BRATISLAVA. Vyššie platy lekárov od 1. januára by mali nemocnice zvládnuť. „Zvýšenie v prvom kroku je kryté zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne,“ povedal jej šéf Marian Faktor.
Otázkou ostáva, ako nemocnice zvládnu ďalšie tohtoročné zvyšovanie platov sestier a lekárov. Sestrám by mali stúpnuť platy od apríla, ak zmenu odobrí parlament. Lekárom sa budú druhýkrát zvyšovať mzdy od júla.
Celkovo na platy v tomto roku treba takmer 117 miliónov eur. Všeobecná počíta s tým, že keďže má 65 percentný podiel na trhu, mala by dať na mzdy 76 miliónov. Súkromné by tak mali doložiť 40 miliónov.
Peniaze chýbajú
Na to však Všeobecná nemá dosť peňazí. Poisťovňa predpokladá, že jej bude chýbať 27 miliónov eur na tento rok. Ostatné peniaze by mala mať z prísnejšieho určovania cien liekov, asi 14 miliónov eur. Očakáva, že 35 miliónov jej pomôžu nájsť samotné nemocnice.
Tie totiž dostanú mesačne o dva milióny viac, len ak znížia neefektivitu v nákupe liekov a pomôcok. Každá nemocnica na nich musí od februára ušetriť sedem percent, dokopy takmer 4 milióny mesačne. Na tom sa zatiaľ poisťovňa dohodla s malými a strednými nemocnicami. So štátnymi ešte rokuje.
S chýbajúcimi zdrojmi by podľa Faktora mohla pomôcť aj rezerva v rozpočte na tento rok vo výške 50 miliónov. „Zatiaľ to nie je potrebné,“ reaguje ministerstvo zdravotníctva pod vedením Ivana Uhliarika (KDH). Všeobecná musí zvýšiť výber poistného a zefektívniť chod zbavením sa prebytočného majetku, tvrdí.
Ministerstvo vidí úspory aj v nemocniciach. A to aj optimalizáciou lôžok a oddelení. „Analýza ministra zdravotníctva za Smer Ivana Valentoviča v roku 2007 hovorila, že máme 6000 nadbytočných lôžok, minulý rok sa zrušilo asi 3000,“ povedala hovorkyňa Katarína Zollerová.
Súkromné asi nepomôžu
Ostatné poisťovne s nemocnicami rokujú. Zhodujú sa však na tom, že návrhy budú závisieť od toho, koľko peňazí v zdravotníctve bude. „V tomto roku očakávame stagnáciu zdrojov, tomu treba prispôsobiť aj výdavky,“ povedala Judita Smatanová z Unionu. Viac zdrojov neočakáva ani Dôvera.