Štát radikálne mení podmienky dobrovoľného nemocenského

Niektoré ženy zo dňa na deň prídu o nárok na zvýšenie materského alebo dokonca na samotnú dávku. Peniaze, ktoré odviedli do Sociálnej poisťovne, už neuvidia.

(Zdroj: Ilustračné - SME - Ján Krošlák)

BRATISLAVA. Platili ste odvody, ale nezužitkujete ich - aj to je možné. Zmeny v dobrovoľnom nemocenskom poistení, ktoré vstúpia do života 1. februára, znamenajú pre mnohé ženy zánik nároku na zvýšenie materského alebo dokonca na samotnú dávku.

Od februára budú mať možnosť zužitkovať svoje odvody, len ak si budú priplácať aj na dôchodok a nezamestnanosť. Kompletné dobrovoľné poistenie vyjde najmenej na 119,45 eura.

Najprv áno, potom nie

Ide najmä o ženy, ktoré už dosiahli 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia. Sú aj také, čo si platia dva, tri roky.

info
Čo hovoria čísla
 • Dobrovoľné nemocenské poistenie má takmer 90-tisíc ľudí. Štatistika nehovorí, koľkí sú aj v povinnom systéme.
 • Nepovinné poistenie dopláca na štedrosť. Na dávky ide dvakrát toľko peňazí, ako sa vyzbiera.
 • V tomto roku môže materské dosiahnuť 762,10 eura.

Minister práce Jozef Mihál najprv mal pre takéto prípady pochopenie. „Ak si niekto platil povedzme dva, tri roky, tak tam nie je špekulatívny úmysel získať vysokú dávku za krátky čas. Dá sa zvažovať, aby poistenia, ktoré trvali istý, dlhý čas, ostali zachované.“

Parlament však prijal zákon, ktorý na to nemyslí, a prezident ho podpísal.

„Sociálne poistenie je založené na princípe solidarity a priebežného financovania. To znamená, že vybrané poistné sa použije na vyplatenie dávok tým ľuďom, ktorým vznikla sociálna udalosť, na ktorú sú určené,“ reagovala hovorkyňa rezortu Slavomíra Sélešová.

Nič vám nevrátia

„Nebola som péen, nie som tehotná. Takže som o tie peniaze jednoducho prišla. Nemám už naozaj žiadnu šancu, ako by sa mi vrátili?“, píše Sisa na www.rodinka.sk.

Mnohé poistenkyne sa pýtajú to isté. Ale ani tie, ktoré chápu, že svoje peniaze neuvidia, neveria tomu, že môžu o ne prísť zo dňa na deň.

Ministerstvo pripomína, že sa nevracia ani poistné z povinného systému. Sociálna poisťovňa argumentuje podobným spôsobom. Žene, ktorá sa na ňu obráti, môže nanajvýš prerozprávať zákon.

„Vysvetlíme jej pojem ochranná lehota a možnosť vzniku nároku na dávky v ochrannej lehote,“ povedala hovorkyňa poisťovne Jana Ďuriačová.

Ženy sa pýtajú najmä na to, či môžu pokračovať v samostatnom nemocenskom poistení, a či sa majú odhlásiť a prihlásiť. Kristína Kováčiková z rodinka.sk potvrdzuje, že často sa nedokážu zorientovať v téme. „Každý prípad je navyše individuálny.“ Odporúča kontaktovať poisťovňu.

Princíp právnej istoty

Parlament môže uzákoniť zhoršenie nároku na dávky, len musí zachovať určité zásady.

„Striktnejšia právna úprava musí byť takým riešením, ktoré zodpovedá princípu právneho štátu a právnej istoty,“ povedala nedávno Katarína Babiaková z advokátskej kancelárie bnt attorneys-at-law.

Podstatná časť novely zákona o sociálnom poistení je účinná už od 1. januára. Čoraz naliehavejšia kampaň pred parlamentnými voľbami odkláňa pozornosť politikov aj od tohto problému.

Výnimka pre tie, ktoré nestíhajú

Sólo nemocenské poistenie budú mať iba ženy, ktoré ho nezískajú v potrebnej dĺžke do konca januára. „S cieľom zachovať princíp právnej istoty novela upravuje výnimku,“ píše Sociálna poisťovňa.

