Českí investori chceli slovenské dlhopisy, ale v ich domácej mene. Tak sme im ich ponúkli.
Agentúrny text sme nahradili autorským článkom.
BRATISLAVA. Slovensko si na trhu cez dlhopisy požičalo 12,5 miliardy českých korún, teda asi pol miliardy eur. Aj tieto peniaze nám majú pomôcť splatiť náš starý dlh.
Investori, pravdepodobne to boli iba českí, nakúpili dlhopisy za vyššiu hodnotu, než sme čakali. Plán bol 7,5 miliardy českých korún, teda 300 miliónov eur.
Vyžiadali si to investori
Zaujímavosťou je, že po prvýkrát sme upísali dlhopisy v inej mene, než je naša domáca. Šéf agentúry pre správu nášho dlhu Daniel Bytčánek tvrdí, že dôvody emisie nesúviseli s očakávaným vyvojom kurzu českej koruny.
„Urobili sme emisiu v českých korunách, aby sme neboli odkázaní stále na tých istých investorov. Český trh je v tomto prípade nový pre slovenský štátny dlh,“ povedal .
Potreba nájsť okruh nových investorov zosilnela po turbulenciách na trhoch vlani na jeseň. Pre nezáujem investorov sme napríklad v októbri zrušili aukciu dlhopisov.
Situácia sa tento rok zlepšila, lebo Európska centrálna banka ponúkla bankám lacné peniaze na tri roky. Na budúci týždeň sa zrejme chystá na podobný krok.
Dlhopisy v českých korunách sú splatné v septembri 2015. To, že bude o ne záujem, sme vedeli dopredu. Agentúra si urobila menší prieskum.
„Niekoľko rokov sledujeme, že je záujem o slovenský štátny dlhopis v českých korunách,“ povedal Bytčánek.
Ide o dlhopisy s plávajúcim úrokom odvodeným od šesťmesačnej úrokovej sadzby Pribor s prirážkou 1,5 percenta. Dlhopisy sa však predávali pod nominálnu hodnotu, úrokový náklad pre štát je tak o čosi vyšší.
Na našu emisiu sa dá pozrieť aj inak. Tým, že sme vydali dlhopisy v korunách, technicky sme akoby zúžili priestor pre korunové emisie Česka na splácanie jeho vlastného dlhu.
„Áno, dá sa to tak chápať. Ale rovnako by sme sa museli potom pozerať aj na dlhopisy v eurách jednotlivých krajín,“ hovorí analytička Next Finance Markéta Šichtařová.
Ďalšiu emisiu v korunách nechystáme. Uvažujeme však aj nad vydaním dlhopisov v iných menách, napríklad v dolároch. Možno už v druhom štvrťroku.
Tento rok si chceme cez dlhopisy požičať celkovo 7,5 miliardy eur. Požičali sme si už takmer tri miliardy, ak sa do toho zarátajú aj zdroje zo štátnych pokladničných poukážok.
Robia to aj iní
Vydávanie dlhopisov v cudzej mene je podľa Davida Mareka, hlavného ekonóma Patria Finance, bežná vec. „Nazývajú sa eurobondy a nemá to nič spoločné s eurom.“ Používajú sa od roku 1963, teda dávno pre vznikom eura.
Česko takisto vydáva dlhopisy v iných menách. Ich objem v súčasnosti dosahuje 233 miliárd korún, čo je 16 percent českého štátneho dlhu.
Sú najmä v eurách, ale krajina má aj dlhopisy vydané v japonských jenoch, ktorým sa hovorí Samurai bondy.