Dôchodcom dá štát na dovolenku 50 eur

Výška štátnej dotácie na rekreácie pre seniorov sa oproti vlaňajšku nezmenila. Peňazí je však menej ako vlani.

Oddýchnuť si za štátom dotované ceny môžu všetci nepracujúci dôchodcovia okrem invalidných.(Zdroj: Ilustračné - Fotolia)

BRATISLAVA. Štát aj tento rok prispeje seniorom na rekreáciu. Ministerstvo práce celkovo vyčlenilo pre dôchodcov 525­tisíc eur, odrekreovať sa bude môcť desať a pol tisíca seniorov. Štát každému dôchodcovi prispeje sumou 50 eur.

Výška príspevku sa oproti vlaňajšku nezmenila, štát však poskytne menej peňazí a na dotovanú dovolenku bude tak môcť nastúpiť o 1400 seniorov menej.

Tento rok to bude skôr

Ministerstvo práce to zdôvodňuje tým, že vlani sa nevyčerpala celá dotácia, ktorú poskytli Konfederácii odborových zväzov.

„Suma schválenej dotácie je síce nižšia ako minulý rok, ale oproti skutočnej použitej dotácii na rekreácie v roku 2011 je vyššia o 92 500 eur, keďže dotácia konfederácie nebola využitá v poskytnutej výške,“ vysvetľuje Daniela Šulcová z mediálneho odboru rezortu práce.

Konfederácia prostredníctvom prezidenta Miroslava Gazdíka tvrdí, že dotáciu nestihli vyčerpať, pretože im ju ministerstvo práce odkleplo neskoro.

Vlani mohli dôchodcovia na dotované dovolenky nastúpiť až v júni. Teraz by to mohlo byť v niektorých prípadoch už v apríli.

Opäť dvaja organizátori

Tak ako vlani, aj tento rok peniaze od ministerstva dostali dve organizácie – Jednota dôchodcov Slovenska a Konfederácia odborových zväzov.

„Združeniu kresťanských seniorov Slovenska nebola schválená dotácia z dôvodu nesplnenia kritérií odborného hodnotenia,“ hovorí Šulcová z ministerstva práce.

Jednote pribudli dvoje kúpeľov

Cez Jednotu dôchodcov si bude môcť oddýchnuť v jednom z piatich kúpeľných stredísk 4000 dôchodcov. Vlani to bolo len 2500. Jednota dôchodcov hodnotí vlaňajšie kúpelné rekreácie pozitívne – vypredali sa všetky miesta.

K vlaňajším kúpeľom v Nimnici, Turčianskych Tepliciach a v Dudinciach, sa tento rok majú pridať ešte kúpele v Tatranských Zruboch a Trenčianskych Tepliciach.

Na rekondičné pobyty sa budú môcť prihlásiť všetci dôchodcovia, ktorí spĺňajú zákonné podmienky, nie iba členovia Jednoty dôchodcov. Najskôr tak však môžu urobiť v máji.

V cene šesťdňového pobytu v kúpeľoch budú mať dôchodcovia poskytnutý balík rehabilitačných a liečebných procedúr, lekársku prehliadku a celodennú stravu.

Cena pobytu by sa mala pohybovať od 57 do 141 eur v závislosti od počtu procedúr a kvality ubytovania. Táto suma je už po odrátaní 50-­eurovej štátnej dotácie.

Konečné zmluvy so zariadeniami ešte nemá Jednota dôchodcov podpísané, sumy sú však súčasťou zmluvy o budúcej zmluve.

„Definitívne bude všetko jasné po skončení verejného obstarávania,“ hovorí Igor Fabián z Jednoty dôchodcov. S ponukami týchto kúpeľných zariadení však Jednota dôchodcov získala štátnu dotáciu.

Každý senior pobyt zaplatí pri nástupe, pričom bude tiež musieť podpísať čestné vyhlásenie, že dotáciu čerpá iba jedenkrát v bežnom roku.

Každé z kúpeľov by mali mať vyčlenených 800 miest pre seniorov s dotovaným poukazom.

Na dotovaný pobyt prostredníctvom Jednoty dôchodcov Slovenska by sa malo dať nastúpiť od polovice mája. Ukončenie predpokladajú v polovici decembra.

Odborári vyberú víťaza tento týždeň

Prostredníctvom Konfederácie odborových zväzov sa teda tento rok bude môcť odrekreovať 6500 dôchodcov. Vlani dostali dotáciu takmer pre desaťtisíc dôchodcov.

Odborári zatiaľ nechcú prezradiť, v ktorých zariadeniach sa budú môcť dôchodcovia odrekreovať. Doteraz to však vždy zabezpečovali cez svoju sieť hotelov Sorea. Na otázku, či to tak bude aj tento rok, prezident Gazdík odpovedal: „Nepotvrdzujem ani nevyvraciam túto informáciu.“

Odborári by mali vybrať víťaza tendra ešte tento týždeň, zatiaľ všetky podklady nasvedčujú tomu, že to bude opäť Sorea.

