Agentúrny článok bol o 20:00 nahradený autorským textom
BRATISLAVA. Včera na naše územie pritieklo z Ruska o 30 percent plynu menej, ako sme si objednali. Informoval o tom Slovenský plynárenský priemysel (SPP).
Ďalšiu informáciu portálu topky.sk, že v piatok už máme rátať s 50percentným výpadkom, firma nekomentovala.
Plynári tvrdia, že situáciu majú pod kontrolou. „Dodávatelia plynu sú povinní v prípade prerušenia alebo obmedzenia dodávok plynu byť schopní zabezpečiť dostatok plynu najmenej na 30 po sebe nasledujúcich dní. SPP túto povinnosť prekračuje,“ povedal Peter Bednár z tlačového oddelenia firmy.
Prítok plynu domácnostiam a firmám môže v krajnom prípade zabezpečiť reverzný chod zo západu na východ, dodal. Napojiť sa tiež môžeme na Česko alebo na Rakúsko.
Aktuálne podľa Bednára máme dostatok plynu v zásobníkoch. V nich by mali byť takmer 3 miliardy kubíkov, čo je asi polovica celoročnej spotreby krajiny.
Rusi: Ukrajina berie viac
- Plyn včera chýbal vo viacerých krajinách, napríklad:
- v Rakúsku: 30 %
- v Taliansku: 20 %
- v Poľsku: 7 %
- 30percentný výpadok u nás stíhajú vykryť zásobníky.
Plyn vraj chýba vďaka tuhej zime, vysvetľuje ruský Gazprom.
„Pre silnú zimu v Rusku a Európe sme zvýšili dodávky plynu na úplné maximum,“ povedal Alexander Medvedev, šéf spoločnosti Gazprom Export.
V plynovodoch podľa jeho slov pribudlo medziročne asi 17 percent plynu, a to aj v smere na Ukrajinu.
„Ukrajina odoberá množstvá, ktoré výrazne prekračujú zazmluvnené objemy,“ dodal Medvedev.
Susedia Rusom odkázali, že zmluvy dodržiavajú. „Garantujeme splnenie záväzkov v rámci tranzitu zemného plynu európskym, ako aj domácim odberateľom,“ uviedla firma Naftogaz. Plyn včera chýbal aj iným krajinám – napríklad Česku či Taliansku.
Odborníci upokojujú, že problém tentoraz nie je politický, a teda nie je vážny.
Vysvetľujú to tak, že Rusko nestíha ťažiť a natlakovať plyn. Zároveň je tuhá zima, a teda aj Rusko spotrebúva viac, myslí si Alexander Duleba zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku. Závažnú hrozbu pre odberateľov plynu na Slovensku nevidí ani riaditeľ Slovenského plynárenského a naftového zväzu Ján Klepáč.
Situácia sa má zlepšiť, keď sa zlepší počasie. To však tak skoro nebude, upozorňuje meteorológ Peter Jurčovič. „Jadro najchladnejšieho vzduchu je tam, kde sa stretávajú hranice Ukrajiny, Ruska a Bieloruska. Najbližšie dva týždne sa neočakáva oteplenie,“ povedal.
Napríklad na Ukrajine teploty dosahujú aj mínus 37 stupňov Celzia. U nás bude treskúca zima ešte ďalšie tri dni a potom sa má mierne otepľovať, čo by mohlo znížiť spotrebu plynu u nás.
Výrobcovia sú pokojní
Firmy u nás sa nateraz neboja, že by museli obmedzovať svoju výrobu ako počas krízy v roku 2009.
„Od poslednej plynovej krízy bol sprevádzkovaný aj plynovod z Česka, takže nemáme zatiaľ informácie, že by sa nám mali obmedziť dodávky,“ zareagoval Dušan Dvořák, hovorca žilinskej Kie.
„Nie sú žiadne obavy z obmedzenia,“ povedal Anton Molnár z rafinérie Slovnaft.
Eustream ustojí aj veľké mrazy
Spoločnosť Eustream má zabezpečenú prepravnú sieť tak, aby aj v prípade veľkých mrazov bola plne funkčná. Potvrdil to pre TASR špecialista externej komunikácie prepravcu zemného plynu Vahram Chuguryan.
"Potrubia sú izolované, citlivé zariadenia sa nachádzajú vo vykurovaných interiérových priestoroch. Prepravný systém preto funguje bez obmedzení a všetci zákazníci Eustreamu dostávajú objednané objemy plynu v stanovených lehotách," priblížil Chuguryan.
Eustream je prevádzkovateľ prepravnej siete a prepravca zemného plynu s kapacitou prepravnej siete viac ako 90 miliárd kubických metrov (m3) ročne s celkovou dĺžkou prepravnej siete 2270 kilometrov.