Živnosť si pýta tlačivo typu B

Daňová priznanie treba podať do 2. apríla.

Živnostníkov dobehnú následky minulého roka. Aj keď nepatril k najlepším, môžu mať vyššiu daň z príjmov.(Zdroj: ILUSTRAČNÉ – FOTOLIA)

BRATISLAVA. Rok 2011 je za nami, no jeho následky ešte pocítime. Celoročný príjem z podnikania vyšší ako 1779,65 eura znamená povinnosť podať daňové priznanie.

Znížila sa nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka i na manželku a už sa neráta životné poistenie či doplnkové dôchodkové sporenie. Tlačivo typu B prešlo niekoľkými zmenami.

Daniari majú problémy

Kto si robí priznanie sám, vie, že najlepším spôsobom je editovateľný formulár. Dosadíte potrebné údaje a ostatné za vás urobí program. Aplikácia e-Dane, do ktorej sa dostanete cez stránku Finančného riaditeľstva, by to mala robiť oddnes.

„Finančné riaditeľstvo predpokladá, že to bude funkčné v piatok,“ povedala včera popoludní Gabriela Dianová z komunikačného oddelenia.

Absencia tlačív je len jedným z problémov v daňovej správe. Pre problémy s prechodom z jedného informačného systému na druhý prišiel o funkciu šéf riaditeľstva Igor Krnáč aj riaditeľ Kompetenčného centra finančných operácií Miroslav Mikulčík.

Bezplatný editovateľný formulár nájdete na stránke spoločnosti KROS.

„Považujeme za vhodné informovať širokú verejnosť o alternatívach pri vyplňovaní daňových priznaní, ktoré už k dispozícii sú,“ píše Ondrej Svoboda z tejto spoločnosti.

Zmenila sa aj platba daní

Daňové priznanie treba podať do 2. apríla. Posledný marcový deň pripadne na sobotu. Aj teraz však bude možnosť odkladu.

Daň na úhradu treba zaplatiť v rovnakom termíne. Dôležité sú aj zmeny účtov. Nové číslo účtu tvorí predčíslie a základné číslo.

Predčíslie je šesťmiestne a označuje druh dane. Samotné číslo účtu je desaťmiestne a každý daňovník má svoje.

Potrebné údaje obsahuje list, ktorý koncom minulého roka poslalo daňové riaditeľstvo. Na prvej strane priznania, vpravo hore, musíte vyznačiť, či ste číslo účtu dostali alebo nie.

ico

Remeselníci už nemajú výnimku

Paušálne výdavky už nemôžu dosiahnuť 60 percent príjmov. Všetci sú si rovní.

Majitelia remeselných živností si už nemôžu znížiť príjmy o 60 percent. Ako všetci ostatní majú možnosť využiť paušál v rozsahu 40 percent.

„Teraz už musia všetci využívať reálne výdavky,“ myslí si Viola Kromerová zo Slovenského živnostenského zväzu.

Ak náklady na prácu prevyšujú 40 percent príjmov plus odvody, oplatí sa preukázať skutočné výdavky. Tí, čo na to mysleli už skôr, sa mohli pripraviť. Robiť to poctivo však znamená značné administratívne zaťaženie.

Kromerová hovorí, že drobné podnikanie komplikuje aj povinnosť používať fiškálnu pokladnicu. Od januára ju musí mať väčšina predajcov a poskytovateľov služieb. „Nemôžu prijímať platby v hotovosti, a to robí naozaj problém.“

ico

Základné údaje

Povinnosť podať priznanie

 • Fyzická osoba musí podať daňové priznanie, ak má zdaniteľné príjmy za rok 2011 vyššie ako 1779,65 eura. Živnostník podáva priznanie, aj keď má nižšie príjmy, ale vykazuje daňovú stratu.

Oslobodené príjmy

 • Ak ide o samostatnú zárobkovú činnosť a prenájom nehnuteľností, nezdaňujú sa príjmy z niektorých príležitostných činností ani z prenájmu do 500 eur.

Paušálne výdavky

 • Príjmy zo samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu možno znížiť o 40 percent. Na príjmy z príležitostnej poľnohospodárskej výroby sa vzťahuje možnosť paušálneho zníženia o 25 percent.

Možnosti zníženia základu

 • Ak základ dane je do 18 538 eur, nezdaniteľná časť na daňovníka je 3559,30 eura. Nezdaniteľná časť na manželku (manžela) má vo väčšine prípadov limit v rovnakej výške. Ak jej (jeho) vlastný príjem nedosiahol 3559,30 eura, odčíta sa od tejto sumy. Ide o príjem za celý rok znížený o zaplatené odvody.

