Faktúru za účet z kupónky zaplaťte. Dlhy chcú vymáhať

Prevod bezcenných papierov na Fond národného majetku otravuje ľudí aj úradníkov. O problém sa začali zaujímať politici.

Pred pracoviskom RM–S Market v Bratislave sú dlhé rady ľudí.(Zdroj: SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

BRATISLAVA. V januári sa státisíce ľudí na Slovensku zhrozili nad faktúrou za vedenie účtu z kupónovej privatizácie. Stačilo niekoľko týždňov, aby bolo jasné, že situácia sa vymkla spod kontroly.

Pracoviská RM-S Market a pošty nestíhajú. Len v januári a prvej polovici februára ich navštívilo 32 800 ľudí. „Niektoré pracoviská majú obsadené termíny do konca roka,“ tvrdí hovorkyňa Slovenskej pošty Bela Lisáková.

Za celý minulý rok to bolo 115-tisíc ľudí. Politici priznávajú, že prevod bezcenných papierov na Fond národného majetku je komplikovaný a navyše môže vyjsť poriadne draho. Odborníci oslovení ministerstvom financií by čoskoro mali predstaviť návrhy, ako túto procedúru zjednodušiť.

Zaplatiť treba. Iné je, keď majiteľ účtu už nežije

Faktúra za minulý rok je splatná do 28. februára. Centrálny depozitár cenných papierov (CDCP) upozorňuje, že táto povinnosť platí bez ohľadu na pripravované zmeny.

„Neuhradením faktúry vzniká dlh. Centrálny depozitár si uplatní právo požadovať plnenie od dlžníka,“ povedal v stredu hovorca spoločnosti Michal Ambrovič.

Je otázka, čo s faktúrou vystavenou na meno človeka, ktorý už nežije.

Ak akcie boli predmetom dedičstva, je jasné, kto ich vlastní. „Zastávame názor, že faktúru by mal uhradiť právoplatný dedič,“ píše depozitár.

Je to vec právneho názoru. „Za dlh sa nepovažuje, ak vznikol po smrti poručiteľa,“ hovorí Milan Hošek z Ochranného spoločenstva minoritných akcionárov. Odvoláva sa na Občiansky zákonník.

Riešenie problému? Asi odklad termínu

Parlament vlani uzákonil, že možnosť zbaviť sa poplatkov uplynie 31. decembra 2012. Faktúr je 700-tisíc.

„Ak by sa proces skončil tento rok, tak to stihne spraviť len cirka 250-tisíc – 300-tisíc občanov. Ďalší to jednoducho nestihnú,“ píše právnik RM-S Market Martin Vrzgula.

Je takmer isté, že vláda, ktorá vzíde z marcových volieb, bude nútená zvážiť odklad termínu. Tejto možnosti je naklonená väčšina relevantných politických strán.

Ľudia sa však musia fyzicky zbaviť administratívnych pozostatkov projektu, ktorý väčšina z nich pokladá za obrovský podvod.

„Pokiaľ sa termín nepredĺži, niekoľko stotisíc občanov bude mať aj naďalej povinnosť platiť poplatky za vedenie účtu,“ tvrdí Vrzgula. „Kto nemá záujem o bezodplatný prevod, samozrejme, nespraví tak v roku 2012, 2013 ani v roku 2020.“

Príde aj na depozitár

Bývalá členka dozornej rady CDCP Darina Huttová vraví, že účtovať poplatky za cenné papiere bez hodnoty nie je správne a podľa menovitej hodnoty už vonkoncom nie.

„Občanom, ktorí majú iba akcie z kupónovej privatizácie, sa má dať najprv príležitosť zbaviť sa ich. Až potom, keď nevyužijú dosť dlhú lehotu na prevod akcií, sa má účtovať cena,“ povedala v rozhovore pre SME.

Pokiaľ ide o účty zosnulých, mali by sa oddeliť od ostatných. Politici avizujú audit v depozitári. Po voľbách bude jasnejšie.

ico

Dedičom tečú nervy

Riešenie potrebuje aj dedenie bezcenných papierov. Je to časovo i finančne náročná záležitosť. Vyjde na desiatky eur.

Čo robiť v prípade, keď prišiel účet za vedenie akcií zosnulej matke? Akcie z kupónky neboli predmetom dedičského konania a nie je ochota otvárať ho. Hodnota akcií je nula eur. Čitateľka, ktorá sa nás na to pýta, nie je jediná.

info
Poplatky
 • Obnova dedičského konania si vyžaduje súdny poplatok za návrh na prehodnotenie novoobjaveného dedičstva i poplatky u notára. Nevracajú sa.
 • Platí sa za vedenie účtu i prevody naň a z neho. Tieto poplatky sa vracajú.

Veľké množstvo ľudí nemá akcie zahrnuté do osvedčenia o dedičstve.

„Môžeme len odporučiť klientovi zvážiť, vzhľadom na novoobjavený majetok, otvoriť dedičské konanie,“ znie odpoveď centrálneho depozitára. Sú to zbytočne vyhodené peniaze. Notár si môže pýtať aj 50 eur. Na súde zaplatíte ďalších 20 eur.

Ďalšou komplikáciou, že bezcenné papiere nemožno previesť na Fond národného majetku priamo – z účtu zomrelého. Právoplatný dedič si musí otvoriť majetkový účet v depozitári alebo v banke, ktorá je jeho členom, a najprv ich previesť naň.

„Preskúmajú sa zákonné možnosti,“ povedal hovorca ministra financií Martin Jaroš. „Aby si ľudia nemuseli na päť minút otvoriť účet v komerčnej banke.“

„Bola by vhodná taká legislatívna úprava, aby nebol potrebný prechod cenných papierov na dediča,“ píše právnik RM-S Market Martin Vrzgula.

Spoločnosť iniciatívne otvorila pracovisko pre dedičov na Námestí SNP v Bratislave, no na jeden prípad potrebuje aj dve hodiny.

„Momentálne je stav taký, že máme objednané dedičstvá až do septembra. Ďalšie objednávky sme pozastavili do mája.“

ico

Minulosť dostihla aj Čechov

Depozitár cenných papierov v Bratislave riešia aj naši západní susedia.

Idem riešiť darovanie akcií pre občanov Českej republiky. Žiadna pošta im to tam nerobí, hovorí Milan Hošek z Ochranného spoločenstva minoritných akcionárov na Slovensku. „Keď mi pošlú e­mail, pošlem im vzor splnomocnenia.“

Do Česka šlo priblizne 20-tisíc faktúr. „V rade prípadov boli adresované aj ľuďom, ktorí sú už mnoho rokov po smrti,“ informovala nedávno televízia Nova.

Náš depozitár odkazuje za hranice, že poplatok za vedenie účtu má uhradiť právoplatný dedič.

Pre mnohých to bude znamenať prehrabať sa papiermi a zistiť, či akcie slovenských podnikov naozaj zdedili.

Ak ste si istý, že vám akcie nepatria, list ignorujte. „Pre ľudí, ktorým sa toto dostalo do rúk, to nič neznamená, lebo oni nemajú žiadne povinnosti k slovenskému depozitáru,“ povedal právnik Jan Votočka zo Sdružení spotřebitelů Test. „To znamená, pokiaľ nič neurobia, nič neskazia.“

ico

Pošta nepodáva informácie o trhovej hodnote akcií

Čakanie v rade na pošte, aby vám povedali, či sú vaše akcie bezcenné, je nanič. Iba zdržiavate seba a ostatných. O hodnote akcií informuje napríklad VÚB, pomôže internet.

Pred poštami sa tvoria rady, viac pracovísk zaviedlo objednávkový systém. Ľudia sa rozčuľujú, no je to aj ich vina.

„Dlhé čakacie lehoty sú spôsobené aj vybavovaním klientov, ktorí požadujú informácie, čo nie sme oprávnení poskytovať,“ tvrdí hovorkyňa Slovenskej pošty Bela Lisáková.

