BRATISLAVA. Za znížením ratingu Slovenska agentúrou Standard & Poor’s nie je navyšovanie eurovalu, ale pád vlády. Tvrdí to minister financií Ivan Mikloš.
Podpredseda SDKÚ odmietol stredajšie vyjadrenia predstaviteľov strany SaS, že Slovensku rating poklesol pre vytváranie nových dlhov v Európe a neochote niektorých členov bývalej koalície prijať dodatočné konsolidačné opatrenia pre rok 2012.
Trhy čakali reformy, tie neprišli
"Je to najmä nestabilná politická situácia, ktorá spôsobila, že v štyroch oblastiach sme neboli schopní naplniť zámery,“ tvrdí minister.
Prvou sú pre pád vlády neuskutočnené zmeny v dôchodkovom systéme, tak v prvom, ako aj v druhom pilieri, ktoré by podľa Mikloša mohli Slovensko posunúť medzi najmenej rizikové krajiny.
Druhou oblasťou je nerealizovanie odvodovej reformy, treťou zastavenie transformácie nemocníc s negatívnymi rozpočtovými dôsledkami a štvrtou tiež vyšší deficit v tomto roku v dôsledku pádu vlády a predčasných volieb.
"Spoločným menovateľom všetkých týchto príčin sú predčasné voľby a pád vlády,“ dodal Mikloš.
Mikloš: Zakrývajú svoje zlyhanie
Vyjadrenia SaS preto Miklošovi pripadajú veľmi "pikantné a zvláštne.“ Tá totiž tvrdí, že za znížením ratingu Slovenska je aj navýšenie eurovalu, kvôli ktorému nakoniec padol kabinet Ivety Radičovej, keďže znamenalo vytváranie nových dlhov členských krajín eurozóny.
Podľa Mikloša totiž sama agentúra Standard & Poor’s naopak kritizuje, že kroky eurozóny na riešenie dlhovej krízy nie sú dostatočné.
"Ak strana SaS, ktorá vládu položila, interpretuje zníženie ratingu tak, ako to interpretuje, ide o trápne zavádzanie zo strany SaS. Snažia sa zakryť ich vlastné zlyhanie,“ povedal minister.