Je to najlacnejšia možnosť získať vyššie materské a ešte stále sa dá využiť. Lehota na prihlásenie uplynie 31. januára.

ico

Zmeny v sociálnom poistení

Výška materského

 • Od 1. januára je materské 65 percent vymeriavacieho základu. Týka sa to aj žien, ktoré na materskú nastúpili v minulom roku.
 • O zvýšenie sa nežiada, Sociálna poisťovňa ho vykoná automaticky a vydá o ňom písomné rozhodnutie. Prvý raz dostanete viac peňazí vo februári.

Sólo nemocenské poistenie

 • Samostatné nemocenské poistenie zanikne zo zákona 31. januára. Kto ho chce zužitkovať, sa musí prihlásiť na všetky druhy dobrovoľného poistenia – nemocenské, dôchodkové a v nezamestnanosti. Plynulý prechod z jedného do druhého systému si vyžaduje podať prihlášku do konca februára.
 • Výnimkou sú ženy, ktoré nezískajú potrebné nemocenské poistenie – najmenej 270 dní – do konca januára. Budú mať možnosť prispievať naň ďalej. Ich povinnosti sa nemenia: platiť včas a v správnej výške.
 • Sociálna poisťovňa ich bude informovať o zániku vzťahu.

Výška odvodov

 • Od 1. januára sa dobrovoľné príspevky vymerajú najmenej zo sumy 339,89 eura. Tento mesiac je posledným, za ktorý je možné zaplatiť samostatné nemocenské poistenie. Minimum predstavuje 14,95 eura.
 • Kto sa prihlási na kompletné nepovinné poistenie, bude mať odvody najmenej 119,45 eura.

Rozsah dobrovoľnosti

 • Vo februári sa obmedzí aj dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti. Vo forme samostatného produktu bude určené iba samostatne zárobkovo činným osobám, ktoré majú povinné odvody do Sociálnej poisťovne.
 • Jedinou neobmedzenou možnosťou prilepšiť si bude dobrovoľné dôchodkové poistenie.
ico

Pomenujte problém

Weby, kam prispievajú tradične ženy, sa plnia otázkami. Odpovedáme na niektoré z nich.

Platím si dobrovoľné nemocenské poistenie od júna 2011, 270 dní mi vychádza na koniec februára a ešte nie som tehotná. Keď mi poistenie zanikne k 31. 1. 2012 a dovtedy si stihnem založiť nové, čo bude s tými ôsmimi mesiacmi?

Aktuálne poistenie vám nezanikne k 31. 1. 2012, ale po dosiahnutí 270 dní. Aj keď sa prihlásite na nepovinný balík nasledujúcim dňom, musíte opäť získať 270 dní.

Som tehotná, dobrovoľné nemocenské poistenie si platím viac ako dva roky. Spadám do ochrannej lehoty a budem mať nárok na materskú z tohto poistenia?

Ochranná lehota vám začne plynúť 1. 2. 2012. Materské vám priznajú a vypočítajú z vymeriavacieho základu za rok 2011.

Lehotu 270 dní mám splnenú, ešte nie som tehotná. Ak si založím nové doplácanie od 1. 2. 2012 do všetkých fondov, musí znovu prejsť 270 dní, aby mi vznikol nárok na materskú v najvyššej sume?

Poistenie plynule nadviaže na predchádzajúce poistenie. Ak sa žena ešte do konca januára 2012 prihlási na nepovinný balík, predchádzajúce obdobie dobrovoľného nemocenského poistenia sa jej zaráta do nároku na materské.

Od 3. 2. 2012 ma lekárka plánuje vypísať na maródku, som zamestnaná a na materskú mám nastúpiť až 16. 3. 2012. Som dobrovoľne poistená a mám už 270 dní. Keď sa dobrovoľné nemocenské poistenie k 1. 2. 2012 ruší, bude mi priznaná nemocenská dávka z neho?

Bude. Od 1. februára budete v osemmesačnej ochrannej lehote.

Podmienku 270 dní mám, len asi nesplním podmienku 26 týždňov nepretržitého poistenia pred pôrodom. Na čo vlastne mám nárok?

Máte nárok na materské. Ak ste odvody neplatili nepretržite aspoň 26 týždňov, máte nárok iba na sumu zodpovedajúcu minimálnemu vymeriavaciemu základu.

