BRATISLAVA. Nový zákon o liekoch neplatil ani dva mesiace a ministerstvo zdravotníctva pod vedením Ivana Uhliarika z KDH už navrhlo jeho úpravu.
Zmeny by mali platiť od júla tohto roku a rezort skrátil aj počet dní, počas ktorých sa k nemu môžu ostatní vyjadrovať. Aj napriek tomu už minister zmenu nestihne presadiť, chce však, aby to chválila aspoň vláda.
Dôvodom na zmenu je podľa rezortu smernica Európskej únie. Tá je však platná už od decembra 2010, platila teda v čase prípravy už schválených zmien.
Ministerstvo však priznáva, že ďalším cieľom novely je aj „spresniť ustanovenia vzťahujúce sa na marketingové aktivity“, povedala hovorkyňa Katarína Zollerová. Počas zapracovávania nového zákona sa podľa nej identifikovali rozdielne prístupy k ich realizácii v praxi.
Áno propagácii
Od decembra totiž zákon zakazoval, aby výrobcovia, veľkodistribútori či lekárne platili, sponzorovali alebo inak podporovali podujatia lekárovi, sestre či inému zdravotníkovi.
Zdravotníci majú zakázané sa na takých podujatiach zúčastňovať. Výnimku mali odborné, vzdelávacie a vedecné podujatia.

- Výrobcovia, veľkodistribútori či lekárne budú môcť priamo alebo cez tretiu osobu financovať či podporovaťnielen odborné, ale po novom aj propagačné podujatia.
- Zruší sa takzvaný fixný doplatok pri liekoch, ktoré budú podávané priamo u lekára. Ak na liek dá lekáreň zľavu, tá sa môže celá preniesť na doplatok. Z verejných financií sa zľava neodpočíta.
- Novela zákona tiež upravuje predpisovanie účinnej látky. Spresňuje to, aby sa navrhnutý názov liekupísal na koniec.
K výnimkám majú po novom pribudnúť aj propagačné podujatia. Ide o kultúrne, spoločenské, športové, verejnoprospešné, nadačné alebo osvetové podujatie, určené širokej verejnosti, ktoré môže byť zamerané aj na podporu alebo ocenenie zdravotníckych pracovníkov.
Účasť na podujatiach majú hlásiť organizátori mesačne a lekári štvrťročne. Koľko nahlásení o možnom konflikte záujmov ministerstvo od decembra dostalo, nepovedalo.
Ministerstvo naďalej nepovoľuje účasť na propagačných podujatiach, ak by napríklad vstupenku na futbal či do divadla lekárovi firma kúpila alebo sponzorovala.
Neustále zmeny
Poslanca za SDKÚ Miroslava Beblavého znepokojuje neochota ministerstva realizovať už schválené opatrenia proti konfliktom záujmov.
„Či už je to hľadanie možností, ako obchádzať zverejňovanie komisií rozhodujúcich o cenách liekov, ktoré sa práve deje, alebo aj tento návrh zákona, ktorý chce umožniť veľkodistribútorom to, čo sme im pred dvomi mesiacmi zakázali,“ povedal.
Výhrady má aj bývalý minister Richard Raši (Smer): „Je to nekompetentný krok neschopného ministra.“ Ministerstvo si podľa neho pri tvorbe zákona dosť neuvedomovalo, čo môže spôsobiť.
Napriek tomu, že novela prináša aj vítané zmeny a spresnenia, problémom je podľa právničky Zuzany Šimekovej z advokátskej kancelárie Allen&Overy často sa meniaca legislatíva. „Prispieva to k výraznej právnej neistote a praktickym problémom.“