Faktúru za účet z kupónky zaplaťte. Dlhy chcú vymáhať

Prevod bezcenných papierov na Fond národného majetku otravuje ľudí aj úradníkov. O problém sa začali zaujímať politici.

Pred pracoviskom RM–S Market v Bratislave sú dlhé rady ľudí.(Zdroj: SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

BRATISLAVA. V januári sa státisíce ľudí na Slovensku zhrozili nad faktúrou za vedenie účtu z kupónovej privatizácie. Stačilo niekoľko týždňov, aby bolo jasné, že situácia sa vymkla spod kontroly.

Pracoviská RM-S Market a pošty nestíhajú. Len v januári a prvej polovici februára ich navštívilo 32 800 ľudí. „Niektoré pracoviská majú obsadené termíny do konca roka,“ tvrdí hovorkyňa Slovenskej pošty Bela Lisáková.

Za celý minulý rok to bolo 115-tisíc ľudí. Politici priznávajú, že prevod bezcenných papierov na Fond národného majetku je komplikovaný a navyše môže vyjsť poriadne draho. Odborníci oslovení ministerstvom financií by čoskoro mali predstaviť návrhy, ako túto procedúru zjednodušiť.

Zaplatiť treba. Iné je, keď majiteľ účtu už nežije

Faktúra za minulý rok je splatná do 28. februára. Centrálny depozitár cenných papierov (CDCP) upozorňuje, že táto povinnosť platí bez ohľadu na pripravované zmeny.

„Neuhradením faktúry vzniká dlh. Centrálny depozitár si uplatní právo požadovať plnenie od dlžníka,“ povedal v stredu hovorca spoločnosti Michal Ambrovič.

Je otázka, čo s faktúrou vystavenou na meno človeka, ktorý už nežije.

Ak akcie boli predmetom dedičstva, je jasné, kto ich vlastní. „Zastávame názor, že faktúru by mal uhradiť právoplatný dedič,“ píše depozitár.

Je to vec právneho názoru. „Za dlh sa nepovažuje, ak vznikol po smrti poručiteľa,“ hovorí Milan Hošek z Ochranného spoločenstva minoritných akcionárov. Odvoláva sa na Občiansky zákonník.

Riešenie problému? Asi odklad termínu

Parlament vlani uzákonil, že možnosť zbaviť sa poplatkov uplynie 31. decembra 2012. Faktúr je 700-tisíc.

„Ak by sa proces skončil tento rok, tak to stihne spraviť len cirka 250-tisíc – 300-tisíc občanov. Ďalší to jednoducho nestihnú,“ píše právnik RM-S Market Martin Vrzgula.

Je takmer isté, že vláda, ktorá vzíde z marcových volieb, bude nútená zvážiť odklad termínu. Tejto možnosti je naklonená väčšina relevantných politických strán.

Ľudia sa však musia fyzicky zbaviť administratívnych pozostatkov projektu, ktorý väčšina z nich pokladá za obrovský podvod.

„Pokiaľ sa termín nepredĺži, niekoľko stotisíc občanov bude mať aj naďalej povinnosť platiť poplatky za vedenie účtu,“ tvrdí Vrzgula. „Kto nemá záujem o bezodplatný prevod, samozrejme, nespraví tak v roku 2012, 2013 ani v roku 2020.“

Príde aj na depozitár

Bývalá členka dozornej rady CDCP Darina Huttová vraví, že účtovať poplatky za cenné papiere bez hodnoty nie je správne a podľa menovitej hodnoty už vonkoncom nie.

„Občanom, ktorí majú iba akcie z kupónovej privatizácie, sa má dať najprv príležitosť zbaviť sa ich. Až potom, keď nevyužijú dosť dlhú lehotu na prevod akcií, sa má účtovať cena,“ povedala v rozhovore pre SME.

Pokiaľ ide o účty zosnulých, mali by sa oddeliť od ostatných. Politici avizujú audit v depozitári. Po voľbách bude jasnejšie.

ico

Dedičom tečú nervy

Riešenie potrebuje aj dedenie bezcenných papierov. Je to časovo i finančne náročná záležitosť. Vyjde na desiatky eur.

Čo robiť v prípade, keď prišiel účet za vedenie akcií zosnulej matke? Akcie z kupónky neboli predmetom dedičského konania a nie je ochota otvárať ho. Hodnota akcií je nula eur. Čitateľka, ktorá sa nás na to pýta, nie je jediná.

info
Poplatky
 • Obnova dedičského konania si vyžaduje súdny poplatok za návrh na prehodnotenie novoobjaveného dedičstva i poplatky u notára. Nevracajú sa.
 • Platí sa za vedenie účtu i prevody naň a z neho. Tieto poplatky sa vracajú.