Tá vlani poskytla desať svojich hotelov a dve zariadenia partnerských organizácií roztrúsených po celom Slovensku. Najvyhľadávanejšie už tradične boli v Tatrách.

Oddýchnuť by si prostredníctvom odborárov mohli dôchodcovia už v apríli. Píše sa to v žiadosti o udelenie dotácie. Pobyty by sa mali ukončiť v decembri.

ico

Užiť si relax môžete aj bez dotácie

Ísť na seniorský pobyt do kúpeľov môžete skôr, ako začnú organizácie ponúkať dotované pobyty. Kúpele majú špeciálne programy zvyčajne s nižšími cenami ako pri klasických pobytoch. Sú však o niečo drahšie ako tie, ktoré dotuje štát.

Vlani sa rehabilitačné pobyty, ktoré organizovala Jednota dôchodcov Slovenska, rozchytali veľmi rýchlo. Predaj sa začal v júni, a v júli už boli naplnené kapacity.

Seniori sa zapisovali na čakacie listiny. Viacerí z nich sa na pobyt dostali, niektorí totiž objednané pobyty odriekli.

Dá sa ísť skôr

Lacnejší rehabilitačný pobyt si môžu dôchodcovia užiť aj v prípade, že budú vypredané kapacity. Prípadne aj vtedy, ak by niekto chcel ísť do kúpeľov skôr, ako sa začnú poskytovať štátom dotované rekreácie – na jar v marci a v apríli.

Väčšina zariadení má totiž pre seniorov vyhradený špeciálny program, ktorý je síce o niečo drahší ako dotovaný pobyt, zvyčajne je však o dosť lacnejší ako tradičná ponuka.

Napríklad v kúpeľoch v Trenčianskych Tepliciach ponúkajú pobyt pre seniorov od 183 eur. V Nimnici začína senior pobyt na cene 137 eur, v Dudinciach do konca marca ponúkajú seniorom pobyt za 154 eur.

V Turčianskych Tepliciach tiež ponúkajú akciový relax pre seniorov do konca apríla za cenu od 140 eur, Tatranské Zruby majú jednu cenu 258 eur.

Cena závisí od služieb

Výsledná suma za pobyt závisí i od kvality ubytovania. Kúpeľné zariadenia ponúkajú seniorom v cene štyri až šesť nocí s plnou penziou a niekoľkými procedúrami a ďalšími doplnkovými službami, ako sú vstup do wellness zadarmo či tanečný večer.

ico

Odborári zabezpečia karaoke

Ak sa rozhodnete ísť na dotovanú dovolenku cez odborárov, budete si môcť vybrať najmenej z ôsmich hotelov.

Dôchodcovia, ktorí sa vyberú na dotovanú dovolenku cez Konfederáciu odborových zväzov, si budú môcť užiť zábavu na karaoke šou, opekať si na garden party s hudbou, užiť si tanečný večierok, zahrať si bowling, minigolf, tenis, oddýchnuť si v akvarelax centre.

Hoci odborári nechcú zatiaľ povedať, v ktorých konkrétnych hoteloch sa budú môcť dôchodcovia zrekreovať, majú jasno v tom, čo im zariadenia budú musieť poskytnúť – píšu o tom v žiadosti o poskytnutie dotácie.

Najmenej dva hotely musia byť na západnom Slovensku, tri v regióne stredného Slovenska, z toho dva z nich v Nízkych Tatrách. A aspoň tri musia byť na východe, z toho dva v lokalite Vysokých Tatier.

Dotovaný pobyt cez odborárov bude trvať šesť nocí s plnou penziou, v deň nástupu s večerou a v deň odchodu s raňajkami.

Dôchodcovia budú ubytovaní v dvojlôžkových izbách, ak pôjde o manželov, ostatní najviac v trojlôžkových izbách.

ico

Kto môže ísť na dotovanú rekreáciu

 • Občan SR s trvalým pobytom na Slovensku.
 • Záujemca musí dokladovať, že je poberateľom starobného, predčasného starobného alebo výsluhového dôchodku, ďalej že nemá príjem zo závislej činnosti, z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti. Toto sa dokladuje podpisom čestného vyhlásenia, že spĺňa zákonné podmienky.
 • Invalidný dôchodca nárok na štátnu dotáciu na rekreáciu nemá.
 • Za jeden rok možno ísť len na jeden dotovaný pobyt.