Daňový bonus

 • Kto živí dieťa, môže si znížiť aj daň – o daňový bonus. Rodič s príjmami z podnikania má túto možnosť, ak priznal aspoň 1902 eur a vykázal základ dane. Bonus na jedno dieťa za rok 2011 je 243,18 eura.

Minimálna výška dane

 • Daň na úhradu musí byť vyššia ako 3,32 eura.
ico

Aké chyby robí najviac živnostníkov?

Niektoré chyby sa opakujú. Pod iné sa podpisujú legislatívne zmeny.

Máte aktuálne daňové priznanie? Minuloročné tlačivo už neobstojí. Gabriela Dianová z Finančného riaditeľstva hovorí, že tlačivo nie je platné.

K mnohým chybám vedie nedbanlivosť. „Nie je dodržaná predpísaná forma písma a dokument nie je čitateľný pre skenovacie zariadenie.“

Na začiatku tlačiva

Prvé, čo treba vypísať, je daňové identifikačné číslo alebo rodné číslo. Okrem prvej strany musí byť v záhlaví každého listu – mnohí na to zabúdajú.

info
Povinné prílohy
 • Jednoduché účtovníctvo: výkazy o príjmoch a výdavkoch a o majetku a záväzkoch.
 • Podvojné účtovníctvo: súvaha, výkaz ziskov a strát a poznámky.
 • Kópia rodného listu dieťaťa, potvrdenie o návšteve školy alebo o prídavkoch na deti.
 • Doklady o príjmoch zo závislej činnosti.
Zdroj: Finančné riaditeľstvo

Ďalšie problémy na začiatku tlačiva robí druh priznania a zdaňovacie obdobie. Ak ide o riadne priznanie, treba zaškrtnúť prvú z možností. Obdobím, za ktoré sa robí, je rok 2011.

„Často chýbajú prílohy, ktoré sú povinnou súčasťou priznania,“ pokračuje Dianová. Logicky potom chýba aj údaj o počte príloh na poslednej strane priznania.

Na konci tlačiva

Z nedbanlivosti často chýba aj podpis pod celým priznaním. Vyžaduje sa aj v prípade žiadosti o výplatu daňového bonusu alebo žiadosti o vrátenie preplatku.

ico

Ako vyplniť daňové priznanie

Najľahší spôsob administratívy sú takzvané paušálne výdavky. Z príjmov odčítate 40 percent plus odvody a máte základ dane. V minulom daňovom priznaní využilo túto možnosť vyše 190-tisíc ľudí.

Strana 3

 • „Živnostník má pred sebou VI. oddiel.
 • Tabuľka: Príjmy zapíše do riadku 2. Vypočíta 40 percent z tejto sumy, pripočíta zaplatené odvody do Sociálnej a do zdravotnej poisťovne a zapíše do vedľajšieho stĺpca.
 • Príjmy zdanené zrážkovou daňou sa už neuvádzajú. Ide napríklad o autorské odmeny za články do novín, úroky z banky, ale aj preplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia.
 • Pod tabuľkou sú rôzne kolónky. Prvá z nich si pýta počet mesiacov samostatnej zárobkovej činnosti v minulom roku.
 • Potom je dôležité zaškrtnúť: Pri príjmoch podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona uplatňujem výdavky percentom z príjmov. Nasledujú údaje o odvodoch. Na rozdiel od minulosti ich treba rozlíšiť.

Strana 4

 • Príjmy mínus výdavky rovná sa čiastkový základ dane. Kladný rozdiel patrí do riadku 39.
 • Záporný rozdiel by signalizoval stratu. Paušálne výdavky to však neumožňujú. Základ dane treba zopakovať v riadku 43.
 • Prenájom nehnuteľností má samostatný základ dane okrem prípadu, keď súvisí s podnikaním.

Strana 7

 • Ak živnostník nemal daňovú stratu, prejde na výpočet základu dane. Ide o súčet jednotlivých čiastkových výsledkov.
 • Daňovníkovi, ktorý mal iba príjmy z podnikania, stačí opísať riadok 43 (4. strana). Najprv vyplní riadok 69 a potom niekoľko riadkov na tej istej strane.