Veľké množstvo ľudí nemá akcie zahrnuté do osvedčenia o dedičstve.

„Môžeme len odporučiť klientovi zvážiť, vzhľadom na novoobjavený majetok, otvoriť dedičské konanie,“ znie odpoveď centrálneho depozitára. Sú to zbytočne vyhodené peniaze. Notár si môže pýtať aj 50 eur. Na súde zaplatíte ďalších 20 eur.

Ďalšou komplikáciou, že bezcenné papiere nemožno previesť na Fond národného majetku priamo – z účtu zomrelého. Právoplatný dedič si musí otvoriť majetkový účet v depozitári alebo v banke, ktorá je jeho členom, a najprv ich previesť naň.

„Preskúmajú sa zákonné možnosti,“ povedal hovorca ministra financií Martin Jaroš. „Aby si ľudia nemuseli na päť minút otvoriť účet v komerčnej banke.“

„Bola by vhodná taká legislatívna úprava, aby nebol potrebný prechod cenných papierov na dediča,“ píše právnik RM-S Market Martin Vrzgula.

Spoločnosť iniciatívne otvorila pracovisko pre dedičov na Námestí SNP v Bratislave, no na jeden prípad potrebuje aj dve hodiny.

„Momentálne je stav taký, že máme objednané dedičstvá až do septembra. Ďalšie objednávky sme pozastavili do mája.“

ico

Minulosť dostihla aj Čechov

Depozitár cenných papierov v Bratislave riešia aj naši západní susedia.

Idem riešiť darovanie akcií pre občanov Českej republiky. Žiadna pošta im to tam nerobí, hovorí Milan Hošek z Ochranného spoločenstva minoritných akcionárov na Slovensku. „Keď mi pošlú e­mail, pošlem im vzor splnomocnenia.“

Do Česka šlo priblizne 20-tisíc faktúr. „V rade prípadov boli adresované aj ľuďom, ktorí sú už mnoho rokov po smrti,“ informovala nedávno televízia Nova.

Náš depozitár odkazuje za hranice, že poplatok za vedenie účtu má uhradiť právoplatný dedič.

Pre mnohých to bude znamenať prehrabať sa papiermi a zistiť, či akcie slovenských podnikov naozaj zdedili.

Ak ste si istý, že vám akcie nepatria, list ignorujte. „Pre ľudí, ktorým sa toto dostalo do rúk, to nič neznamená, lebo oni nemajú žiadne povinnosti k slovenskému depozitáru,“ povedal právnik Jan Votočka zo Sdružení spotřebitelů Test. „To znamená, pokiaľ nič neurobia, nič neskazia.“

ico

Pošta nepodáva informácie o trhovej hodnote akcií

Čakanie v rade na pošte, aby vám povedali, či sú vaše akcie bezcenné, je nanič. Iba zdržiavate seba a ostatných. O hodnote akcií informuje napríklad VÚB, pomôže internet.

Pred poštami sa tvoria rady, viac pracovísk zaviedlo objednávkový systém. Ľudia sa rozčuľujú, no je to aj ich vina.

„Dlhé čakacie lehoty sú spôsobené aj vybavovaním klientov, ktorí požadujú informácie, čo nie sme oprávnení poskytovať,“ tvrdí hovorkyňa Slovenskej pošty Bela Lisáková.

Ide najmä o otázky o hodnote akcií a o tom, či sa s nimi obchoduje. „Občania by sa v tejto súvislosti mali obrátiť na obchodníkov s cennými papiermi, alebo na inštitúciu, ktorá ich majetkový účet vedie, či priamo na emitenta.“

Povolenie na činnosť obchodníka s cennými papiermi majú aj banky. „Klientom, ktorí navštívia ktorúkoľvek našu pobočku, poskytneme po predložení stavového výpisu informácie o obchodovateľnosti cenných papierov z kupónovej privatizácie. Tieto informácie poskytujeme bezplatne,“ povedal Michal Kopecký z VÚB.

Naopak, napríklad Slovenská sporiteľňa a ČSOB odkazujú na stránku Burzy cenných papierov. „Klientov informujeme len o tom, kde si tieto záležitosti vedia zistiť,“ píše Juraj Štefanovič z ČSOB.

Už názov spoločnosti, ktorá akcie vydala, však môže evokovať, čo sa s nimi stalo.

Mnohé firmy zanikli bez právneho nástupcu, ďalšie sú v konkurze alebo v likvidácii. Pomôže internet, najmä obchodný register, Burza cenných papierov a stránka Ochranného spoločenstva minoritných akcionárov.

ico

Byrokracia komplikuje život všetkým

Odborníci hľadajú spôsob, ako celý proces zjednodušiť.

Bezcenné papiere treba previesť na Fond národného majetku. Kto to vybaví do konca roka, dostane späť poplatky za vedenie účtu.

„Poplatky za vedenie účtu budú klientom, ktorí akcie previedli na FNM, vrátené bez podania žiadosti,“ povedala hovorkyňa pošty Bela Lisáková. Prevod robia iba niektoré pošty a pracoviská RM-S Marketu.

Samé problémy

Byrokracia komplikuje život. Tí, čo sa narodili do 31. decembra 1953, majú deväťmiestne rodné číslo. Vo výpise z účtu, ktorý im prišiel s faktúrou, však majú desaťmiestne číslo.

info
Čo zatiaľ platí
 • Prevod robia štyri pracoviská RM-S Marketu a 42 pôšt.
 • Po zrušení účtu prevezme poplatky zaň štát.
 • O vrátenie peňazí sa nežiada.

Jeden čitateľ nám napísal, že na pošte v Trebišove vracajú ľudí, ktorým tieto údaje nesedia.

„Pri prevode je podstatný výpis z účtu majiteľa cenných papierov vystavený priamo na pracovisku RM-S Marketu alebo Slovenskej pošty,“ píše depozitár.

Pracovníkov inštruujú, aby rodné číslo v tomto výpise dali do súladu s tým, čo je v občianskom preukaze.

„Ospravedlňujeme sa, ak to tak v tomto prípade nebolo a požiadame o nápravu.“

Najmenej otravný spôsob

Tím odborníkov zváži aj to, že bezcenné papiere by nebolo treba previesť na Fond národného majetku. Centrálny depozitár má osobitný účet.

Hovorca ministra financií Martin Jaroš povedal, že sa musí nájsť najmenej otravný spôsob pre ľudí. Návrhy na riešenie môžu byť známe už začiatkom marca.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 3. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 4. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 5. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 6. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 7. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
 8. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande
 9. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne
 10. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 1. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 2. Slávnostná imatrikulácia SvF STU v Bratislave
 3. Unverzita vyTVORená nápadmi študentov!
 4. Slovenské mestá môžu využiť eurofondy na zelené strechy
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 6. Program obnovy chodníkov v Starom Meste schválený
 7. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 8. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 9. Príďte na Deň otvorených dverí v Novom Ružinove
 10. Študenti sa rozhodli zmeniť svoju školu
 1. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 9 673
 2. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 3 517
 3. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 3 112
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 3 006
 5. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 2 446
 6. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 578
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 574
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 1 467
 9. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 452
 10. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach 1 026

Hlavné správy zo Sme.sk

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

Žiaľ, nie sme v armáde, ale v Smer-SNS-Híd. Kde, všakáno, je kapitán veľkým pánom.

EKONOMIKA

Zákon na ochranu médií sa dá ľahko obísť

Legislatíva zakazuje, aby majiteľ vlastnil printové aj elektronické médiá zároveň.

DOMOV

Oligarchovia majú novú príležitosť, Markíza má byť na predaj

Hovorí sa aj o predaji denníka Nový čas.

KOMENTÁRE

Ako neprekročiť novinársky rubikon

Tradičných vydavateľov nahrádzajú oligarchovia.

Neprehliadnite tiež

Markíza má byť na predaj, hovorí sa aj o ďalších médiách

Majiteľ najsledovanejšej televízie na Slovensku, ako aj potenciálni záujemcovia o jej kúpu tvrdia, že špekulácie nekomentujú.

Kroksy sú späť. Ich miliardová stratégia? Byť škaredé

To, že sa kroksy vracajú, nie je žiadna náhoda.

Zákon chrániaci médiá je ľahké obísť

Legislatíva zakazuje, aby majiteľ vlastnil printové aj elektronické médiá zároveň.

Do Moricových železničných opravovní vstupuje nový investor

Budamar získa tretinu v ŽOS Vrútky, čo sú tretie najväčšie opravovne. Sľubuje si od toho úsporu na opravách lokomotív a tisícky vagónov.