Zdroj: zákon o dotáciách ⋌v pôsobnosti ministerstva práce

ico

Čo ponúkali vlani odbory

Odborári poskytovali vlani dovolenky cez sieť hotelov Sorea:

 • Hotel Sorea Sĺňava, Piešťany, cena od 138 eur do 149 eur
 • Hotel Sorea SNP, Jasná pod Chopkom, cena od 138 eur do 160 eur
 • Hotel Sorea Máj, Liptovský Ján, cena od 195 eur do 230 eur
 • Hotel Sorea Ďumbier, Liptovský Ján, cena od 116 eur do 146 eur
 • Hotel Sorea Titris, Tatranská Lomnica, cena od 155 eur do 232 eur
 • Hotel Sorea Urán, Tatranská Lomnica, cena od 149 eur do 205 eur
 • Hotel Sorea Hutník I, Tatranské Matliare, cena od 140 eur do 179 eur
 • Hotel Sorea Hutník II, Tatranské Matliare, cena od 122 eur do 140 eur
 • Horský hotel Sorea Hrebienok, Starý Smokovec, cena od 122 eur do 167 eur,
 • Hotel Sorea Ľubovňa, Stará Ľubovňa, cena od 128 eur do 140 eur,
 • Hotel Gladius, Topoľníky, cena od 100 eur do 115 eur,
 • Penzión Oravská Horáreň, cena od 77 eur do 140 eur.
ico

Kúpele, ktoré budete môcť tento rok navštíviť

Oproti minulému roku Jednota dôchodcov rozšírila počet kúpeľných zariadení, kde si budú môcť seniori oddýchnuť so štátnou dotáciou 50 eur.

Kúpele Nimnica

Čo ponúkajú: soľná jaskyňa, masáže, medicínsky wellness, teploliečba, bazén.

Poskytované procedúry: skupinové cvičenie v bazéne, masáž, škótsky strek, striedavé nožné kúpele, vírivý kúpeľ, šlapací kúpeľ, perličkový kúpeľ, uhličitý kúpeľ, liečebný telocvik, elektroliečba napríklad jednoduchá galvanizácia, solux, ultrazvuk, hydrogalvan, diathermia krátkovlnná alebo dlhovlnná, inhalácia, plynové injekcie, parafínové zábaly, mechanoterapia.

Čo liečia: onkologické choroby, choroby obehového ústrojenstva, choroby tráviaceho ústrojenstva, choroby z poruchy látkovej premeny a žliaz s vnútornou sekréciou, netuberkulózne choroby dýchacích ciest, nervové choroby, choroby pohybového ústrojenstva, ženské choroby, choroby z povolania.

Cena za pobyt:

57 eur za izbu 2. kategórie, v cene je 5 procedúr, cena platí v sezóne aj mimo nej.

97 eur za izbu 2. kategórie, v cene je 15 procedúr, cena platí do októbra, po tomto dátume je cena 81 eur.

102 eur za izbu 1. kategórie, v cene je 5 procedúr, cena platí po celý rok.

141 eur za izbu 1. kategórie, v cene je 15 procedúr, cena platí do októbra, potom je cena 121 eur.

Kontakt: Recepcia, spojovateľka: 042/46 08 111 www.kupelenimnica.sk e-mail: nimnica@kupelenimnica.sk

Vojenské zdravotnícke zariadenie Tatranské Zruby

Čo ponúkajú: posilňovňa, stolný tenis, jogging, tenisový kurt, volejbalové a basketbalové ihrisko, vonkajšie ohnisko.

Poskytované procedúry: sauna, kúpeľná liečba napríklad vírivý kúpeľ cascade, spa vaňa, škótske striedavé streky, šliapací kúpeľ, masáže, solárium, elektroliečba – napríklad liečba ultrazvukom, magnetoterapia či impulzoterapia, teploliečba – napríklad lymfodrenáž či rašelinové obklady, svetloliečba, inhalácie, oxygenoterapia.

Čo liečia: netuberkuóznych dýchacích ciest, stavy po operáciách dolných i horných dýchacích ciest a pľúc, hypertofické a atrofické zmeny horných dýchacích ciest, alergické nádchy, chronická choroba nosnej dutiny, choroby z povolania.

Čo liečia: netuberkulózne dýchacie cesty, stavy po operáciách dolných i horných dýchacích ciest a pľúc, hypertofické a atrofické zmeny horných dýchacích ciest, alergické nádchy, chronickú chorobu nosnej dutiny, choroby z povolania.

Cena za pobyt:

109,50 eura za izbu 1. kategórie v sezóne od mája do septembra, V cene je 15 procedúr.

94 eur za izbu 1. kategórie mimo sezóny. V cene je 15 procedúr.

Kontakt: Tel. č.: 052/ 442 27 51/2, 052/ 4267 123 e-mail: zruby@vzz.sk tatranskezruby.sk

Slovenské liečebné kúpele Turčianske Teplice

Čo ponúkajú: wellness, medovú masáž, Spa a akvapark.