Strana 8

 • Nasleduje zníženie základu dane zo zákonom vymedzených dôvodov a výpočet dane. Prvé zníženie si uplatníte na seba ako na daňovníka.
 • Druhý možný prípad je na manželku: 3559,30 eura mínus jej vlastný príjem. Napríklad, ak poberala iba rodičovský príspevok, neodčíta sa nič. Štátne sociálne dávky sa nepovažujú za vlastný príjem.
 • Výpočet dane si vyžaduje súčet dvoch predchádzajúcich riadkov, ale iba do výšky základu dane pred znížením. Pri maximálnom znížení je definitívny základ dane rovný nule. Je to riadok 85. Z tejto sumy sa vypočíta 19 percent. Výsledok zaokrúhlený na centy nadol patrí do riadku 86.
 • Kto živí dieťa, si môže uplatniť nárok na daňový bonus. Sumu zodpovedajúcu počtu detí v domácnosti a dĺžke vyživovacej povinnosti v minulom roku uvedie v riadku 100. Keď ju odčíta od nulovej dane, je to stále nula. Živnostník vyplní aj riadok 103.

Strana 9

 • „Dôležitý je riadok 104. Daňovníkovi umožňuje požiadať o výplatu bonusu.

Strana 10

 • „Kto má v riadku 101 nulu (8. strana), nemá možnosť venovať dve percentá dane na verejnoprospešné účely. Začiarkne, že neuplatňuje postup podľa § 50 zákona.

Strana 11

 • Živnostník uvedie počet príloh k priznaniu, napíše dátum a podpíše sa. „ Kto žiada o vyplatenie daňového bonusu, vyznačí, o čo žiada, označí spôsob výplaty, uvedie číslo účtu a kód banky. Opäť napíše dátum a pridá podpis.

(príklad vypracovali joč a Dagmar Bednáriková, daňová poradkyňa)

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Recenzie.sme.sk udelili 60 certifikátov Ocenený expertmi
 2. 5 krokov k vlastnému bývaniu
 3. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 4. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 5. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 6. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 7. Inteligencia vo všetkom
 8. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo
 9. Continental spúšťa dlhodobý test pneumatík s vodičmi z Facebooku
 10. Čo sa môže stať, keď šetríte na zateplení?
 1. BILLA a Jamie Oliver pozývajú deti do zázračnej záhradky!
 2. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 3. Odšťavovač s veľkým plniacim otvorom? Nenachytajte sa!
 4. Advokáti budú v stredu bezplatne radiť v 8 mestách
 5. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 6. Apartmány s výnosom až 4% v lyžiarskom stredisku Obergurgl
 7. Finále súťaže CEWE Fotokniha roka 2016
 8. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 9. Východniari investujú do bývania spomedzi regiónov najviac
 10. Recenzie.sme.sk udelili 60 certifikátov Ocenený expertmi
 1. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 23 278
 2. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 8 680
 3. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie 7 927
 4. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 7 800
 5. 5 krokov k vlastnému bývaniu 4 647
 6. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo 3 917
 7. Moderný bungalov očami mladých architektov 1 936
 8. Rodinná dovolenka v Burgenlande 1 805
 9. Continental spúšťa dlhodobý test pneumatík s vodičmi z Facebooku 1 610
 10. Pôžička, ktorá odmeňuje? Nie, nepomýlili sme sa 1 527

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Francúzsky analytik: Le Penová je v pozícii, z ktorej sa nevyhráva

Veriť, že Rusko je za všetkým zlé, je nesprávne, rovnako ako veriť tomu, že Rusko nemá vplyv, hovorí pre SME analytik FLORENT PARMENTIER.

SVET

Kremeľ smúti. Jeho favoritka Le Penová vo voľbách nevyhrala

Macron je kandidátom Bruselu a Merkelovej, Le Penová je z ľudu, opakujú ruské štátne médiá.

KOMENTÁRE

V čom majú Mihál s Beblavým výhodu

Môžu sa stať rozhodujúcou silou.

KOMENTÁRE

Moskvu zbavia jedného z jej symbolov

Chruščovky zbúrajú, milióny ľudí sa presťahujú.

Neprehliadnite tiež

Kataster bude splácať milióny za pochybný tender, o vinníkoch mlčia

Úrad musí vrátiť 14 miliónov eur za pochybné súťaže. Či peniaze aspoň sčasti zosobní zodpovedným ľuďom, mlčí.

Viedenské letisko straší Bratislavou. Bojí sa o tisícky pracovných miest

Najväčšie rakúske letisko chce postaviť tretiu pristávaciu dráhu. Tamojší súd však jej výstavbu zakázal. Teraz inzeruje alarmujúce slogany

Ovocie zamrzlo u nás aj v Poľsku. O koľko zdražejú jablká a jahody?

Premiér Robert Fico hovorí o odškodňovaní ovocinárov. Nárok však nebudú mať všetci.

Stovky zamestnávateľov ponúknu na veľtrhu 31 tisíc pracovných miest

Veľtrh práce nie je určený len ľuďom, ktorí si hľadajú prácu, ale aj pre generáciu vstupujúcu na trh práce.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop