SME

Programová ponuka káblovky nie je trvalá

Vyradenie vášho obľúbeného kanálu z balíka káblového operátora nie je porušením zmluvných podmienok. Aspoň to tvrdia spoločnosti.

(Zdroj: Ilustračné - Fotolia)

BRATISLAVA. Spoločnosť UPC od januára neponúka športový kanál Nova Sport. Ich klienta Jozefa z Bratislavy to hnevá.

Hlavným dôvodom, prečo si objednal káblovú televíziu, bol práve tento športový kanál, ktorý vysiela napríklad priame prenosy z americkej hokejovej NHL.

UPC síce ponúkla iné športové kanály, tie však vysielajú buď nemeckú futbalovú ligu, alebo slovenskú hokejovú ligu. Hovorca UPC Jaroslav Kolár tvrdí, že rokujú s ďalšou športovou televíziou, ktorá by bola náhradou za Nova Sport.

Čo je v balíku

Jozef však spokojný nie je. Chcel by prejsť k inému káblovému operátorovi, ktorý jeho obľúbený kanál v ponuke má.

Problémom je však to, že je viazaný zmluvou na dva roky a tá sa skončí až koncom tohto roka. Ak zmluvu vypovie predčasne, musel by zaplatiť zmluvnú pokutu 106 eur.

Jozef pri podpisovaní zmluvy dostal do rúk aj programovú ponuku. V balíku Digital Basic je kanál Nova Sport zaradený.

Je preto presvedčený, že môže vypovedať zmluvu bez nároku spoločnosti na zmluvnú pokutu, keďže spoločnosť podľa neho porušila podmienky.

Kolár však tvrdí, že programová ponuka nie je záväzná. „Spoločnosť UPC ako poskytovateľ služby zmluvu neporušila.“

Vyradenie jednej stanice podľa neho nemôže byť porušením zmluvy ani zmluvných podmienok. „Treba si uvedomiť, že nijaký operátor nemôže garantovať nemennosť programovej ponuky, ktorá je aktuálna ku dňu podpísania zmluvy,“ dodáva Kolár.

Faktom je tiež to, že káblový operátor má vo všeobecných podmienkach, ktoré sú súčasťou zmluvy, klauzulu, ktorá ho oprávňuje stiahnuť niektorý kanál z ponuky.

Kanály vyraďujú viacerí operátori

Rovnakú prax majú aj ostatní kábloví operátori. „Z dôvodov, že operátor často nemôže zaistiť, že daný kanál bude naďalej existovať, alebo disponovať vysielacími právami pre Slovensko, majú všetci operátori vyhradenú možnosť zmeny kanálového rastra,“ vysvetľuje prax káblových či satelitných operátorov hovorca spoločnosti Satro Marek Michlík.

Zmluvy podľa operátorov so zákazníkmi neobsahujú záväzok poskytovať konkrétne stanice.

Napríklad ak vysielateľ zvýši poplatok za zaradenie niektorej stanice, operátor ju buď musí vyradiť z ponuky, nahradiť inou stanicou, alebo zvýšiť cenu balíka.

„Jeden zákazník sa potom z novej stanice teší, druhý sa naopak hnevá, že jeho obľúbená stanica bola vyradená a tretí tieto stanice nesleduje a zmenu si ani nevšimne,“ vraví zase Roman Greguš zo spoločnosti Slovanet.

Hovoria o náhradách

Oslovení operátori priznávajú, že už boli v situácii, keď museli vyradiť niektoré z kanálov.

„Zvyčajne je to spôsobené zrušením kanálu, prípadne ak jeho vysielateľ stratí práva na naše územie,“ konštatuje Michlík.

„Takáto nepríjemnosť sa nám stala pri programe Digi Sport.hu. Maďarský majiteľ musel rešpektovať rozhodnutie medzinárodného súdneho dvora o zákaze presahu vysielania cez hranice,“ vysvetľuje Adriana Hosťovecká z Digi Sport.

Rovnako všetci jednohlasne tvrdia, že ak dôjde k vyradeniu, "vždy je snahou priniesť náhradu v podobe iného kanálu alebo programového balíčka“, hovorí Tomáš Palovský zo Slovak Telekom.

Jozef sa napriek týmto zabezpečeniam operátorov má právo obrátiť na súd, aby preskúmal všeobecné podmienky spoločnosti.

„Zákon chráni spotrebiteľa pri uzatváraní zmlúv s dodávateľmi aj tak, že definuje takzvané neprijateľné podmienky v zmluvách, ktoré ak sa v zmluve nachádzajú, sa zo zákona považujú za neplatné,“ hovorí právnik Martin Provazník z advokátskej spoločnosti bnt.

Dodáva však, že to, či je niektorá zmluvná podmienka neprijateľná, môže určiť len súd.

ico

Okresanie balíkov môže byť nelegálne

Operátori si vyhradili možnosť znížiť počet programov v balíku aj o sto percent.

Poskytovateľ si vyhradzuje právo meniť vo svojej programovej ponuke ponúkané televízne a rozhlasové programy, ako aj trvale alebo prechodne znížiť ich celkový počet.

Tieto zmeny nie je povinný osobitne oznamovať užívateľovi. Táto klauzula je súčasťou všeobecných podmienok spoločnosti UPC Broadband Slovakia.

V podstate identickú formuláciu má aj spoločnosť Slovak Telekom. V podobnom duchu sa nesú všeobecné podmienky aj iných poskytovateľov.

Neprijateľná podmienka

Právnik Martin Provazník si myslí, že toto ustanovenie by súd mohol považovať za neprijateľnú podmienku.

info
Ako sa brániť
  • O neprijateľnosti obchodných podmienok hovorí Občiansky zákonník. Ide o § 53 ods. 4 písm. i) a tiež § 53 ods. 4 písm. h)
  • Rozhodnúť o neprijateľnosti môže len súd.

„Občiansky zákonník uvádza, že za neprijateľnú podmienku sa považuje aj také ustanovenie, ktoré umožňuje dodávateľovi jednostranne zmeniť zmluvné podmienky bez dôvodu dohodnutého v zmluve,“ vysvetľuje právnik.

„Zároveň sa za neprijateľnú podmienku považuje aj také ustanovenie, ktoré prikazuje spotrebiteľovi, aby splnil všetky záväzky aj vtedy, ak dodávateľ nesplnil záväzky, ktoré vznikli,“ dodáva.

Podľa neho by z týchto dôvodov mohol súd dospieť k záveru, že jednostranná bezdôvodná zmena služby, ako je zmena televíznych programov, ktorých poskytovanie bol užívateľov dôvod uzavretia zmluvy, je bez zmeny ceny v rozpore s Občianskym zákonníkom.

Ľubovoľný počet

Teoreticky totiž môže operátor vďaka ustanoveniu vo všeobecných podmienkach jednostranne, bezdôvodne a bez zmeny ceny zmeniť, respektíve znížiť počet televíznych programov.

A to nielen o jeden televízny program, no aj akýkoľvek iný počet televíznych programov.

ico

Zmeniť podmienky nie je veľmi reálne

Kedy môže zákazník odstúpiť od zmluvy bez sankcií?

V troch prípadoch. Ak neakceptuje podstatné zmeny zmluvných podmienok. Ak podnik ani po opakovanej uznanej reklamácii neposkytuje službu podľa zmluvy alebo ju neposkytuje v stanovenej kvalite. Alebo v prípade, ak podnik neoznámi účastníkovi výsledok prešetrenia reklamácie. Lehota pri všetkých prípadoch je mesiac od danej skutočnosti.

Má zákazník reálnu možnosť zmeniť niečo v obchodných podmienkach zmlúv, napríklad káblových operátorov?

Vo všeobecných obchodných podmienkach je zvyčajne ustanovenie, že ak záujemca nesúhlasí s podmienkami, má právo uzatvorenie zmluvy odmietnuť. Takúto ponuku na uzatvorenie zmluvy a predložených podmienok považuje zákon za prejav vôle smerujúci k uzavretiu zmluvy.

Zákon ďalej uvádza, že prijatie návrhu, ktoré obsahuje dodatky, výhrady, obmedzenia alebo iné zmeny, je odmietnutím návrhu a považuje sa za nový návrh na uzavretie zmluvy.

Ak zákazník neakceptuje návrh zmluvy a dá protinávrh, poskytovateľ nemá povinnosť ho prijať. Je to v súlade so zákonom.

Čo musí operátor dodržať?

