BRATISLAVA. Materiál však kabinet prerokoval v utajovanom režime (vyhradené), takže nie je známe, čo presne obsahuje.
Na Rozhodcovský súd Slovenskej advokátskej komory sa v roku 2009 obrátil dodávateľ cyklotrónu spoločnosť Technomedexport po viac ako dvojročnom nefinancovaní projektu.
Podľa slov premiérky Ivety Radičovej vláda zvažovala pomer rizík súdny spor versus mimosúdna dohoda.
"Jednoznačne táto dohoda zabezpečuje, že SR by nemala o ten hnuteľný majetok prísť v rámci mimosúdnej dohody,“ uviedla predsedníčka vlády s tým, že "pokiaľ by sme pokračovali v súdnom procese, tak toto riziko tu nielen je, ale sa aj naplní".
Dohodou pre projekt odpadá právna zábrana jeho dobudovania, na druhej strane však naň treba ďalšie peniaze.
Projekt cyklotrónového centra nám malo dodať Rusko ako súčasť deblokácie jeho starého dlhu, prvá zmluva o dodávke bola podpísaná v roku 1996 a pôvodne sa hovorilo o spustení v roku 2007. Zariadenie malo okrem iného pomáhať pri liečbe onkologických pacientov.
Bývalá vláda Roberta Fica v roku 2009 odsúhlasila dostavbu centra prostredníctvom spoločného slovensko-ruského podniku a z hľadiska štátnych záujmov ho zaradila medzi strategické zámery.
Začiatkom apríla 2010 bolo pri príležitosti návštevy ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva v Bratislave podpísané memorandum, ktoré hovorí práve o založení spoločného slovensko-ruského vedecko-výskumného podniku cyklotrónového centra. Odvtedy sa projekt výraznejšie nepohol.
V marci 2011 Ministerstvo hospodárstva SR informovalo, že ruská a slovenská strana sa stále nedohodli na spôsobe financovania výstavby vedecko-výskumného centra.
Vypracovaním ďalšieho postupu v otázke cyklotrónu v minulosti vláda poverila Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo. Jeho bývalé vedenie po 12 rokoch (2008) rozhodlo dať vypracovať audit.
Úrad ho zdôvodnil snahou správne nasmerovať a posunúť projekt dopredu, a tak sa mu ako kľúčové javilo, aby ho zmapoval a otvoril odbornú diskusiu. Upozorňoval, že sa objavujú hlasy, ktoré hovoria o morálnej zastaranosti projektu, pričom otázne je údajne aj jeho využitie, ale za dokončenie cyklotrónu sa na odbornom seminári postavili odborníci.
Nové vedenie normalizačného ústavu označilo vypracovanie analýzy za nehospodárme, keďže iba skonštatovala, že pre cyklotrón je potrebné dostavať budovu, doviezť ho a spustiť.
Konečné stanovisko v otázke dobudovania Cyklotrónového centra SR malo byť podmienené výsledkom rozhodcovského konania vedeného pred Rozhodcovským súdom Slovenskej advokátskej komory v Bratislave. Strany by však mohli dospieť k zmieru aj pred rozhodnutím tohto súdu, ktorý by napokon zmier iba schvaľoval.