Od júla 2010 si platím dobrovoľné nemocenské poistenie. Momentálne som na rodičovskom príspevku a nepracujem. Chcem sa opýtať, či sa ma zmeny po 1. februári 2012 dotknú a akým spôsobom. Mám platiť aj naďalej?

Dobrovoľné nemocenské poistenie vám zanikne k 31. 1. 2012. Ak sa neprihlásite na kompletné dobrovoľné poistenie, nárok na niektorú z dávok môžete získať len v ochrannej lehote.

Nemusím podávať odhlášku, ak mi dobrovoľné nemocenské poistenie zanikne 20. 2. 2012 uplynutím 270 dní od založenia a som tehotná? Na materskú nastúpim približne 20. 6. 2012. Budem mať nárok na materskú z tohto poistenia?

Nebudete mať žiadnu povinnosť voči Sociálnej poisťovni. Nárok na materské vám vznikne v ochrannej lehote.

Platím si dobrovoľné nemocenské poistenie, všetko mám splnené. Od decembra som tehotná. Platí ochranná lehota osem mesiacov aj pri práceneschopnosti alebo len pre materské?

Keď nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, ochranná lehota je osem mesiacov. Ak poistenkyňa nebude tehotná, začne jej plynúť sedemdňová ochranná lehota.

Platím si dobrovoľné nemocenské poistenie od roku 2009, som tehotná a včera som nastúpila na materskú dovolenku. Bude mi materské vyplatené z tohto poistenia?

Ak ho platíte nepretržite, dávku vám vypočítajú z toho, čo ste zaplatili za rok 2011.

ico

Tehotné budú v ochrannej lehote

Dostanú možnosť zužitkovať svoje odvody bez toho, aby sa museli prihlásiť na kompletné poistenie. Sú tehotné.

Zánik dobrovoľného nemocenského poistenia znamená zánik nároku na dávky z neho. Výnimkou je ochranná lehota. Pre ženu, ktorej poistenie zaniklo v tehotenstve, je osem mesiacov.

„Napríklad, ak poistenkyni zanikne nemocenské poistenie 31. 7. 2012 a v tento deň už je tehotná, od 1. 8. 2012 jej začne plynúť osemmesačná ochranná lehota. Posledným dňom tejto lehoty je 31. 3. 2013,“ vysvetľuje hovorkyňa Sociálnej poisťovne Jana Ďuriačová.

Žene, ktorá splní všetky zákonné podmienky, vznikne nárok na materské od šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, prípadne odo dňa pôrodu.

„Nárok na materské zaniká uplynutím 34. týždňa od jeho vzniku. Osamelej matke sa materské vypláca 37 týždňov a žene, ktorá súčasne porodila dve a viac detí a aspoň o dve z týchto detí sa stará, sa vypláca 43 týždňov,“ dodáva Ďuriačová.

Ak do zániku poistenia neotehotniete, začne plynúť iba sedemdňová ochranná lehota. V prípade práceneschopnosti, ošetrovania člena rodiny alebo starostlivosti o dieťa do desať rokov máte nárok na nemocenské alebo ošetrovné. Nesmiete sa však zamestnať.

„Často sa stáva, že poistencom plynie ochranná lehota z dobrovoľného nemocenského poistenia a medzitým sa im podarí uzatvoriť pracovný pomer. Ochranná lehota zaniká,“ povedala riaditeľka odboru nemocenského poistenia Edita Schwottová. „Dôležité je rozhodnúť sa podľa životnej situácie.“

ico

Stále sa to oplatí

Nárok na materské si vyžaduje najmenej 270 dní nemocenského poistenia v dvoch rokoch pred pôrodom. Výška dávky môže, ale nemusí závisieť od množstva odvedených peňazí.

Materské sa vypočíta z výšky odvodov za obdobie dosahujúce najmenej 26 týždňov. Najdôležitejšie je, kedy sa poistenie začalo.

Je rozdiel, či siaha do predchádzajúceho kalendárneho roka, alebo nie.

Celý minulý rok

Ak trvá aspoň od 1. januára predchádzajúceho kalendárneho roka, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je práve minulý rok.

Časť minulého roka

Ak poistenie vzniklo vlani a trvalo najmenej 26 týždňov, dávka sa vymeria z odvodov do konca starého roka.

