Za kúpele budú tento rok platiť viacerí

Začiatkom roku ponúkajú kúpele najvýhodnejšie zľavy na liečebné pobyty. Výrazne môžu ušetriť seniori, samoplatcovia no aj klienti, ktorých diagnózy sú zaradené do kategórie B.

Kúpeľnú liečbu vlani absolvovalo vyše 54–tisíc dospelých a cez 10–tisíc deti do osemnásť rokov.(Zdroj: ILUSTRAČNÉ – FOTOLIA)

Začiatkom roku ponúkajú kúpele najvýhodnejšie zľavy na liečebné pobyty. Výrazne môžu ušetriť seniori, samoplatcovia no aj klienti, ktorých diagnózy sú zaradené do kategórie B. Tým zdravotné poisťovne hradia iba časť liečby.

BRATISLAVA. Ak sa chystáte do kúpeľov, mali by ste využiť prvé mesiace roka. Liečebné zariadenia práve vtedy motivujú klientov na pobyt najmä výhodnými cenami. Zľavy ponúkajú seniorom aj samoplatcom.

„Úžitok z toho majú aj kúpele. Takto si dokážu zabezpečiť optimálnu vyťaženosť ubytovacích kapacít,“ hovorí Ľuboslava Červenáková, riaditeľka pre obchod a marketing Kúpeľov Trenčianske Teplice.

Zo skúseností kúpeľov veľa mladých ľudí využíva možnosť zakúpenia pobytov pre rodičov alebo starých rodičov ako vianočný darček. „Tí tieto pobyty potom absolvujú práve začiatkom roka,“ dodáva Červenáková.

V kúpeľoch Štós sa však stretávajú aj s tým, že mimosezónne pobyty seniori vyhľadávajú nielen pre ceny, no aj pre menej rušné obdobie.

„Môžu precítiť pokoj a relax pri všetkých podávaných kúpeľných procedúrach,“ povedala Marianna Ovčariková z tamojších kúpeľov.

Kúpele šetria budúce výdavky

Niektorí dôchodcovia však nechcú o kúpeľnom pobyte ani počuť. Majú dojem, že je to zbytočný luxus. A to i napriek tomu, že by naň mali nárok.

info
Dlžník nemá nárok

Zdravotná poisťovňa môže kúpeľnú liečbu zamietnuť:

 • ak návrh na kúpeľnú starostlivosť nie je kompletný,
 • ak pacient nespĺňa podmienky predchádzajúcej sústavnej liečby,
 • ak ošetrujúci lekár nesprávne indikoval kúpeľnú liečbu,
 • ak záujemca dlhuje poisťovniam na zdravotných odvodoch,
 • Dlžníci majú totiž zo zákona nárok len na akútnu zdravotnú starostlivosť, kúpeľná liečba je doplnkovou starostlivosťou.

Lekárka Janka Zálešáková z Asociácie kúpeľov Slovenska hovorí, že je to veľký omyl. „Pre zdravotné poisťovne jeden takýto pobyt môže znamenať tisíce ušetrených eur v budúcnosti,“ vysvetľuje.

Podľa nej dvoj­ či trojtýždňový pobyt môže znamenať napríklad oddialenie farmakoterapie o niekoľko rokov. Ba dokonca vylúčenie závažných neskorých cievnych komplikácií, cukrovky, oddialenie invalidity či nesebestačnosti.

Zmeny pacientom neprospejú

Novela zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti, ktorá od decembra zmenila úhrady za niektoré diagnózy, bude mať podľa odborníkov za následok menej ľudí v kúpeľoch. Nebudú mať na ne, lebo kým doteraz sa liečili bezplatne, teraz si budú musieť hradiť zo svojho stravu aj ubytovanie.

Lekárka hovorí, že z odborného hľadiska napríklad nepokladá za účelné preradenie edukačného pobytu pri novozistenej cukrovke na pobyt len čiastočne hradený zdravotnou poisťovňou.

Rovnako to platí aj pre stavy s najzávažnejšími komplikáciami, ako sú prekonaná cievna mozgová príhoda, infarkt myokardu a poškodenie obličiek.

„Predstavme si štyridsiatnika, ktorý je postavený pred fakt, že má cukrovku. Nevie, ako sa stravovať, aké lieky má brať, čo ma očakávať, ako sa mu zmení sexuálny život,“ vysvetľuje Zálešáková.

To sú všetko otázky, ktoré mu podľa nej nemá šancu zodpovedať preťažený odborný lekár-diabetológ v ambulancii. Edukačný pobyt v kúpeľoch, ak by naň mal, by jeho život naštartoval novým smerom.

