Len päť krajín únie má vyšší index hospodárskej mizérie ako Slovensko. Ten závisí od inflácie a nezamestnanosti.
BRATISLAVA. Ak sa cítite mizerne, môže vaše pocity podporiť aj štatistika. Vlaňajšok bol „najmizernejší“ za posledných päť rokov. Vyplýva to z indexu hospodárskej mizérie, ktorý zohľadňuje infláciu a nezamestnanosť.
Vlani bola inflácia na rekordnej úrovni 4,1 percenta. Nezamestnanosť dosiahla 13,4 percenta. Celkovo sa tak index mizérie vyšplhal na hodnotu 17,5 percenta. Vyšší bol naposledy v roku 2006.
Málo práce
Index nerástol hneď krízových rokoch. V roku 2008 sme podľa analytičky Poštovej banky Evy Sadovskej mali historicky najmenej nezamestnaných. O rok sa už prepúšťalo viac, ceny však rástli pomalšie ako dnes. „Preto sa horšie výsledky prejavili až v rokoch 2010 a 2011.“
V Európskej únii má len päť krajín vyšší index hospodárskej mizérie. „Nezamestnanosť je u nás historicky vysoká, raz sa ju podarilo stlačiť pod 10 percent,“ povedal ekonóm SAV Vladimír Baláž.
Nezamestnanosť ovplyvňuje podľa Martina Hoštáka z Republikovej únie zamestnávateľov kríza, ale aj zlé školstvo. „Systém produkuje masy absolventov, ktorých firmy nepotrebujú,“ vraví. Ide najmä o humanitné odbory.
Problémom je aj kvalita podnikateľského prostredia, kde sme na tom okrem Maďarska najhoršie z krajín V 4, upozorňuje Robert Kičina z Podnikateľskej aliancie.
Viac chudoby
Index sa sá vidieť aj na životnej úrovni domácností, čo sa prejavuje aj v kúpyschopnosti. Tržby v maloobchode boli vlani aj napriek rastu cien nižšie ako v roku 2010. „Zákazníci dnes oveľa viac, ako kedykoľvek predtým zohľadňujú pomer kvalita : cena,“ povedala hovorkyňa Lidla Jana Čupková.
„V roku 2010 bolo rizikom chudoby ohrozených 12 percent obyvateľov,“ povedala Eneke Hanzelová z Inštitútu na výskum práce a rodiny. Percento bude stúpať. „Aj keď inflácia v tomto roku klesne, index zostane vysoký pre nezamestnanosť,“ povedala.