Zákon o elektronických komunikáciách stanovuje štandard, ktorý musí poskytovateľ elektronickej komunikačnej služby poskytnúť. Ide najmä o požiadavky na náležitosti zmluvy o pripojení, náležitosti reklamačného poriadku, no napríklad aj právo odstúpiť od zmluvy. V prípade nesúladu so zákonom má prednosť zákon.

ico

Prečítajte si, kto má aké práva

Ak nechcete ostať nepríjemne prekvapený, radšej si poriadne preštudujte, čo podpisujete. Môže sa stať, že niektoré body zmluvy a všeobecných podmienok vám nebudú vyhovovať.

1. Dožičte si pri čítaní dosť času

Nenechajte sa odradiť radom čakajúcich zákazníkov. Zamerajte sa najmä na niekoľko podstatných bodov.

2. Čo patrí medzi podstatné body zmluvy

Dôležité v zmluve, respektíve vo všeobecných podmienkach sú predmet zmluvy, teda čo dostanete za svoje peniaze. Opýtajte sa, čo všetko považuje operátor za nezáväzné. Takým je napríklad programová ponuka.

3. Poriadne si preštudujte svoje povinnosti

Teda čo musíte robiť alebo čoho sa zdržať. To sa týka najmä povinnosti poberať danú službu určitý čas. Čo všetko sa považuje za porušenie zmluvy, na základe čoho má operátor nárok na zmluvnú pokutu.

4. Operátor má tiež svoje práva

Veľký pozor si treba dať aj na práva poskytovateľa. Môže si totiž vyhradiť také práva, ktoré vám nemusia vyhovovať.

5. Spôsob ukončenia zmluvy

V každom prípade si preštudujte spôsob ukončenia zmluvy. Napríklad kedy máte nárok na jej ukončenie počas viazanosti bez zaplatenia zmluvnej pokuty.

6. Pozrite si výšku zmluvnej pokuty

Pred podpisom zmluvy si tiež skúste vypočítať, či výška zmluvnej pokuty nie je privysoká. Tá môže dosahovať výšku aj niekoľko sto eur. Dôležité je to pre prípad, ak by ste zmluvu chceli zrušiť v polovici viazanosti. Aby nebola zmluvná pokuta vyššia ako mesačný poplatok vynásobený počtom zostávajúcich mesiacov.

ico

Kedy sa oplatí káblovka s netom

Ak chcete mať doma káblovú alebo satelitnú televíziu aj internet, zvážte, či pre vás nie je výhodnejšie objednať si multipak. V niektorých prípadoch je to dokonca výhodnejšie aj v prípade, že internet nechcete.

Pri ponukách káblových alebo satelitných operátorov sa ľudia zvyčajne riadia cenou za služby.

Ušetriť však nemusíte iba vyhľadaním najlacnejšej ponuky káblovej televízie. Menej môžete zaplatiť, ak si viaceré služby jedného operátora pospájate.

Dva až tri v jednom

Veľkí operátori už tradične ponúkajú televíziu a internet v jednom balíku. Niektorí k nemu pribalia aj telefonovanie.

Postupne sa k nim pridávajú aj menší operátori, ktorí ponúkajú služby iba v určitých lokalitách. Tak si môžete vyberať z veľkého množstva ponúk nielen jednej služby, ale viacerých.

Výber balíka dva alebo tri v jednom je výhodnejší. Vychádza to z nášho porovnávania.

Lacnejšie o eurá

Napríklad operátor Orange ponúka balík Orange Doma za 19,99 eura mesačne. K tomu zaplatíte mesačný poplatok za prenájom zariadenia 1,99 eura. V cene je neobmedzený internet, televízia s 58 kanálmi a 30 minút volaní s domácou linkou.

Ak by ste si kupovali zvlášť internet od tejto spoločnosti, zaplatili by ste zaň od 7,55 eura. Pričom objednať si iba televíziu by stálo na začiatok takmer 700 eur za aktiváciu a zariadenie a mesačný poplatok by bol 11,90 eura.

Za dva roky by ste len za televíziu zaplatili spolu skoro tisíc eur. Ak by ste si zobrali balík, zaplatili by ste o polovicu menej s viacerými službami.

V spoločnosti Slovak Telekom by ste napríklad za televíziu Magio Klasik zaplatili 14,99 eura, za internet Turbo2 by to bolo 19,99 eura.

Pri objednávke zvlášť zaplatíte necelých 35 eur. Spoločne v jednom balíku vás internet a televízia vyjdú za mesiac necelých 33 eur.