Ide najmä o otázky o hodnote akcií a o tom, či sa s nimi obchoduje. „Občania by sa v tejto súvislosti mali obrátiť na obchodníkov s cennými papiermi, alebo na inštitúciu, ktorá ich majetkový účet vedie, či priamo na emitenta.“

Povolenie na činnosť obchodníka s cennými papiermi majú aj banky. „Klientom, ktorí navštívia ktorúkoľvek našu pobočku, poskytneme po predložení stavového výpisu informácie o obchodovateľnosti cenných papierov z kupónovej privatizácie. Tieto informácie poskytujeme bezplatne,“ povedal Michal Kopecký z VÚB.

Naopak, napríklad Slovenská sporiteľňa a ČSOB odkazujú na stránku Burzy cenných papierov. „Klientov informujeme len o tom, kde si tieto záležitosti vedia zistiť,“ píše Juraj Štefanovič z ČSOB.

Už názov spoločnosti, ktorá akcie vydala, však môže evokovať, čo sa s nimi stalo.

Mnohé firmy zanikli bez právneho nástupcu, ďalšie sú v konkurze alebo v likvidácii. Pomôže internet, najmä obchodný register, Burza cenných papierov a stránka Ochranného spoločenstva minoritných akcionárov.

ico

Byrokracia komplikuje život všetkým

Odborníci hľadajú spôsob, ako celý proces zjednodušiť.

Bezcenné papiere treba previesť na Fond národného majetku. Kto to vybaví do konca roka, dostane späť poplatky za vedenie účtu.

„Poplatky za vedenie účtu budú klientom, ktorí akcie previedli na FNM, vrátené bez podania žiadosti,“ povedala hovorkyňa pošty Bela Lisáková. Prevod robia iba niektoré pošty a pracoviská RM-S Marketu.

Samé problémy

Byrokracia komplikuje život. Tí, čo sa narodili do 31. decembra 1953, majú deväťmiestne rodné číslo. Vo výpise z účtu, ktorý im prišiel s faktúrou, však majú desaťmiestne číslo.

info
Čo zatiaľ platí
 • Prevod robia štyri pracoviská RM-S Marketu a 42 pôšt.
 • Po zrušení účtu prevezme poplatky zaň štát.
 • O vrátenie peňazí sa nežiada.

Jeden čitateľ nám napísal, že na pošte v Trebišove vracajú ľudí, ktorým tieto údaje nesedia.

„Pri prevode je podstatný výpis z účtu majiteľa cenných papierov vystavený priamo na pracovisku RM-S Marketu alebo Slovenskej pošty,“ píše depozitár.

Pracovníkov inštruujú, aby rodné číslo v tomto výpise dali do súladu s tým, čo je v občianskom preukaze.

„Ospravedlňujeme sa, ak to tak v tomto prípade nebolo a požiadame o nápravu.“

Najmenej otravný spôsob

Tím odborníkov zváži aj to, že bezcenné papiere by nebolo treba previesť na Fond národného majetku. Centrálny depozitár má osobitný účet.

Hovorca ministra financií Martin Jaroš povedal, že sa musí nájsť najmenej otravný spôsob pre ľudí. Návrhy na riešenie môžu byť známe už začiatkom marca.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 3. Malé knedličky, veľké dojmy
 4. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 5. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 6. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 7. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 8. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 9. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 10. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 11 931
 2. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 9 786
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 9 284
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 6 109
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 5 821
 6. Volkswagen Golf: Viac, než facelift 3 767
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 513
 8. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 3 258
 9. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017 2 470
 10. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 2 305

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. Keď pôjdeme tvrdou silou, nemáme šancu.

KOMENTÁRE

Plot bol jeho nápad, nie Orbánov. Dnes má dom kúsok od pletiva

Ako sme sa nestretli so starostom Ásotthalomu.

PLUS

Ako prvá žena pred takmer sedemsto rokmi prežila cisársky rez

Českí vedci prišli s novým objavom.

Neprehliadnite tiež

Voľné ruky pre ministra Druckera už neplatia

Premiér Fico kritizoval šetriace opatrenia vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni.

Nakupovať pôdu na Slovensku zrejme budú môcť aj cudzinci

Ministerstvo chce predložiť návrh novely o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku.

Fico vyzval na trhanie faktúr a počet neplatičov vzrástol

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví dokončuje rozhodovanie o nových cenách elektriny. Budú platiť spätne od januára.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop