Akcie sociálnej siete, ktorá má 800 miliónov používateľov, by mali byť na burze v máji. Záujem o ne je obrovský.
SAN FRANCISCO, BRATISLAVA. Najväčšia burzová udalosť roka sa blíži. Sociálna sieť Facebook odovzdala dokumenty americkej Komisii pre cenné papiere.
Z dokumentu vyplýva, že za minulý rok mala americká spoločnosť príjem 3,71 miliardy dolárov, teda asi o 1,8 miliardy viac ako rok predtým.
Na burze bude používať pre svoje akcie skratku "FT" alebo "LIKE". Za najväčšie hrozby pre svoj biznis označil konkurenčný Google+, nepriaznivé mediálne pokrytie a hackerské útoky na webovú stránku.
Sto miliárd priateľstiev
Zaujímavé sú aj štatistiky. Užívatelia vložili na sociálnu sieť denne 2,7 miliárd "like" a komentárov, na stránku denne pribudlo 250 miliónov nových fotografií a od začiatku existencie sa prostredníctvom Facebooku vytvorilo 100 miliárd priateľstiev.
Šéf Facebooku Mark Zuckerberg zarába ročne 500-tisíc dolárov, zo zamestnancov je najlepšie platená operačná riaditeľka Sheryl Sanbergová a finančný šéf David Ebersman.
Základný plat u oboch sa pohybuje okolo o 300-tisíc dolárov.
Dokumenty mu v máji umožnia vstúpiť na burzu. Pôjde zrejme o najväčšiu ponuku akcií v histórii amerických technologických firiem. Záujem investorov je obrovský.
Päť miliárd z akcií
Facebook plánuje z prvotného predaja akcií získať päť miliárd dolárov. Niektorí analytici tvrdia, že v ďalších mesiacoch bude záujem rásť a dosiahne až desať miliárd dolárov.
Keď v roku 2004 predávala prvýkrát akcie spoločnosť Google, získala 1,67 miliardy dolárov. Jej hodnota sa vtedy pohybovala okolo 27 miliárd dolárov. Hodnota Facebooku sa odhaduje na 75 až 100 miliárd dolárov.
Spoločnosť si už vybrala štyroch manažérov a investičnú banku Morgan Stanley, ktorí budú mať májový predaj akcií na starosti. „Je to pre nich dar z nebies,“ povedal pre televíziu Bloomberg Jack Ablin z Harris Private Bank.
Banke Morgan Stanley pomohli pri výbere skúsenosti. Viedla pri vstupe na burzu aj najväčší zľavový portál Groupon či výrobcu online hier pre Facebook Zynga. Táto banka stála aj za aukciou profesijnej sociálnej siete LinkedIn.
- 24 percent vlastní zakladateľ firmy a bývalý študent Harvardu Mark Zuckerberg,
- 15 percent vlastní kalifornská firma Accel Partners, ktorá investovala do Facebooku v začiatkoch,
- 10 percent má pod kontrolou investor Yuri Milner, ktorý vo veľkom investoval do firiem Sillicon Valley,
- 4 percentá vlastní zakladateľ Napsteru Sean Parker,
- 1,5 percenta kontroluje spevák skupiny U2 Bono
Po týchto aukciách začali analytici špekulovať, že sa nafukuje technologická bublina. Akcie Zynga totiž po pár týždňoch padli o pätinu, Grouponu o štvrtinu. Mierny pokles akcií zažil aj LinkedIn.
Známy investor Jim Rogers pred pár dňami upozornil, že si akcie Facebooku určite nekúpi, pretože budú predražené. „Nie, tento druh akcií nekupujem. Zvyčajne sú veľmi drahé,“ povedal pre televíziu CNBC.
Facebook podľa Rogersa načasoval umiestnenie svojich akcií na burzu veľmi rozumne. „V minulosti sa už niekoľkokrát ukázalo, že predávajúci sú oveľa múdrejší než kupujúci, a preto vedia, kedy nastal ten pravý čas. A Facebook to vie,“ dodal Rogers.
Facebook už v minulosti neverejne predal časť akcií bohatým investorom. Tie sa vymieňajú neformálne mimo dosahu trhu.
Nový zákon
Zakladateľ firmy Mark Zuckerberg odkladal rozhodnutie vstúpiť na burzu do poslednej chvíle. Prinútil ho k tomu až nový zákon, ktorý začne platiť od apríla.
Firmy, ktoré sa neobchodujú na burze, zákon núti, aby zverejňovali finančné údaje, ak počet ich investorov prekročí 500. To Facebook doteraz nerobil.
Kliknite - obrázok zväčšíte.