BRATISLAVA. Len šesť krajín v Európskej únii malo v januári vyššiu nezamestnanosť ako Slovensko. V nelichotivej štatistike nás predbehli napríklad Španielsko, Grécko, Portugalsko či Írsko.
„Stále patríme ku krajinám, ktoré kríza postihla najviac,“ odôvodňuje naše umiestnenie prognostik SAV Vladimír Baláž.
Bez práce 24 miliónov
U nás bola v januári nezamestnanosť 13,3 percenta. Schopných nastúpiť do práce je podľa Ústredia práce takmer 370tisíc ľudí.
„Keďže je Slovensko výrazne závislé od priemyselnej výroby, investorov a chýbajú mu sektory s vyššou tvorbou pridanej hodnoty, doplatilo na globálny ekonomický vývoj horšie než priemer Európy,“ povedal šéf personálnej agentúry Trenkwalder Ľuboš Sirota. Štát podľa neho nevedel zareagovať.
Za rastom nezamestnanosti je podľa hlavného analytika Volksbank Vladimíra Vaňa aj tlak na optimalizáciu nákladov. V prvom polroku je stále riziko tlaku na nezamestnanosť, tvrdí.
V únii bola v prvom mesiaci nezamestnanosť rekordných 10,1 percenta. Za rok sa nezamestnanosť zvýšila o 0,7 percentuálneho bodu. Celkovo je v únii bez práce asi 24 miliónov ľudí. Vyplýva to z údajov Eurostatu.
Bez práce a skúseností
Veľkým problémom sú najmä mladí ľudia do 25 rokov, ktorí sa nevedia zamestnať. Firmy ich nechcú najmä pre nedostatok skúseností. Nemajú ani pracovné návyky. V únii nevie nájsť prácu viac ako päť miliónov mladých ľudí.
Pri zamestnávaní mladých sme na tom ešte horšie ako pri celkovej nezamestnanosti. Po Španielsku a Grécku sme s 36percentnou nezamestnanosťou mladých na treťom mieste.
O tom, ako sa majú ľudia do 25 rokov v únii zamestnať, rokujú aj predstavitelia únie na prebiehajúcom summite. Baláž je pesimista: „Únia to nemá ako riešiť.“ Najskôr sa podľa neho musí zvýšiť dopyt, až potom môžu vznikať nové miesta.