Do konca januára by sa ľudia mali dozvedieť, či budú profitovať z novej výhodnejšej zmluvy medzi Gazpromom a SPP, tvrdí šéf regulačného úradu.
BRATISLAVA. V najbližšej dobe nie je dôvod na zdražovanie plynu, elektriny, tepla či vody. Tvrdí to šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozef Holjenčík (nominant Smeru).
Je to dané ponukou na trhu, myslí si. Napríklad elektriny je v Európe prebytok, vysvetľuje Holjenčík.
Niektoré ceny by podľa neho mohli dokonca aj klesnúť. Týkať by sa to mohlo napríklad cien plynu, pretože sa otvára nový plynovod Nordstream. „To znamená, že plynu je v Európe ešte viac,“ vysvetlil Holjenčík.
Ceny plynu by mohli klesnúť aj preto, že SPP uzavrel dodatok k zmluve o dodávkach plynu od Gazpromu, a mal by teda plyn odoberať lacnejšie.
Holjenčík už požiadal SPP, aby mu dodatok odovzdal. Ak ho dostane do termínu, ktorý si predstavuje, čiže do piatku, tak sa domácnosti do konca januára dozvedia, či sa im zmenia ceny. SPP tvrdí, že zatiaľ ho o vydanie dodatku nikto nežiadal.
Stabilné či dokonca klesajúce ceny energií by mohli v budúcnosti zmierniť aj takzvanú energetickú chudobu na Slovensku. Tá sa meria podľa výdavkov na energie v pomere k disponibilným príjmom.
Keď sa na ňu pozrieme britskou metodológiou, vychádza, že každý priemerný občan Slovenska trpí energetickou chudobou. Podľa britskej metodiky je to stav, kedy človek platí viac ako 10 percent zo svojho príjmu na energie.
Či klesajúce alebo stabiné ceny energií túto chudobu zmiernia, ukážu ďalšie ekonomické ukazovatele, hovorí Peter Marčan z Inštitútu pre energetickú bezpečnosť.
„Aj keby zostali ceny na rovnakej úrovni, tak by asi nedošlo k poklesu tohto ukazovateľa, ak nedôjde k nárastu reálnych miezd,“ povedal Marčan.