Ochorenie chrbtice, astma aj umelý kĺb

Kúpeľnú liečbu ľudia najčastejšie absolvujú pre ochorenie chrbtice, astmu, alergie, psoriázu a po implantácii umelých kĺbov,“ hovorí doktorka Vladimíra Kmečová zo zdravotnej poisťovne Dôvera.

V tejto poisťovni, podobne ako v ďalšej súkromnej, počet prípadov čerpania kúpeľnej liečby rastie. V zdravotnej poisťovni Union za posledné tri roky počet poistencov v kúpeľoch narástol o 20 percent.

Hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petra Balážová však hovorí, že evidujú nižší záujem o kúpele.

ico

Koľko teraz ušetríte

V kúpeľoch môžete momentálne ušetriť aj 15 až 20 percent z ceny.

Kúpele Štós

Pre seniorov ponúkajú cenovo výhodný pobyt Kúpele na skúšku za 32,50 eura pre jednu osobu na deň. Samoplatcovia Všeobecnej zdravotnej poisťovne majú 15­percentnú zľavu z ceny pobytu. Seniori tejto poisťovne zaplatia menej o 5 percent.

Kúpele Trenčianske Teplice

Pre seniorov je pobyt s názvom Dr. Senior. Cena v hoteli Slovakia je v termíne od 2. februára do 4. apríla len 32,30 eura na osobu a deň. V mimosezónnom období sa zvyšuje na 40 eur a v lete až na 53 eur na deň.

Kúpele Piešťany

Vo februári majú zvýhodnené podmienky pre B-čkových klientov zdravotných poisťovní. Ušetria 10 percent z ceny pobytu.

Kúpele Bojnice

Klienti samoplatcovia nad šesťdesiat rokov majú momentálne desaťpercentnú zľavu z pobytových balíkov. Do konca marca zaplatia menej klienti skupiny B, a to od 60 do 170 eur, podľa ubytovania.

Kúpele Dudince

V indikačnej skupine B je doplatok do konca februára v dvojlôžkovej izbe iba 15 eur na osobu a deň. Na porovnanie: štandardná cena v dvojlôžkovej izbe kúpeľného hotela Rubín je 34 eur.

ico

Čo sa zmenilo

Novela zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti zmenila od 1. decembra 2011 úhrady za niektoré diagnózy. Pacienti, ktorí mali liečbu zadarmo, si budú priplácať za ubytovanie aj za stravu.

Zo skupiny A do B prešli:

 • choroby obehového ústrojenstva, hypertenzia tretieho stupňa,
 • choroby z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou, cukrovka do pol roka po zistení,
 • cukrovka s komplikáciami.

Z B do A prechádzajú:

 • nervovosvalové degeneratívne choroby,
 • ruší sa pri nich časové obmedzenie na úhradu raz za dva roky.
 • Pri netuberkulóznych chorobách dýchacích ciest do dovŕšenia 18. roku veku sa stanovuje dolná hranica veku na 3 roky.
ico

Aké platia pravidlá

Kúpeľná liečba nie je obmedzená vekom. Ľudia po sedemdesiatke však musia doložiť potvrdenie internistu, že im srdce a cievy dovolia kúpele absolvovať.

Náš osemročný syn sa lieči na zníženú imunitu, má časté laryngitídy, zápaly priedušiek a má alergiu na roztoče a plesne. Pomohli by mu kúpele? Má šancu sa na ne dostať a čo by sme platili?

Kúpeľnú starostlivosť by mal odporučiť ošetrujúci lekár. V tomto prípade by bolo možné predpísať kúpeľnú liečbu v indikačnej skupine XXV – netuberkulózne choroby dýchacích ciest. Ide o skupinu A, rodičia teda platia za dieťa iba poplatok 1,66 eura za deň.

Liečbu aj pobyt hradí zdravotná poisťovňa z verejného zdravotného poistenia. Väčšinou na tieto stavy kúpeľná liečba zaberá.

Postarajú sa o pacienta v kúpeľoch pri akejkoľvek komplikácii zdravotného stavu? Nepríde o procedúry, ktoré pre ochorenie musel vynechať?

Spravidla pacienta preložia na lôžkové oddelenie, kde sú schopní sa oňho postarať. Niektoré menej závažné ochorenia (nádchy, ochorenia močových ciest a podobne) sú schopné zvládnuť aj kúpele, je to však na rozhodnutí ošetrujúceho lekára kúpeľov, či to budú liečiť, alebo nie, primárne na to nie sú zameraní.

Absolvovanie procedúr predpokladá primeraný zdravotný stav a súčasne pacient nemôže svojou zdravotnou komplikáciou ohroziť iných pacientov v kúpeľoch.