Poskytované procedúry: liečba zlatom, vodoliečba napríklad rubínový kúpeľ, rašelinový kúpeľ, škótske streky, teploliečba – rašelinový alebo parafínový obklad, saunový svet, masážne procedúry, pohybové aktivity, ako sú pilates, joga, akvabik, wellness procedúry.

Čo liečia: onkologické choroby, choroby tráviaceho ústrojenstva, nervové choroby, choroby obličiek a močových ciest, ženské choroby, choroby z povolania.

Cena za pobyt:

110 eur za izbu 1. kategórii, v cene je 5 procedúr a tri vstupy do akvaparku, cena platí do októbra, po tomto dátume je cena 90 eur.

130 eur za izbu 1. kategórie, za 15 procedúr plus tri vstupy do akvaparku. Cena platí do októbra, po sezóne je cena 110 eur.

Kontakt: Tel. č.: 043/4913 861 e-mail: rezervacie@therme.sk www.therme.sk

Hotel Prameň Dudince

Čo ponúkajú: fitnes, relax centrum s masážnym krytým bazénom, kúpeľnú liečbu.

Poskytované procedúry: skupinový telocvik, individuálny telocvik, klasická masáž, stacionárny bicykel, perličkový kúpeľ, vírivý kúpeľ, šliapací kúpeľ, ultrazvuk, elektroliečba, magnetoterapia, parafínový zábal, kryogel, fototerapia – polarizované svetlo.

Čo liečia: choroby pohybového ústrojenstva, neurologické choroby a kardiovaskulárne choroby.

Cena za pobyt:

109 eur za izbu 1. kategórie, v cene je 10 procedúr. Cena platí do konca roka.

Kontakt: Tel. č.: 045/52 44 100, 0915/532 513 e-mail: info.pramen@gmail.com www.dudincepramen.sk

Kúpele Trenčianske Teplice

Čo ponúkajú: k dispozícii sú tri tenisové dvorce a minigolfová dráha s 18 jamkami.

Poskytované procedúry: napríklad akupunktúra, bahenné zábaly, elektroterapia, fínska sauna, galvanoterpia, joga, inhalácie, klasická masáž, šliapací kúpeľ, vodná cesta. Laseroterapia, liečebný telocvik, magnetoterapia, parafínový zábal, perličkový kúpeľ, plynové injekcie, podvodná masáž, .

Čo liečia: reumatické choroby, zápalové ochorenia chrbtice, neuralgie, stavy po operáciách a úrazoch pohybového aparátu.

Cena za pobyt:

99 eur v sezóne od mája do septembra, v cene je 5 procedúr.

85 eur od októbra do decembra za izbu 1. kategórie, v cene je 5 rocedúr.

135 eur v sezóne od mája do septembra, v cene 15 procedúr.

115 eur mimo sezóny od októbra do septembra, v cene je 15 procedúr.

Kontakt: Tel. č. 054 788 0880 www.trencianske.sk

Vysvetlivky

2. kategória – sociálne zariadenia sú na chodbe, v izbe je iba umývadlo.

1. kategória – v izbe sú sociálne zariadenia, telefón a televízor.

Ceny sú po zohľadnení štátnej dotácie.

Poznámka:

V cene pobytu je plná penzia. Členovia Jednoty dôchodcov Slovenska sa na pobyty môžu nahlasovať cez krajské a okresné organizácie Jednoty, nečlenovia priamo v zariadeniach. Nahlasovať sa môžu všetci začať najskôr v máji.

Zdroj: Jednota dôchodcov

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 3. Rastie nám pokrivená generácia?
 4. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 7. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 2. Rastie nám pokrivená generácia?
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 4. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 5. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 7. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Slávnostná imatrikulácia SvF STU v Bratislave
 10. Univerzita vyTVORená nápadmi študentov!
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 19 964
 2. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 4 892
 3. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 2 769
 4. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 2 391
 5. Kedy sa refinancovanie oplatí? 2 274
 6. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 2 150
 7. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 1 732
 8. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 1 651
 9. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 1 496
 10. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 235

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.

Neprehliadnite tiež

Bystrica má novú autobusovú stanicu. Pozrite sa, ako sa menila

Predchádzajúca stanica bola otvorená v 80. rokoch a nikdy nebola celkom dokončená, nový terminál je najmodernejší v krajine.

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

Hľadá sa EY Podnikateľ roka, víťaz pocestuje do Monte Carla

Do súťaže môžu podnikateľov nominovať aj ich zákazníci alebo známi.

Nová dotácia. Časť drevodomu zaplatí po novom štát

Tento rok rozdelí rezort pôdohospodárstva na montované domy z dreva milión eur. Výška podpory bude závisieť od regiónu