kromerová zo Slovenského živnostenského zväzu.

Ak náklady na prácu prevyšujú 40 percent príjmov plus odvody, oplatí sa preukázať skutočné výdavky. Tí, čo na to mysleli už skôr, sa mohli pripraviť. Robiť to poctivo však znamená značné administratívne zaťaženie.

Kromerová hovorí, že drobné podnikanie komplikuje aj povinnosť používať fiškálnu pokladnicu. Od januára ju musí mať väčšina predajcov a poskytovateľov služieb. „Nemôžu prijímať platby v hotovosti, a to robí naozaj problém.“

ico

Základné údaje

Povinnosť podať priznanie

 • Fyzická osoba musí podať daňové priznanie, ak má zdaniteľné príjmy za rok 2011 vyššie ako 1779,65 eura. Živnostník podáva priznanie, aj keď má nižšie príjmy, ale vykazuje daňovú stratu.

Oslobodené príjmy

 • Ak ide o samostatnú zárobkovú činnosť a prenájom nehnuteľností, nezdaňujú sa príjmy z niektorých príležitostných činností ani z prenájmu do 500 eur.

Paušálne výdavky

 • Príjmy zo samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu možno znížiť o 40 percent. Na príjmy z príležitostnej poľnohospodárskej výroby sa vzťahuje možnosť paušálneho zníženia o 25 percent.

Možnosti zníženia základu

 • Ak základ dane je do 18 538 eur, nezdaniteľná časť na daňovníka je 3559,30 eura. Nezdaniteľná časť na manželku (manžela) má vo väčšine prípadov limit v rovnakej výške. Ak jej (jeho) vlastný príjem nedosiahol 3559,30 eura, odčíta sa od tejto sumy. Ide o príjem za celý rok znížený o zaplatené odvody.

Daňový bonus

 • Kto živí dieťa, môže si znížiť aj daň – o daňový bonus. Rodič s príjmami z podnikania má túto možnosť, ak priznal aspoň 1902 eur a vykázal základ dane. Bonus na jedno dieťa za rok 2011 je 243,18 eura.

Minimálna výška dane

 • Daň na úhradu musí byť vyššia ako 3,32 eura.
ico

Aké chyby robí najviac živnostníkov?

Niektoré chyby sa opakujú. Pod iné sa podpisujú legislatívne zmeny.

Máte aktuálne daňové priznanie? Minuloročné tlačivo už neobstojí. Gabriela Dianová z Finančného riaditeľstva hovorí, že tlačivo nie je platné.

K mnohým chybám vedie nedbanlivosť. „Nie je dodržaná predpísaná forma písma a dokument nie je čitateľný pre skenovacie zariadenie.“

Na začiatku tlačiva

Prvé, čo treba vypísať, je daňové identifikačné číslo alebo rodné číslo. Okrem prvej strany musí byť v záhlaví každého listu – mnohí na to zabúdajú.

info
Povinné prílohy
 • Jednoduché účtovníctvo: výkazy o príjmoch a výdavkoch a o majetku a záväzkoch.
 • Podvojné účtovníctvo: súvaha, výkaz ziskov a strát a poznámky.
 • Kópia rodného listu dieťaťa, potvrdenie o návšteve školy alebo o prídavkoch na deti.
 • Doklady o príjmoch zo závislej činnosti.
Zdroj: Finančné riaditeľstvo

Ďalšie problémy na začiatku tlačiva robí druh priznania a zdaňovacie obdobie. Ak ide o riadne priznanie, treba zaškrtnúť prvú z možností. Obdobím, za ktoré sa robí, je rok 2011.

„Často chýbajú prílohy, ktoré sú povinnou súčasťou priznania,“ pokračuje Dianová. Logicky potom chýba aj údaj o počte príloh na poslednej strane priznania.

Na konci tlačiva

Z nedbanlivosti často chýba aj podpis pod celým priznaním. Vyžaduje sa aj v prípade žiadosti o výplatu daňového bonusu alebo žiadosti o vrátenie preplatku.

ico

Ako vyplniť daňové priznanie

Najľahší spôsob administratívy sú takzvané paušálne výdavky. Z príjmov odčítate 40 percent plus odvody a máte základ dane. V minulom daňovom priznaní využilo túto možnosť vyše 190-tisíc ľudí.

Strana 3

 • „Živnostník má pred sebou VI. oddiel.
 • Tabuľka: Príjmy zapíše do riadku 2. Vypočíta 40 percent z tejto sumy, pripočíta zaplatené odvody do Sociálnej a do zdravotnej poisťovne a zapíše do vedľajšieho stĺpca.
 • Príjmy zdanené zrážkovou daňou sa už neuvádzajú. Ide napríklad o autorské odmeny za články do novín, úroky z banky, ale aj preplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia.
 • Pod tabuľkou sú rôzne kolónky. Prvá z nich si pýta počet mesiacov samostatnej zárobkovej činnosti v minulom roku.
 • Potom je dôležité zaškrtnúť: Pri príjmoch podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona uplatňujem výdavky percentom z príjmov. Nasledujú údaje o odvodoch. Na rozdiel od minulosti ich treba rozlíšiť.

Strana 4

 • Príjmy mínus výdavky rovná sa čiastkový základ dane. Kladný rozdiel patrí do riadku 39.
 • Záporný rozdiel by signalizoval stratu. Paušálne výdavky to však neumožňujú. Základ dane treba zopakovať v riadku 43.
 • Prenájom nehnuteľností má samostatný základ dane okrem prípadu, keď súvisí s podnikaním.

Strana 7

 • Ak živnostník nemal daňovú stratu, prejde na výpočet základu dane. Ide o súčet jednotlivých čiastkových výsledkov.
 • Daňovníkovi, ktorý mal iba príjmy z podnikania, stačí opísať riadok 43 (4. strana). Najprv vyplní riadok 69 a potom niekoľko riadkov na tej istej strane.

Strana 8

 • Nasleduje zníženie základu dane zo zákonom vymedzených dôvodov a výpočet dane. Prvé zníženie si uplatníte na seba ako na daňovníka.
 • Druhý možný prípad je na manželku: 3559,30 eura mínus jej vlastný príjem. Napríklad, ak poberala iba rodičovský príspevok, neodčíta sa nič. Štátne sociálne dávky sa nepovažujú za vlastný príjem.
 • Výpočet dane si vyžaduje súčet dvoch predchádzajúcich riadkov, ale iba do výšky základu dane pred znížením. Pri maximálnom znížení je definitívny základ dane rovný nule. Je to riadok 85. Z tejto sumy sa vypočíta 19 percent. Výsledok zaokrúhlený na centy nadol patrí do riadku 86.
 • Kto živí dieťa, si môže uplatniť nárok na daňový bonus. Sumu zodpovedajúcu počtu detí v domácnosti a dĺžke vyživovacej povinnosti v minulom roku uvedie v riadku 100. Keď ju odčíta od nulovej dane, je to stále nula. Živnostník vyplní aj riadok 103.

Strana 9

 • „Dôležitý je riadok 104. Daňovníkovi umožňuje požiadať o výplatu bonusu.

Strana 10

 • „Kto má v riadku 101 nulu (8. strana), nemá možnosť venovať dve percentá dane na verejnoprospešné účely. Začiarkne, že neuplatňuje postup podľa § 50 zákona.

Strana 11

 • Živnostník uvedie počet príloh k priznaniu, napíše dátum a podpíše sa. „ Kto žiada o vyplatenie daňového bonusu, vyznačí, o čo žiada, označí spôsob výplaty, uvedie číslo účtu a kód banky. Opäť napíše dátum a pridá podpis.

(príklad vypracovali joč a Dagmar Bednáriková, daňová poradkyňa)

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 2. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 4. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur
 5. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 6. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 7. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 8. Kam do tepla v januári?
 9. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 10. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 1. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 2. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 4. Tipy pre atraktívne poprsie po dojčení. Plastike povedzte nie
 5. Stanovisko spoločnosti Advokátska kancelária JUDr. Radomír Bžán
 6. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 7. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur
 8. Denník SME oslavuje 25 rokov rekordným počtom predplatiteľov
 9. Najinzerovanejšie zánovné auto roku 2017? Mnohých to prekvapí
 10. Stavebná fakulta STU pozýva na Deň otvorených dverí!
 1. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur 16 235
 2. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 8 143
 3. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 4 711
 4. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru? 2 812
 5. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 2 704
 6. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 2 323
 7. Kam do tepla v januári? 2 305
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 2 064
 9. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate 1 218
 10. Divoký Island: cesta ostrovom ľadu a ohňa 1 208

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Exekučná amnestia sa blíži, štát by odpúšťal dlhy

V poisťovni Dôvera chce dlhy odpustiť štyritisíc ľudí. Či sa s Unionom pripoja k amnestii, ktorú pripravuje štát, zatiaľ nepovedali.

DOMOV

Dobré ráno: Z úst im išli retiazky a klince, opisuje prácu exorcista

Exorcistu vyberie biskup, musí byť kňaz.

KOMENTÁRE

Exekučné amnestie sú nový morálny hazard

Možno do oddlžovania idú s najlepšími úmyslami, ale dopadne to ako vždy.

Neprehliadnite tiež

Sedadlá pre Boeing? Trenčín by ich mohol vyvíjať (rozhovor)

Spoločnosť Adient vyrába sedadlá pre automobilový priemysel. Chce však vstúpiť do leteckého biznisu.

Chýbajú im tisíce ľudí. Dovoľte nám najímať cudzincov, kričia automobilky

Zväz automobilového priemyslu varuje, že tento rok bude kritický. Prístup vlády rozhodne, ako veľmi tu budú koncerny rozširovať investície.

Európska komisia sa zameria na boj proti plastom, musia sa dať recyklovať

Európska komisia vydala smernicu, ktorá ukladá úlohy do roku 2030.

Staviteľovi tunela Višňové hrozí pokuta za meškanie

Tunel mal byť prerazený do konca roka 2017, NDS začala konať.