Časť aktuálneho roka

Žena, ktorá nastúpi na materskú v tom istom roku, keď začala platiť do Sociálnej poisťovne, je v inej situácii.

Ak odvádzala peniaze najmenej 26 týždňov za sebou, rozhoduje jej vymeriavací základ od vzniku poistenia do posledného mesiaca pred materskou. Inak sa výška dávky určí z pravdepodobného vymeriavacieho základu. To znamená z najnižšej možnej sumy.

ico

Čo sa môže stať

Na základe zmien v zákone sa rozlíši niekoľko životných situácií. Každá žena by sa mala nájsť v niektorej z nich.

1. Zánik poistenia 31. januára, prechod na nepovinný balík. Bez prerušenia nadviažete na pôvodné poistenie, nevzniká nové rozhodujúce obdobie (26 týždňov). To je súčasne dôvod, prečo neplynie ochranná lehota. „Tieto osoby sú poistené ďalej,“ povedala Edita Schwottová zo Sociálnej poisťovne.

2. Definitívny koniec 31. januára. Plynie ochranná lehota. Ide o osem mesiacov alebo sedem dní. Podľa toho, či ste, alebo nie ste tehotná. Keď ochrana uplynie, rozplynie sa nárok na dávky z odvedených peňazí.

3. Zánik poistenia po 31. januári, prechod na nepovinný balík. Je to najmenej priaznivá životná situácia. Aj keď sa prihlásite na dobrovoľnú kombináciu hneď nasledujúci deň, musíte opäť získať 270 dní.

„Poistenie nie je nepretržité,“ povedala Schwottová. Ženám sa oplatí počkať na nové rozhodujúce obdobie. Ochranná lehota neplynie.

4. Definitívny koniec v budúcnosti. Po dosiahnutí 270 dní poistenia začne plynúť ochranná lehota. Opäť záleží na tom, či ide o ženu, ktorá je tehotná, alebo nie.

„Ak má osoba osemmesačnú ochrannú lehotu, lebo už v čase zániku poistenia bola tehotná, nemusí sa prihlásiť do dobrovoľného systému,“ pripomína Schwottová.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 3. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 4. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 5. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 6. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 7. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 8. Kam do tepla v januári?
 9. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 10. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Alarica – new business project in the market of shoes
 3. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 4. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 5. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 6. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 7. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 8. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 9. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 10. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 18 646
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 8 252
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 3 396
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 2 154
 5. Kam do tepla v januári? 1 790
 6. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 1 543
 7. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 1 414
 8. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 1 401
 9. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali 911
 10. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru? 906

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Štefunko: Nešiel by som do toho, keby som mal byť bezvýznamný hráč

Predseda novej strany Progresívne Slovensko si trúfa vo voľbách na 15 percent. Kandidátov chce nasadiť už do tohtoročných komunáliek.

ŠPORT

Nechcel som, aby Nasťa odišla. Dnes to chápem, tvrdí jej brat

Ako je možné, že Kuzminová vyhráva, a naši nie, čudujú sa Rusi.

KOMENTÁRE

Štefunkov test politických zákonitostí

Vyzerá to, ako keby cielene trolovali voličov nezaujímavými témami.

Neprehliadnite tiež

Štát nakoniec nekúpi podiel v Štvorke, SIM-karty začne predávať aj mimo pôšt

Slovenská pošta mala predkupné právo na 20 percent akcií Swan Mobile, nakoniec ho nevyužije.

Štát chce pri Jaguari stavať hotel, škôlku aj nákupné centrum

V priemyselnom parku pri Nitre vzniknú nielen fabriky, ale aj občianska vybavenosť pre verejnosť.

Jaguar kúpil pozemky pod fabrikou, štátu sa vrátia desaťtisíce

Britská automobilka plánuje neďaleko Nitry spustiť výrobu svojich vozidiel na konci tohto roka.

Čína zavedie ďalšie špecifické emisné limity pre veľké podniky

Vláda v Pekingu chce pokračovať v boji so znečistením.

Účet za brexit výmenou za obchodnú dohodu sa Británii vyplatí

Mayová predbežne súhlasila, že za odchod z EÚ zaplatí približne 40 miliárd libier.