Pred tromi rokmi mi vymenili bedrový kĺb. Do roka som absolvovala kúpeľný pobyt. Mám nárok na pravidelnú kúpeľnú liečbu v súvislosti s umelým kĺbom?

Nie, priamo na túto diagnózu existuje len indikačná skupina VII/10, ktorá hovorí o pooperačných stavoch pohybového aparátu do dvanástich mesiacov od operácie. Ak pacient nemá iné zdravotné problémy, na „bedrový kĺb“ sa do kúpeľov viackrát nedostane.

Je kúpeľná liečba obmedzená vekom?

V zásade nie, samozrejme, ošetrujúci (navrhujúci) lekár musí zvážiť benefit absolvovania kúpeľnej liečby vzhľadom na iné pridružené ochorenia pacienta. Jediné obmedzenie je, že pri veku nad 70 rokov musí pacient doložiť potvrdenie internistu o možnosti absolvovať kúpele vzhľadom na záťaž kardiovaskulárneho aparátu.

Možno kúpeľnú liečbu prerušiť alebo predčasne ukončiť?

Áno, a to v odôvodnených prípadoch, ako je napríklad náhle zhoršenie stavu, pri úraze počas liečby a podobne.

Môže pacient odísť z kúpeľov na víkend domov alebo je to porušenie kúpeľnej disciplíny?

Kúpele nie sú dovolenka, zmyslom je absolvovať niekoľkotýždňovú liečbu, ktorá má zmysel, len ak je absolvovaná kompletne. Vo väčšine kúpeľov sa procedúry poskytujú aj cez víkend.

Vladimíra Kmečová, Dôvera

Preplatí poisťovňa dieťaťu liečebný pobyt v jaskyni, ak má vážne zdravotné ťažkosti s hornými dýchacími cestami a zníženú imunitu?

Speleoterapia nie je hradená z verejného zdravotného poistenia v žiadnej zdravotnej poisťovni.

Petra Balážová, Všeobecná zdravotná poisťovňa a Judita Smatanová, Zdravotná poisťovňa Union

ico

Indikačné skupiny a platby

Na kúpeľnú liečbu má pacient nárok zo zákona.

1. Návrh na kúpeľnú starostlivosť vypisuje odborný lekár alebo lekár poskytujúci všeobecnú ambulantnú starostlivosť pre dospelých, alebo všeobecný lekár pre deti a dorast na základe nálezu lekára špecialistu.

2. Na základe vášho zdravotného stavu lekár v návrhu uvedie konkrétnu diagnózu. Tá je uvedená v indikačnom zozname a je v ňom označená buď v kategórii A, alebo B.

3. Pri kategórii A pacient uhrádza 1,66 eura za deň, pri kategórii B platí náklady na ubytovanie aj stravu.

4. Liečbu možno opakovať jedenkrát za rok na základe odporúčania špecialistu, ak to v indikačnom zozname nie je uvedené inak.

5. Už pri podaní žiadosti dostane pacient pri kategórii B možnosť vybrať si kúpele, v ktorých sa jeho ochorenie lieči. Ak patrí do skupiny A, zdravotná poisťovňa určuje, do ktorých kúpeľov pôjde, no prihliada i na želanie pacienta, ak požiada o pobyt v konkrétnych kúpeľoch.

6. Termín pobytu si poistenec dohodne s kúpeľným zariadením.

7. Do kúpeľov môžu ísť pacienti aj ako samoplatcovia. Väčšinou sú to tí, čo sa liečia na ochorenie, ktoré nie je v indikačnom zozname. Ak sú poistení v niektorej slovenskej zdravotnej poisťovni, kúpele im na pobyt poskytujú zľavu.

ico

Kúpele sú aj prevenciou

Do kúpeľov by mali chodiť aj relatívne zdraví ľudia. A to skôr, než ich postihne niektorá civilizačná choroba ako vysoký krvný tlak, osteoporóza, cukrovka či obezita.

Do kúpeľov by ľudia nemali prichádzať až v čase rozvinutého ochorenia, ale ešte predtým, než sa choroba u nich objaví.

Tak je to v tých európskych krajinách, kde je kúpeľná starostlivosť súčasťou zdravotnej starostlivosti. Tu sú základným produktom kúpeľov najmä preventívne pobyty. U nás je to naopak.

Šéfka Asociácie slovenských kúpeľov Janka Zálešáková hovorí, že kúpele by mali byť prevenciou civilizačných chorôb, ako sú ischemická choroba srdca, vysoký krvný tlak, osteoporóza, osteoartróza, rakovina, cukrovka, obezita, depresia a iné.