Lokálni núkajú tiež net

Podobne aj lokálni operátori ponúkajú multipakové balíčky. Napríklad spoločnosť Marico z Martina vám ponúkne balíček s televíziou a internetom Duo Standard za 30 eur mesačne.

Iba internet by vás vyšiel na 16 eur a televízia toľko isto. Spolu by ste teda zaplatili 32 eur.

Takýto multinákup však nemusí byť výhodný pre všetkých. Napríklad ak v mieste vášho bydliska chytíte free wi-fi, prípadne máte v dosahu nejakú lacnú mikrovlnú sieť.

ico

Zmluvy skontroluje aj komisia pri ministerstve

Od ktorého operátora si objednáte káblovú alebo satelitnú televíziu, zavisí do veľkej miery od toho, čo uprednostňujete.

1. Ceny operátorov sa odlišujú podľa viacerých kritérií. Po prvé – či si objednávate káblovú, alebo satelitnú televíziu, po druhé – či požadujete HD kvalitu a po tretie – koľko programov chcete prijímať. Pri výbere sa okrem mesačných poplatkov treba pozrieť aj na poplatky za zriadenie a dôležitá je aj výška sankčných poplatkov za predčasné ukončenie alebo porušenie zmluvy.

2. Na Slovensku pôsobí okrem niekoľkých veľkých celoplošných firiem aj množstvo malých, lokálnych či mestských káblových operátorov. Dozviete sa o nich na webovej stránke Telekomunikačného úradu www.teleoff.gov.sk.

3. Či ste v dosahu vybraného operátora, zistíte jednoducho. Operátori majú na webe možnosť zadať adresu a podľa tohto kritéria vám ihneď vyskočí informácia o dosahu vo vašom bydlisku. Informáciu vám však podajú aj v call centrách.

4. Ak nemáte záujem o mesačné platby, je výhodnejšie kúpiť si satelitný komplet. Tu sú však vyššie počiatočné investície do zariadenia.

5. Zrušiť zmluvu s káblovým operátorom je zvyčajne možné až tesne po jej uplynutí. Inak budete platiť zmluvnú pokutu.

6. Ak máte pochybnosti o zmluve s káblovým alebo satelitným operátorom, môžete ju poslať na prešetrenie na komisiu na posudzovanie podmienok v spotrebiteľských zmluvách. Pôsobí pri ministerstve spravodlivosti a napríklad riešila prepadávanie kreditu mobilných operátorov a vyzvala spotrebiteľské združenia, aby zažalovali operátorov.

Kontakt na komisiu je:

Ministerstvo spravodlivosti, Župné námestie 13, 813 11 Bratislava, Tel. č.: 02/59353 189, 399, 362

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (18. 4. 2024)
USD 1.064
AUD 1.656
CZK 25.228
JPY 164.540
CAD 1.469
GBP 0.854
HUF 393.000
PLN 4.351
CHF 0.969
SEK 11.679

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 838
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 495
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 960
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 671
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 138
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 900
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 375
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 1 929
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 113 287
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 77 026
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 292
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 699
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 493
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 606
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 17 499
  8. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom 11 062
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ako keby riadili krajinu s konsolidovanými verejnými financiami.

Ako neznižovať počet úradníkov.


Ruská raketová paľba na mesto Černihiv si vyžiadala už 18 mŕtvych

Zelenskyj nalieha na Západ, aby poskytol rakety pre systémy Patriot a Iris-T.


a 1 ďalší
Možno ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková bude vedieť, čo je to superpotrat.

O Robertovi Ficovi si treba pamätať, že z neho slová nevypadávajú náhodne.


Matej Ovčiarka je už novým šéfom sekcie plánu obnovy na ministerstve zdravotníctva.

Ovčiarka šéfuje plánu obnovy na ministerstve zdravotníctva od stredy.


Neprehliadnite tiež

Richard Raši, minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie.

Bratislavský samosprávny kraj bude riešený v samostatnej výzve.


TASR
Ilustračné foto.

V súčasnosti legislatíva v EÚ ani na Slovensku chov nosníc v obohatených klietkach nezakazuje.


TASR
Ilustračná snímka.

Do projektu sa môžu zapojiť uchádzači aj záujemcovia o zamestnanie.


SITA
Ilustračné foto.

Operátori neskrývajú prekvapenie, ale majú aj otázniky.


SITA
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 113 287
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 77 026
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 292
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 699
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 493
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 606
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 17 499
  8. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom 11 062
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťZatvoriť reklamu