Pobyt v kúpeľoch môže u niekoho naštartovať aj zmenu životného štýlu. Počas pobytu sa totiž klienti kúpeľov naučia pravidelne stravovať a vhodne sa hýbať.

Mnohé kúpeľné zariadenia poskytujú okrem liečebných procedúr aj široké spektrum wellness procedúr určených pre relax.

ico

Denne choďte najviac na tri procedúry

Nevhodný výber a počet procedúr môže stav pacienta zhoršiť.

Zdravotné poisťovne preplácajú tri liečebné procedúry denne. Na zlepšenie zdravotného stavu sú podľa nich postačujúce.

„Ak má pacient záujem absolvovať viac procedúr, môže si ich doplatiť. Odporúčame tak urobiť až po konzultácii s ošetrujúcim lekárom,“ hovorí Marianna Ovčariková, z marketingovej komisie Asociácie slovenských kúpeľov.

Je to preto, lebo pri kúpeľnej liečbe neplatí, že čím viac procedúr pacient denne absolvuje, tým to bude lepšie pre jeho zdravie.

„Ak by procedúry boli poskytnuté v priveľkom množstve a bez predpisu lekára, teda nevhodným výberom, mohlo by nastať aj zhoršenie zdravotného stavu, vysvetľuje Ovčariková. Hrozia aj prípadné zdravotné komplikácie.

V každých kúpeľoch pacientom ponúknu za úhradu desiatky liečebných procedúr.

Napríklad v Kúpeľoch Štós ponúkajú viac ako 50 druhov. Okrem rôznych masáží je to aj speleoterapia a iné. Ich ceny sa pohybujú od 3 do 14 eur. Rovnaký počet procedúr nájdete aj v kúpeľoch Bojnice. Sú medzi nimi tiež suchý uhličitý kúpeľ či štvorkomorový končatinový kúpeľ.

Doplatok je od 2 do 19 eur. V Dudinciach majú 32 základných liečebných procedúr a 40 nadštandardných. Stoja od 1,70 do 11,70 eura za procedúru.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Naučme sa správne dochucovať ryby
 2. Od septembra opäť po starom
 3. Mama taxi: Koľko najazdí rodič mesačne kvôli svojim deťom?
 4. ENERGOFÓRUM® 2017 spojí elektrinu a plyn pod jednu strechu
 5. 100 %-nú hypotéku môžete dostať aj na mestský apartmán
 6. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd
 7. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte
 8. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 9. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 10. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 1. Naučme sa správne dochucovať ryby
 2. 10 vecí, ktoré môžete dostať od zdravotnej poisťovne zadarmo
 3. Úspech na Majstrovstvách sveta v Quadrathlone
 4. Mama taxi: Koľko najazdí rodič mesačne kvôli svojim deťom?
 5. Od septembra opäť po starom
 6. Máte doma retro kúsky spojené s pivom Šariš?
 7. ENERGOFÓRUM® 2017 spojí elektrinu a plyn pod jednu strechu
 8. 100 %-nú hypotéku môžete dostať aj na mestský apartmán
 9. Business Smartphones Connected to Public Wi-Fi Can Be in Danger
 10. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd
 1. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov 6 992
 2. Od septembra opäť po starom 5 937
 3. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd 4 708
 4. Mama taxi: Koľko najazdí rodič mesačne kvôli svojim deťom? 3 129
 5. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte 1 835
 6. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku 1 734
 7. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole 1 202
 8. Máte doma retro kúsky spojené s pivom Šariš? 1 124
 9. Ako sme jazdili v socializme 1 091
 10. Leto nekončí! 1 037

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.

KOMENTÁRE

Podomový šmejd s jadrom Únie

Žiadna „super EÚ“ s jedným pevným jadrom sa nechystá.

Neprehliadnite tiež

Volkswagen hľadá v Bratislave stovky ľudí, pripúšťa aj nábor cudzincov

V automobilovom závode by mohlo do konca roka pracovať takmer 14-tisíc ľudí.

Volkswagen vyrobil o tisíce áut menej. Aké sú škody po štrajku

Slovenské automobilové závody podľa analytika opäť prekonajú ročný výrobný rekord, napriek štrajku vo Volkswagene.

Obchvat Ružomberka: už mal byť hotový, nakoniec bude meškať roky

Úsek D1 medzi Hubovou a Ivachnovou, ktorého súčasťou je aj obchvat mesta s 27-tisíc obyvateľmi, plánujú dokončiť až v roku 2021.

Babiš má prísť o eurofondy, znie z europarlamentu

Politici si musia vybrať, či budú sedieť vo vláde, alebo budú ich firmy čerpať eurofondy, tvrdí nemecká europoslankyňa.